in

Mine Söğüt, Deneme Türündeki “Alayına İsyan” ile Raflarda

Mine Söğüt yeni yayınevinde “Alayına İsyan” adlı deneme kitabı ile okurun karşısına çıktı. Yazarın kitapları artık Can Yayınları etiketiyle yayımlanacak.

Mine Söğüt - Alayına İsyan

Mine Söğüt, deneme türündeki metinleri ile yeni yayınevine geçti. Edebiyatımızın değerli yazarının eserlerini daha önce Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları etiketi altında okuyorduk. Yazar, yeni macerasına Can Yayınları’nda devam ediyor. Burada okurun karşısına çıkan ilk kitap ise “Alayına İsyan” oldu.

1968 yılında İstanbul’da dünyaya gelen, Kadıköy Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu Söğüt; yüksek lisansını da aynı alanda tamamladı. 1990 yılında gazetecilik kariyerine atılan yazar, çeşitli dergi ve gazetelerde yazı ve röportajlar yayımladı.

Biyografiden araştırmaya, romandan öyküye pek çok türde eserler kaleme alan Mine Söğüt’ü en son Gergedan / Büyük Küfür Kitabı adlı öykü kitabıyla 2019 yılında okuma fırsatı bulmuştuk. Yazar, yeni eserini Can Yayınları markası altında okurlarla buluşturmayı tercih ederken burada yayımlanan ilk eser ise deneme türünde oldu.

Alayına İsyan Kitabının Önsözünden Kısa Alıntı

Gerçekte kim olduğumuzu ve ne istediğimizi hiç unutmayalım diye…

İmkânsız denilenin mümkün; mümkün denilenin imkânsız olduğunu hep düşünelim diye…

Başka bir dünya ve başka bir insan bir gün mümkün olabilsin diye…

Üstelik bunu, “yapma” denilenleri yaparak ve “yap” denilenleri yapmayarak gerçekleştirmek çok da eğlenceli diye…

Alayına isyan işte.

Alayına İsyan – Mine Söğüt | Arka Kapak

savaşa, devlete, düzene, sisteme, aileye,Mine Söğüt - Alayına İsyan

şiddete, ahlaka, mülkiyete karşı,

kadına, hayvana, aşka, cinselliğe,

sokağa, isyana dair, öfkeli, gözüpek,

cüretkâr, kışkırtıcı, kafa karıştırıcı,

yoldan çıkarıcı, sorgulatan

ve aykırı düşünceler…
İlk baskısını Mart 2020 tarihinde yapan eserde editör koltuğunda Cem Alpan var. Kitabın düzeltisi Ebru Aydın’a, mizanpajı ise Bahar Kuru Yerek’e ait. Kitabın kapak tasarımı için ise Utku Lomlu ismini görüyoruz.

Yazarı ayrıca Adalet Cimcoz/Bir Yaşamöyküsü Denemesi, Beş Sevim Apartmanı, Sevgili Doğan Kardeş, Kırmızı Zaman, Aşkın Sonu Cinayettir/Pınar Kür’le Hayat ve Edebiyat, Şahbaz’ın Harikulâde Yılı 1979, Dolapdere/Kürt Kediler Çingene Kelebekler ve Madam Arthur Bey ve Hayatındaki Her Şey kitaplarıyla da tanıyoruz.

Yazara ve yeni kitabına dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Stephen King, Mahşer Romanı Üzerinden Koronavirüs Uyarısı Yaptı

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Rexx Sineması

Kapanan Rexx Sineması İçin Kadıköy Belediyesi Devrede

Castlevania 4. Sezon Netflix

Castlevania 4. Sezon Onayını Aldı