in ,

Millet Kütüphanesindeki Robot, Okurlara Kitap Seçmelerinde Yardımcı Olacak

Millet Kütüphanesi robotu, ziyaretçilere kitap seçmelerinde yardımcı olacak. Yapay zekâlı kütüphanecilere hazır olun!

Millet Kütüphanesi Robot

Yapay zekâ tüm hızıyla gelişmeye devam ediyor. Kütüphaneci robotlar fikri artık o kadar da uzakta değil. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi robotu, ziyaretçilerin kitap seçmelerine yardımcı olmak için göreve hazırlanıyor. Robotun ismi düzenlenen anketle belirlenecek.

Geçen yıl şubat ayında açılan ve Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olma özelliğini taşıyan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, dikkat çekici bir yenilikle karşımıza çıkıyor. 7 gün, 24 saat açık olan Ankara’daki dev kütüphane, koleksiyonundaki kitaplar kadar “çalışanları” ile de dikkat çekecek gibi görünüyor.

Yapay zekâsı geliştirme aşamasında olan robot şimdilik konuşabiliyor ve top oynuyor. Kendisini geliştirmeye devam ediyor. Robotun adı ise Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin Twitter hesabında düzenlenen anketle belli olacak.

17 bin kişinin katıldığı oylamada, kazanan isim “Cezeri” olmuş gibi görünüyor.

Millet Kütüphanesi, Yapay Zekâlı Robot Eşliğinde Okurları Karşılamaya Hazırlanıyor

Kütüphanenin yeni robot üyesi, yapay zekâsını geliştirdikçe yeni yeteneklere sahip oluyor. Robotun sıradaki görevi ise kütüphane ziyaretçilerine yardımcı olmak olacak. Şimdilik maskot olarak görev yapan robotun, ileri zamanda bir “kütüphaneci”den farksız olması bekleniyor.

Robot, koridorlarda ve salonlarda yürüyebilecek. Okurların kitap almalarında ve yer bulmalarında onlara yardımcı olacak.

Millet Kütüphanesi Robot

Millet Kütüphanesi Bilim ve Teknoloji Atölyeleri Koordinatörü Ayhan Bozkurt konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Robotik üzerine çalışan, mekadronik olabilir ya da yapay zeka çalışmaları üzerine yoğunlaşan, merakları olan öğrencileri ve araştırmacıları biz bu robotu incelemeleri için, burada kullanabilmeleri için bekliyoruz.”

Peki siz bu robot hakkında ne düşünüyorsunuz? Kütüphanede böyle bir eşlikçiye hayır der misiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: TRT Haber

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henry Cavill Mass Effect Uyarlaması Dizi Film

Henry Cavill, Yeni Mass Effect Uyarlamasını Sızdırmış Olabilir

Rugrats Dizisi Yeni Paramount Plus

Rugrats Geri Dönüyor: Yeni Dizi Orijinal Seslendirme Kadrosunu Koruyacak