in

Mine Kırıkkanat, Elif Şafak’a İntihal Davası Açtı: Doğan Kitap, Kınama Yayınladı

Mine Kırıkkanat, Elif Şafak’a intihal davası açtı. Şafak’ın yayıncısı Doğan Kitap da iddiaları reddederek karşı dava için hazırlandığını açıkladı.

mine kırıkkanat, elif şafak intihal davası

Mine Kırıkkanat, Elif Şafak‘a Bit Palas kitabında, kendi eseri Sinek Sarayı‘ndan intihal yaptığı gerekçesiyle dava açtı. Yazarının yanında duran Doğan Kitap da iddiaları reddederek karşı dava açacağını duyurdu.

Gazeteci ve yazar Mine Kırıkkanat, Elif Şafak‘ın Bit Palas romanında, Sinek Sarayı adlı kitabından intihal yaptığı gerekçesiyle tazminat davası açmıştı. Kitabın yayıncısı konumundaki Doğan Kitap, iddiaları “acıklı ve gülünç” olarak tanımlarken hukuki sürece başlayacaklarını ilan etti.

Mine Kırıkkanat’ın Elif Şafak ve DK Doğan Yayınları AŞ’ye açtığı davanın ön inceleme duruşması İstanbul Anadolu 1. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

Dava dilekçesinde özetle şu ifadeler yer aldı:

“Davacı yazar Mine Kırıkkanat’ın, Türkiye’nin ilk kadın mizah yazarı olarak yazın hayatına başladığı, yazarın edebi eserlerini deneme, araştırma, öykü ve roman türlerinde yazdığı belirtilmiş ve davaya konu Sinek Sarayı roman türündeki eserini de ilk olarak 1990 yılında yayımladığı, süreçte ise en son 2020 yılında sonuncu yeni basımının yapıldığı açıklanmıştır. Davalı yazar ise ilk basımı 2002 yılında yapılan, sonuncu baskısı 2020 yılında basılan Bit Palas isminde romanı kaleme almıştır. Yazar Mine Kırıkkanat, sonradan yazılan Bit Palas isimli romanda konu, kurgu, kurgu mekanı ve marjinal karakterler ile yazım üslubunun kendi romanı olan Sinek Sarayı romanından intihal edildiği gerekçesiyle yargıya başvurmuştur.”

İkinci duruşmanın 11 Ekim 2022 tarihinde görüleceği duyuruldu.

sinek sarayı ve bit palas

Mine Kırıkkanat Tarafından Elif Şafak’a Açılan Dava Sonrası Doğan Kitap’tan Yalanlama

Doğan Kitap da sürece sessiz kalmadı. İntihal davasını bütünüyle reddederken “saçma ve asılsız” buldukları bu iddiaları kınadıklarını ifade etti. Manevi tazminat davası yolunun açıldığını söyledi.

Açıklamada, “Dünya çapında bir yazarın saygınlığına dönük, belli ki kişisel husumet ve hasetten beslenen bu ve benzeri tüm girişimlere karşı her tür hukuki yola başvurulacağını da belirtmek isteriz. Bunca haksızlık ve iftira karşısında bizler de manevi tazminat davası açacağımızı kamuoyuna duyururuz,” ifadelerine yer verildi.

Doğan Kitap‘ın yaptığı açıklama özetle şu şekilde:

“Elif Şafak’ın bundan 20 yıl evvel yayınlanan ‘Bit Palas’ adlı romanıyla ilgili ortaya atılan saçma ve asılsız iddiaları yazarı gibi yayıncısı olarak biz de kınıyoruz.

2002 yılında yayımlanan ‘Bit Palas’ yazarın beşinci kitabıdır. O tarihten bu yana 49 baskı yapan ‘Bit Palas’, çok iyi bilinen, medyada hakkında pek çok yazı yayımlanmış, kamuoyunda ve edebiyat dünyasında beğeni toplamış sevilen bir romandır. Mine Kırıkkanat’ın Sinek Sarayı adlı kitabıyla arasında bir benzerlik olduğu iddiası gerçek dışıdır; söz konusu yazarın bu konuda dava açmış olması ise edebiyatçıların da kabul edeceği bir tavır değildir.

Anlatım biçimi, konusu, kurgusu, karakterleri, hayal gücüyle bir edebi yapıttır ‘Bit Palas’. Yayımlanmasından 20 sene sonra, sırf içinde “Beyoğlu’nda Art Nouveau bir apartman” var ve o apartmanın da yanında çöpler ve kediler var diye, bir başka kitapla arasında kurulmaya çalışılan intihal iddiaları sadece kasıtlı, zoraki, art niyetli değil, bir o kadar acıklı ve gülünçtür. Buna rağmen, bizler kurumsal ciddiyet ve sorumlulukla hareket edip her iki kitabı da yan yana koyup didik didik okuduk. Her ikisinin bambaşka ve apayrı kitaplar oldukları ayan beyan ortadadır. Edebiyat uzmanlarının bilirkişi raporlarını da paylaşmaya hazırız. Bir romanda sinekler var ötekinde bit varmış diye tuhaf iddialarla intihal ispatlamaya çalışmanın ne edebiyatta, ne sanatta, ne de vicdanlarda karşılığı yoktur. Yazarımıza yapılan bu haksız ve maksatlı suçlamayı reddediyoruz.

İddia sahibinin ilgili mahkemeye ‘kitabın toplatılması’nı talep ettiğini, neyse ki hâkimin ‘yaklaşık ispat koşulunun gerçekleşmediği kanaati’yle bu ölçüsüz talebi reddettiğini de kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

‘Bit Palas’ın hikayesi, dili, karakterleriyle ilgisi olmayan bir başka romanın yayınlandıktan bunca yıl sonra ‘intihal’ iddiasıyla gündeme getirilmesini sadece yazara ve yayıncısına değil, Elif Şafak’ı severek okuyan milyonlarca okura ve edebiyat sanatına karşı bir hakaret olarak görüyor ve kınıyoruz. Nitekim iki kitabı karşılaştıran yazar, eleştirmen ve edebiyat araştırmacıları bu iddiaların asılsızlığı ve edebiyata aykırılığı konusunda hemfikir oldular. Önümüzdeki günlerde bu dosyaları kamuoyu ile paylaşacağız.

Hayatını edebiyata ve sanata adamış dünya çapında bir yazarın saygınlığına dönük, belli ki kişisel husumet ve hasetten beslenen bu ve benzeri tüm girişimlere karşı her tür hukuki yola başvurulacağını da belirtmek isteriz. Bunca haksızlık ve iftira karşısında bizler de manevi tazminat davası açacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

Mine Kırıkkanat’ın İntihal İddiası Edebiyatçılarca İncelendi

Öte yandan Doğan Kitap, ortada bir intihal olup olmadığını eleştirmen ve yazarlardan oluşan bir ekibe danıştı. Mine Kırıkkanat imzalı Sinek Sarayı ve Elif Şafak imzalı Bit Palas romanlarını art arda okuyan ekip bir rapor kaleme aldı.

Asuman Kafaoğlu Büke, Müge Sökmen, Valérie Gay-Aksoy ve Mine Krause gibi isimlerin hazırladığı raporlarda intihal olmadığı vurgusu görüşünde karar kılındı.

Siz bu intihal iddiası ve Doğan Kitap‘ın açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Gazete Duvar, Sol Haber

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

12 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  Kitapları okumadığım için bir şey diyemeyeceğim ama bildiğim bir şey varsa; şu andan itibaren iki kitabında satışı artar diye düşünüyorum :smile:

 2. Avatar for oguzeren oguzeren dedi ki:

  İki kitabı da okumadım, ama konu yargıya intikal etmiş; bilirkişilerin görüşleri alınır, karar verilir. Doğan Kitap’ın aşırı sert çıkışı, yazarının dünya çapındaki ününe vs. vurgu yapması filan kararı etkilemeye yönelik, çok da itici bir yaklaşım.

  “dava açmış olması ise edebiyatçıların da kabul edeceği bir tavır değildir.” Niye? Dava açamaz mı?

  “edebiyat sanatına karşı bir hakaret olarak görüyor ve kınıyoruz.” - hadi be?

  Biz bu dile aşinayız, az kaldı darbecilikle suçlayacakmış izlenimi veriyor.

  Çok üzücü, bu çapta bir yayınevinin iddia sahibi yazara saygılı olabilmesi gerekir.

 3. Avatar for dikomerro dikomerro dedi ki:

  Dünya çapında bir yazarın ‘‘SAYGINLIĞINA’’ :smiley: Elif Şafak ve saygınlık xd

 4. Avatar for Erdal_01 Erdal_01 dedi ki:

  Hiç Elif Şafak okumadım. Hiç okumayı düşünmedim. Neden bilmiyorum bana çok itici gelen bir yönü var. Hakkında çıkan belki de 5-6 intihal iddiası var. Bu iddialar için okumadığımdan bir şey diyemem ama Google girip Elif Şafak intihal yazıp karşıma çıkanları paylaşmak istedim.

  Bir de Doğan Kitap daha önce de benzer açıklama yapmış.

 5. Avatar for Srbs Srbs dedi ki:

  Hiç Elif Şafak okumadım ben de, okumayacağım da. Bu ülkenin bu kötü günleri için ellerinden geleni yaptılar. Kocası akp-fetö ortaklığının temel taşlarından biridir, kendi de bu değirmene bolca su taşıdı zamanında.
  Zaten baktılar olmuyor yurtdışına topukladılar.

  Ayrıca Türkçe yazmayan Türk yazar olarak çok oryantalist geliyor gözüme.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

7 cevap daha var.

spotify sesli kitap hizmeti

Spotify’a “Sesli Kitap” Hizmeti Geliyor: Ekstra Ücretlendirme Gerekebilir

afp göbeklitepe haberi

Dünyaca Ünlü Fransız Haber Ajansı, Göbeklitepe’yi Dünyaya Anlattı: “Medeniyetin Başladığı Yer”