in

Şehir Fantazyası “Merdivenler Kenti” Ön Siparişte

Modern dünyada geçen ve şehir fantazyasıyla cinayet romanlarını harmanlayan “Merdivenler Şehri” çok yakında bizlerle olacak.

Çevirmenin Çemberi: Merdivenler Kenti
- Reklam -
- Reklam -

Yurt dışında gerek eleştirmenler gerekse de okurlar tarafından büyük bir beğeniyle karşılanan İlahi Kentler (The Divine Cities) üçlemesinin ilk cildi Merdivenler Kenti, çok yakında bizlerle olacak. İki kez Shirley Jackson, bir kez Edgar Allan Poe ve bir kez de Philip K. Dick ödülüne layık görülme başarısı gösteren genç yazar Robert Jackson Bennett‘in kaleme aldığı ilk fantastik roman olma özelliğini taşıyan kitap, dilimize Yaprak Onur tarafından çevrildi. Bakın kendisi kitabı nasıl tanımlıyor?
Merdivenler Kenti cinayet gizemi gibi başlayıp bir sürü farklı tür ve konuyu birleştirmiş bir kitap. Benim alışık olduğum fantastik kitaplardan çok farklı; epik (ya da high) fantastik olarak sayılabilecek şekilde yeni bir dünya kurgusuyla gelse de kadim zamanlardan ziyade modernleşme dönemini ele almasıyla sokak fantastiğine daha yakın bir hikâyeye sahip.

Bunun yanı sıra daha çok bilimkurguda karşımıza çıkan felsefi ve sosyal sorgulamalarla ve irdelemelerle dolu. Yazar, tanrı kavramından muhafazakâr düşünceye, güç ve iktidar sahiplerinin ellerindeki gücü kullanma şeklinden ezilen bir topluluğun eline güç geçinceki davranışlarına birçok felsefi ve sosyal konuya parmak basmış.
İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alacak olan romanın düzeltisi Alican Saygı Ortanca ve Ömer Ezer ikilisine, yayına hazırlığıysa Emre Aygün‘e ait. Kitabın arka kapak yazısı şu şekilde:
merdivenler kentiBir zamanlar Bulikov kenti ilahların gücüne sahipti ve onlar bu gücü milyonları boyunduruk altına almak için kullandılar… ta ki o ilahlar öldürülene dek. Şimdiyse, Bulikov’un tarihi sansürlü ve yasaklıydı. Tüm kıta ise uzun yıllardır sömürdükleri ülke tarafından işgal edilmişti, Bulikov başta olmak üzere. Fakat artık mantık sınırlarının dışında işleyen, hiçbir yere çıkmayan sayısız merdivenle bezeli bu İlahi Kent, Kıta’nın eski görkemli günlerinin bir hayaletiydi yalnızca.

Her günü ayrı kaosla geçen Bulikov’da beklenmedik bir cinayet işlenince, bu cinayetin yarattığı diplomatik karmaşayı çözmesi için Shara Thivani ve sekreteri Sigrud, Bulikov’a gelmekle görevlendirildi. Her ne kadar tehlikesiz görünse ve resmiyette bir kültür elçisi olsa da Shara aslında Saypur’un elindeki en başarılı ve tehlikeli casus, aynı zamanda da bir Kıta tarihi uzmanıydı. Bulikov’a asıl geliş amacı da işlenen cinayeti çözmek, Saypur’a karşı gelişen bir tehdit olup olmadığını belirlemekti. Ancak kentin altında komplolar dönmeye, ilahların öldürülmesinden beri şahit olunmayan mucizeler yeniden vuku bulmaya başlayınca, bir zamanlar öldüğüne inanılan tanrıların, gerçekten ölü olup olmadığı şüphesi Shara’nın aklını kurcalayacaktı.
Şu anda ön siparişte bulunan Merdivenler Kenti, 4 Mayıs tarihinden itibaren tüm kitapçılardan temin edilebilecek. Kitabın çeviri macerasını da önümüzdeki haftalarda Çevirmenin Çemberi köşemizde ağırlayacağımızın müjdesini şimdiden verelim. Keyifli okumalar!

- Reklam -

- Reklam -

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Lordmuti Lordmuti dedi ki:

  Beklediğim bir kitaptı, sevindim. Türün yeni eserlerine ihtiyaç var zaten.

 2. Avatar for mit mit dedi ki:

  Ben de çevrildiğini dökülmeyen yaprakların fısıltılarından duyduğumdan beri merakla bekliyorum bu kitabı :slight_smile: Umarım beklediğimize değer. Çıksın da okuyalım! (Okuyamadı…)

 3. Avatar for Mustafaizmirli Mustafaizmirli dedi ki:

  :grin::grin: Aklımda direk bu tarz caps’lerin görüntüleri canlandı :krs:

 4. Avatar for Eren_Diakotra Eren_Diakotra dedi ki:

  Verdim orderi weiting for buk.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

frostpunk inceleme

Frostpunk: Post Apokaliptik Bir Buzul Cehenneminde Hayatta Kalmak

locus odulleri ust

Locus Ödülleri 2018’in Adayları Açıklandı