in

Muharebelerle Kısa Dünya Tarihi: İnsanoğlunun Üç Bin Yıllık Savaş Macerası

İlkin Başar Özal imzalı “Muharebelerle Kısa Dünya Tarihi” raflarda. Eser, okuru muharebeler üzerinden kısa bir dünya tarihi turuna çıkarıyor.

Muharebelerle Kısa Dünya Tarihi - İlkin Başar Özal

İlkin Başar Özal, kaleme aldığı Muharebelerle Kısa Dünya Tarihi çalışmasıyla okurlarının karşısına çıktı. Yazarın Timaş Yayınları etiketiyle yayımlanan eseri, okuru muharebeler üzerinden kısa bir dünya tarihi turuna çıkarıyor.

Daha önce kaleme aldığı I. Dünya Savaşı, II. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş Tarihi gibi kitaplarla adından söz ettiren İlkin Başar Özal, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nü tamamladıktan sonra aynı üniversitede doktora öğrenimine devam ediyor. TRT’deki belgesellerle de katkıda bulunan isim, özellikle tarihi savaşlar konusundaki birikimiyle, dünyanın tarihini ve kaderini geri dönülmez biçimde değiştiren muharebeleri anatıyor. Böylece okurların tarihe yeniden farklı bir pencereden bakmasını sağlıyor.

Bu kitap, Kısa I. Dünya Savaşı Tarihi, Kısa II. Dünya Savaşı Tarihi ve Kısa Soğuk Savaş Tarihi kitaplarından sonra tüm dünya tarihini ve düzenini değiştiren muharebeleri anlatıyor. Askerî tarihe meraklı okur için bu çalışma geçmişten günümüze insanoğlunun üç bin yıllık savaş tarihini yerli bir yazarın kaleminden tek kitapta okuma fırsatı elde edecek.

Muharebelerle Kısa Dünya Tarihi – İlkin Başar Özal | Arka Kapak Yazısı

Muharebelerle Kısa Dünya Tarihi - İlkin Başar Özal

İnsanoğlunun hikâyesi, en başından beri bir mücadele, çatışma ve muharebe öyküsüydü. Göğüs göğüse dövüşen insanları muharebe alanına getiren şey hırslarıydı belki; ama onlara zaferi getiren, liderlerinin stratejileri ve taktikleri olduğu kadar zırhları, miğferleri ve silahlarıydı. Büyük bir Mısır ordusunun başındaki II. Ramses, Asi Nehri’nin kıyısında baş düşmanı Hitit Kralı Muwatalli’yi beklerken; Pers ve Yunan filoları Salamis Adası’nın doğusunda karşı karşıya gelirken; Kartacalılarla Romalılar Akdeniz için savaşırken; Orta Asya steplerinden gelen Hunlar Çin hanedanlıklarına meydan okurken; Halifelik orduları Yermük ve Kadisiye Muharebeleri ile Bizans ve Sasani İmparatorluklarını geriletirken; Alp Arslan Malazgirt Ovası’nda “Bugün burada emreden bir sultan yoktur. Ayrılmayı tercih edenler gitsinler!” derken; Kutsal Roma Cermen İmparatoru Friedrich Barbarossa Kudüs’ü yeniden almaya giderken; Osmanlılar Kosova Ovası’na yürürken; Wallace önderliğindeki İskoçyalılar İngilizlere direnirken; Napoleon Avrupa’yı dize getirmeye çalışırken; Sedan’da, Gelibolu’da, Stalingrad’da, El-Alameyn’de, Vietnam’da, “Irak’a Özgürlük” Operasyonu’nda savaşan yine insandı; ama muharebe alanlarındaki tecrübesi sürekli arttı, kullandığı teknoloji sürekli gelişti. Ancak kararlı liderlerin, mükemmel silahların, harika planların, iyi eğitimin ve sağlam disiplinin zaferi elde etmeye yetmediği anlar da oldu; bazen donmuş bir göl, bazen yıkılan bir köprü, bazen çamura bulanmış bir arazi, muharebeye, sonucuna ve ardından gelen on yılların gidişatına hükmetti.

Muharebelerle Kısa Dünya Tarihi, MÖ 13. yüzyıldan bugüne sadece insanın değil, aynı zamanda insan aklının ürettiği strateji ve tekniklerin mücadelesini de sunuyor okurlarına. Falankslarla esnek orduların, şövalyelerle “alt sınıflardan” gelen piyadelerin, tatar yaylarının, savaş arabalarının, ateşli silahların, tankların, bombaların dünyasında insanın muharebe alanlarına neden geldiği, muharebeler sırasında nasıl savaştığı ve muharebelerden sonra nelerin değiştiği bu kitapta bir film şeridi gibi gözlerinizin önünden geçecek.

Kapak tasarımını Yasin Çetin’in üstlendiği Muharebelerle Kısa Dünya Tarihi, toplamda 592 sayfadan oluşuyor.

Yazarın yine tarihle ilgili olan diğer kitaplarını okuma fırsatı buldunuz mu? Savaş tarihi ilginizi çekiyor mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Einstein, Genel Görelilik Teorisi kara delik

Einstein’ın Teorisi 100 Yıl Sonra Kanıtlandı: Kara Deliğin Arkasında Işık Tespit Edildi

onlyfans öykü Aurora Mattia

Öyküsünü OnlyFans Üzerinden Yayımladı: Yazar Adaylarına Alternatif Bir Yayın Modeli