in

Meksika Gotiği: Silvia Moreno-Garcia’dan Gotik Korkuya Çağdaş Bir Bakış Açısı

Meksika Gotiği Türkçe raflarındaki yerini aldı. Silvia Moreno-Garcia imzalı ödüllü korku romanı, türün alışıldık yapısına çağdaş bir bakış açısı sunuyor. | Ön Okuma

Meksika Gotiği - Silvia Moreno-Garcia

Silvia Moreno-Garcia imzalı Meksika Gotiği raflardaki yerini aldı. İthaki Yayınları etiketiyle Türkçeye kazandırılan korku romanı, birçok mecraya göre yayımlandığı yılın en iyi kitaplarından biri olarak kabul ediliyor.

İlk olarak Haziran 2020’de Mexican Gothic adıyla basılan eser, kuzeninden aldığı çağrılar sonucu onu eşinden kurtarmak adına araştırmalar yapan Noemí Taboada adlı genç bir kadına odaklanıyor. Amerika’da birden çok platformda “çok satanlar” arasına da giren eser ile yazarı, Daphne du Maurier ve Guillermo del Toro ile benzer statülerde eleştiriler aldı. Türk okurlar yazarı Kasım 2018’de Garcia Paula R. Stiles ile birlikte derlediği Gölgede Yürüyen Kız ile Mayıs 2021’de yayımlanan Yeşimin ve Gölgenin Tanrıları romanları ile tanıyorlar.

Yazarın The Daughter of Dr. Moreau bu yılın başında anadilinde okurla buluştu.

Meksika Gotiği – Silvia Moreno-Garcia | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Locus En İyi Korku Romanı Ödülü /
Britanya Fantazi En İyi Korku Romanı Ödülü

The New Yorker, Vanity Fair, NPR, The Washington Post, Tor.com, Marie Claire, Vox ve Book Riot’a Göre Yayımlandığı Yılın En İyi Kitaplarından

1950’lerin Meksika’sında sosyetenin genç gözdelerinden Noemí Taboada gönlünün istediği gibi yaşıyor, eğleniyordu. Ancak yeni evlenen kuzeninden gelen mektupta okudukları onu afallatacaktı. Eşinin onu zehirlediğini düşünen ve birinin ona yardım etmesi için yalvaran kuzeni Catalina’yı görmeye, kentten uzakta bir malikâne olan Doruk Mevki’ye doğru yola çıkan Noemí oraya vardığında ne bulacağından emin değildi. Kuzeninin eşini ve adamın varlıklı ailesini tanımıyordu, gideceği bölge hakkında da çok az bilgisi vardı.

Şık kıyafetleri ve kırmızı rujuyla kokteyl partilerine katılmaya daha çok alışkın olsa da önüne çıkan hiçbir zorluktan çekinmeyen Noemí, kuzenini kurtarmak için elinden geleni yapacak, Catalina’nın hem yakışıklı hem de korkutucu eşi Virgil de, ona fazlasıyla ilgi gösteren ailenin ihtiyar reisi Howard Doyle da gözünü korkutamayacaktı. Fakat duvarların ardında pek çok sır saklayan evin kendisinin, Doruk Mevki’nin Noemí’ye oynayacağı oyunlar yeni başlıyordu.
Kan ile şiddet, rüya ve gerçek, delilik ve aklıselim birbirine girecek, yeraltına gömülü mazi öyle ya da böyle intikam için tekrar yüzeye çıkacaktı.

Yeşimin ve Gölgenin Tanrıları’nın ödüllü yazarı Silvia Moreno-Garcia’dan Meksika Gotiği, türün alışıldık yapısına çağdaş bir bakış açısı sunan, kâbus tekinsizliğine sahip bir roman.

Meksika Gotiği’nin ilk sayfalarını içeren ÖN OKUMAsı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Meksika Gotiği - Silvia Moreno-Garcia

Meksika Gotiği Hakkında Ne Dediler?

“Bir ustalık eseri… kasveti görkemli bir macera, korkutucu, akıllı ve alaycı. Noemí Taboada gizem, skandal ve hayaletlerle dolu bu dünyada muhteşem bir kılavuz.”  – Victor LaValle

Meksika Gotiği hem ödümü kopardı hem de aklımı aldı. Silvia Moreno-Garcia bir kere daha türden türe atlayabilen bir büyücü olduğunu kanıtlıyor, günümüzün en heyecan verici yazarlarından.”  – Charlie Jane Anders

Çevirisi Mustafa Güdük tarafından yapılan 328 sayfalık eser Şubat 2022 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Meksika Gotiği romanının konusu ilginizi çekti mi? Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

hogwarts legacy oynanış videosu

Açık Dünya Harry Potter Oyunu “Hogwarts Legacy”den Oynanış Videosu Yayınlandı

How I Met Your Father 1. Sezon Finali robin

How I Met Your Father Sezon Finaline Robin Scherbatsky Karakteri Konuk Oldu