in

Iremonger’in Yazarı Edward Carey’den Madam Tussaud’ya Odaklanan Tarihi Bir Roman: “Minik”

Iremonger üçlemesi ile tanınan İngiliz yazar Edward Carey’den tuhaf bir Madam Tussaud anlatısı. “Minik” raflardaki yerini aldı.

Minik Madam Tussaud Edward Carey

Edward Carey imzalı Minik – Madam Tussaud’nun Olağanüstü Hayatı kitabı raflardaki yerini aldı. Eser, İthaki Yayınları etiketiyle okurun karşısına çıkıyor.

1970 yılında İngiltere’de dünyaya gelen Edward Carey, kaleme aldığı romanlar ve oyunlarla tanınıyor. Türkçede Iremonger Üçlemesi (Hurda Köşkü, Çöpkent, Longdra) başta olmak üzere Gözlemevi Hikâyeleri ve Alva ve Irva – Bir Şehri Kurtaran İkizler ile okuma fırsatı bulduğumuz Carey’den yeni bir eser daha dilimize kazandırıldı.

Yazarın orijinal adı Little olan eseri ilk olarak 2018 yılında yayımlanmış; The Royal Society of Literature Ondaatje Prize ve Walter Scott Prize gibi ödüllere aday gösterilmişti.

Minik adlı eser Londra’daki balmumu figürlerin yer aldığı ünlü Madame Tussaud Müzesi’nin Fransız asıllı kurucusunu konu alıyor.

Minik – Madam Tussaud’nun Olağanüstü Hayatı – Edward Carey | Arka Kapak Tanıtımı

Minik Madam Tussaud Edward Carey

1761’de, İsviçre’nin bir köyünde ufacık, tuhaf görünüşlü, Marie adında bir kız doğacak. Büyüdüğünde kendini Madam Tussaud’ya dönüştürecek bu minik kız, ailesinin ölümünden sonra sıradışı bir balmumu heykeltıraşının yanında çıraklık edecek ve böylece yolu, zorba bir dul ve onun sessiz, solgun oğluyla tanışacağı Paris’in biçimsiz sokaklarına düşecek.

Marie yeni dostlarıyla birlikte, harabe durumdaki bir oteli balmumu büstlerin sergilendiği bir salona dönüştürecek ve bu sergileriyle bir sansasyon yaratırken, sanatsal becerilerinin ünü de gittikçe yayılacak elbette. Hatta Versailles Sarayı’na bile çağrılacak, Marie Antoinette’e danışmanlık edecek, prenses doğum yaptığı sırada onun hayatını da kurtaracak. Hem de saray duvarlarının dışındaki Paris devrim ateşiyle keşmekeş içindeyken.

Edward Carey’nin, Devrim Paris’inde hem kraliyet yanlıları hem de radikallerle ahbaplık eden hırslı bir vizyoneri, efsanevi Madam Tussaud’yu anlattığı Minik, sanata, sınıf çatışmasına, iradeye ve sevdiklerimize nasıl tutunduğumuza dair, gösterişli geçit törenlerine benzeyen cazibeli bir roman ve çarpık, dehşetli, sürükleyici bir hikâye.

“Yalan hikâyeleri sahicilerinden daima ayırt edebiliyordun çünkü yalan hikâyeler her anlatışta değişiyordu. Sahici olanlarsa hiç değişmiyordu. Hayat nedir? Bize kalan tek şey hikâyelerdi. Hikâyeler bizim giysilerimizdi.”

“Minik” Hakkında Ne Dediler?

“Bu büyülü romanı kaçırmayın! Balmumu heykelleriyle nam salan Madame Tussaud hayat öyküsünü kendi ağzından anlatıyor.” – Margaret Atwood

“Sıradışı bir atmosfer, ürkütücü bir mizah, coşku dolu bir anlatı. Kaçırılmaması gereken bir kitap.” – Olga Tokarczuk

“Minik, insan doğasının sıcaklığı, coşkusu, neşesi, kederi ve tuhaflıklarına dair son derece samimi bir eser. Yazarın elinde, insan yüreğinin gizemlerini gösteren bir değnek var sanki.” – Kelly Link

Toplamda 456 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini Hilal Dikmen üstleniyor. Eseri yayıma hazırlayan Burcu Uluçay. Kapak tasarımı ise Hamdi Akçay’a ait. Roman, Mayıs 2021 tarihi itibarıyla raflardaki yerini aldı.

Kayıp Rıhtım’da gerçekleştirdiğimiz Edward Carey söyleşisini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Edward Carey ve yeni kitabı Minik hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Cruella 2

Cruella 2 Çalışmaları Başladı: Disney Maceranın Devamı için Hazırlanıyor

Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood romanı Cliff Booth

Quentin Tarantino: “Once Upon a Time in Hollywood Romanı Karakterlerin Arka Planını Ortaya Çıkartacak”