in

Margaret Atwood İmzalı Yeni Şiir Kitabı Dearly Raflarda

Margaret Atwood imzalı yeni şiir kitabı “Dearly” çıktı. Damızlık Kızın Öyküsü romanının yazarından yeni bir eser okurla buluşuyor.

Dearly - Margaret Atwood
- Reklam -
- Reklam -

Damızlık Kızın Öyküsü (The Handmaid’s Tale) başta olmak üzere pek çok dikkat çeken eserin yazarı Margaret Atwood, rahmetli eşinin anısına kaleme aldığı şiirlerini topladığı Dearly adlı eserini yayımladı.

Atwood’un 10 yıllık aradan sonra çıkan ilk şiir kitabının arka kapağı aşağıdaki gibi.

Dearly – Margaret Atwood | Arka Kapak Yazısı

“Ödüllü çok satan yazar Margaret Atwood’tan yeni bir şiir kitabı.

- Reklam -

Dearly, Margaret Atwood’un on yılın ardından yayınladığı ilk şiir derlemesi. Atwood aşk, kayıplar ve zamanın geçişi gibi konulara değiniyor; doğanın doğasından ve zombilerden bahsediyor. Yeni şiirleri ton olarak kişisel ve subjektif olsa da, geniş konuları ele alıyor. Her bir şiirde eşsiz hayal gücü ve gözlemci gözü, dolu yaşanmış bir hayatı kelimelere döküyor.

Okurlar Margaret Atwood’u fenomen olmuş çok satan kitapları Damızlık Kızın Öyküsü, Ahitler ve Antilop ve Flurya ile tanırken Atwood aynı zamanda, kariyerinin başından beri, en önemli çağdaş şairlerimizden birisi oldu. Atwood pek az yazarın ulaşabildiği bir mertebeye ulaşarak hem romancılığı hem şairliğiyle edebiyata katkıda bulundu. Bu derleme kendisini gerek romanları gerekse şiirleriyle tanıyan okurlar tarafından sevilerek okunacak bir eser.”

Margaret Atwood, Dearly’deki Şiirlerini Eşine Adıyor

Margaret Atwood İmzalı Yeni Şiir Kitabı Dearly

Kitaptaki şiirlerin çoğu Atwood’un 46 yıllık eşi Graeme Gibson geçen sene vefat ettikten sonra yazılmaya başladı. Çift İngiltere’de Ahitler’in yayımlanmasının ardından kitabın tanıtım faaliyetlerini yürütüyordu. Atwood eşinin ölümünün ardından şunları söylemişti:

- Reklam -

“Şok olmuştum. Tabii bunun geleceğini biliyorduk; sadece ne zaman geleceğini bilmiyorduk. Demansı vardı ve bu durumda genellikle inme sonrası ölürsünüz ki öyle de oldu. Tabii, bu noktada bile centilmenliğinden ödün vermeyip kitabı yayımlayana kadar beklemişti.”

Kitapları 45 ülkede yayımlanan Margaret Atwood kurgu, şiir, makale ve grafik romanlarıyla 50’den fazla kitabın yazarı. Ödüllü dizi uyarlamasıyla Dünya çapında bilinen The Handmaid’s Tale (Damızlık Kızın Öyküsü) dâhil, Booker Ödülü adayı Kedi Gözü’nün, Giller Ödülü kazananı Nam-ı Diğer Grace’in, Booker kazananı Kör Suikastçı’nın ve pek çok başka modern klasiğe imzasını attı.

85 yaşında yaşamını yitiren hayat arkadaşı Graeme Gibson’ın anısına yazdığı Dearly’de Atwood uzun hayatının acı ve tatlı yanlarını sanatıyla birleştirerek okurlarına sunuyor. Ülkemizde ne zaman yayınlanacağı henüz belli değil.

Margaret Atwood’un hangi eserlerini seviyorsunuz? Ülkemizde romanlarıyla tanınan yazarın şiirlerine de aşina mısınız? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bekliyoruz.

Kaynak: Powells

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir Başkadır İncelemesi Netflix Berkun Oya

Bir Başkadır İncelemesi: Estetize Edilmiş Ayna Testi

David Fincher Mank

David Fincher Modern Sinemanın Hâlinden Hoşnutsuz: “Yaz Taytları ve Kış Dramları”