in

Muhteşem Gatsby Vampir Oluyor: Fitzgerald’ın Romanı The Great Gatsby Undead Adıyla Tekrar Yorumlandı

F. Scott Fitzgerald’ın telif süresinin dolmasıyla Muhteşem Gatsby romanına vampirli bir adaptasyon geldi. The Great Gatsby Undead raflarda!

Muhteşem Gatsby Vampir
- Reklam -
- Reklam -

F. Scott Fitzgerald’ın Amerikan rüyasını hicvettiği Muhteşem Gatsby adlı klasik romanının telif haklarının sona ermesiyle yeni baskılar ve beklenmedik yorumlar ortaya çıkmaya başladı. Vampirler ise Gatsby’nin hikâyesine en uzak duran konulardan olsa da, Kristen Briggs imzalı The Great Gatsby Undead ile gizemli milyonerimizin ölümsüz bir vampir olmasını okuyacağız.

Orijinal Muhteşem Gatsby 1920’lerde, Jazz ile yıkılan New York’ta geçiyordu. Elinin emeğiyle milyoner olmuş Jay Gatsby’nin gençliğinde âşık olduğu Daisy Buchanan ile yaşadığı romantik macera klasik romanların arasında yerini alalı çok oldu. Yeni romandaysa karakterlerimiz çok daha ürkütücü olmalarının dışında değişmiyor.

Kristen Briggs’in ilk romanı olan eserin arka kapak yazısı şöyle:

- Reklam -

“Nick Carraway nihayet komşusu Jay Gatsby’le tanışır. Nick’in görebildiği kadarıyla Gatsby hiçbir şey yemiyordur. Ayrıca gümüşten, sarımsaktan ve güneşten kaçınıyordur. Yine de iyi bir arkadaşa öyle kolayca denk gelinmez. Hele hele Gatsby gibi gizemli bir milyonere…

“Gatsby Nick’ten bir katili yakalamak için yardımını talep ettiğinde Nick hayır diyemez. Ayrıca, kuzeni Daisy ile Gatsby’ye birer çay içecekleri ortamı da yaratır. Sonuçta, iki eski arkadaşı yeniden kaynaştırmaktan ne kötülük çıkabilir ki? Ta ki, Nick zihninin derinlerinde her zaman bildiği gerçekle yüzleşene kadar… Jay Gatsby bir vampirdir.”

the great gatsby undead kristen birggs

Muhteşem Gatsby ile Tekrar Tanıştığımız Klasiklerin Korku Yorumlamaları Kavramı Yeni Değil

Klasik hikâyeleri korku elementleri katarak yeniden yazmak daha önce görülmemiş değil. Özellikle Jane Austen’ın Gurur ve Önyargı’sı bu şekilde yeniden yazılıp da en başarılı olmuş uyarlamalardan birisine sahip.

Çağdaş okurlardan, “Heyecansız ve olaysız,” şeklinde eleştirilere maruz kalan Gurur ve Önyargı’nın savunmasına gelenlerin ilk savlarından birisiydi, “Ne yani? Zombiler olmasını falan mı beklemiştin?” demek. Yazar Seth Grahame-Smith bu soruyu cidden cevaplayarak Gurur ve Önyargı ve Zombiler’i yazmıştı. Grahame-Smith’e göre, Gurur ve Önyargı hâlihazırda bir zombi hikâyesi olmak için gereken her şeye sahipmiş:

- Reklam -

“Hırçın ve bağımsız kadın ana karakterimiz var. Karizmatik ve kahraman centilmenimiz var. Hemen yakınlarda konuşlanmış ve hikâyede neredeyse hiç önemi olmayan bir askeri güç var ve insanlar sürekli bir yerden bir yere yürüyor ya da fayton yolculukları yapıyor. Bu ortam çok kanlı bir şiddete ev olmak için doğmuş gibiydi.”

Gurur ve Önyargı ve Zombiler garipsenen konusuna rağmen büyük bir başarı yakalamıştı ve 2016’da kendi film uyarlamasına dahi kavuşmuştu. The Great Gatsby Undead’ın aynı başarıyı yakalayıp yakalayamayacağını ise hep birlikte göreceğiz. Belki önümüzdeki yıllarda Leonardo DiCaprio’yu Jay Gatsby olarak (ve vampir olarak) tekrar görebiliriz bile. Ya da belki en ünlü modern vampirlerimizden Robert Pattinson titri üstlenir?

The Great Gatsby Undead kitabının Türkçe çevirisine dair henüz bir gelişme yaşanmış değil.

Muhteşem Gatsby’de vampir hikâyesi olacak potansiyeli görebiliyor musunuz? Yorum ve teorilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’dan paylaşabilirsiniz.

Kaynak: CNet

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

NASA Türkiye Kuraklık Haritası

NASA’dan Türkiye’ye Kuraklık Uyarısı: Yer Altı Suları Tehlikede!

Etna Yanardağı Patladı

Etna Yanardağı Patladı: Sicilya’daki Volkan, Hava Yolu Trafiğini de Zora Soktu