in

Murat K. Beşiroğlu’nun Yeni Romanı “Aşk Algoritması” Raflarda

Bilimkurgu yazarı Murat K. Beşiroğlu, yeni romanı “Aşk Algoritması”nda insan zihni ve ruhunun yapay zekâ tarafından anlaşılıp anlaşılamayacağı konusunu tartışmaya açıyor.

ask algoritmasi ust
- Reklam -
- Reklam -

Bilimkurgu severlerin büyük beğenisini toplayan ilk romanı “Ogox”ta yapay zekâlı androidler ve insanlar arasındaki ilişkiyi ele alan yazar Murat K. Beşiroğlu, ikinci romanı “Aşk Algoritması”nda yönünü bir kez daha geleceğe çeviriyor. Beşiroğlu, yeni romanında hayatımızın giderek daha büyük bir parçası olmaya başlayan yapay zekâ teknolojisini bu kez insanoğlunun tarihin en eski çağlarından bu yana kafa yorduğu aşk ve ilişkiler düzleminde ele alıyor.

Bir insan başka bir insana neden aşık olur? Aşkın formülünü yazmaya kalkışsak, hangi değişkenleri içine katmalıyız? Aşık olacağımız kişide hangi özellikleri ararız? Uzun ömürlü aşk mümkün mü? Bu soruların peşinde okuyucuyu 2025 yılının İstanbul’unda bir yolculuğa çıkaran Beşiroğlu, akıcı üslubuyla aşk gibi karmaşık bir duygunun insan yapımı yapay zekâlar tarafından çözülüp çözülemeyeceği konusunu sorgulamaya açıyor.

Romanın baş kahramanı olan Samet, bir özel sektör şirketinde yapay zekâ alanında çalışırken aşkın formülünü bulduğunu düşünmeye başlıyor. Samet’e göre aşkın sırrı insanların yüzlerinde gizli. Facebook verileri üzerinden yaptığı analizlerde hipotezini destekleyen Samet, aşkın formülünü bir çöpçatanlık uygulamasına dönüştürmeye çalışıyor. Bu arada Samet’in ev arkadaşı Tuğ da “Bonanza” adında yapay zekalı bir “yaşam dostu” geliştirmekle meşgul. Kitap bu iki genç insanın geliştirdikleri yapay zekalı programlar aracılığıyla hayata tutunma çabalarını ve karşılaştıkları güçlükleri konu alıyor.

- Reklam -
- Reklam -

Kitabın arka kapak tanıtım yazısı da şöyle:
ask algoritmasiKuzenim Demir, Suna’dan sonra on santim uzamış gibi görünüyordu; omuzları dikleşmiş, bakışları kararlı hâle gelmiş, enikonu yakışıklı bir adam olup çıkmıştı. Yengemizin önceki hâllerini bilmediğim için karşılaştırma olanağım yoktu ama o göz göze bakışmalar, beyaz gelinlik içinde bir sülün gibi süzülmelere bakılacak olursa, Suna da belirli bir psikolojik eşiği aşmış olmalıydı. Her ikisinin de yüzlerine dikkatle bakmış, yüz ifadelerini en ince detaylarına kadar hafızama kaydetmeye çalışmıştım. Bana öyle geliyordu ki mutluluklarının sırrı yüzlerinde gizliydi. Daha önce bu sırrın deşifre edilmemiş olması hayret vericiydi. Nasıl da herkes “eşler yıllar içinde birbirine benzer” savını hiç sorgulamadan kabullenmişti. Böylesi bir fiziksel dönüşümün, sırf insanlar birlikte vakit geçiriyorlar diye gerçekleşmesi mümkün müydü? Siyasi tarihimizin önemli aktörlerinden olan Rahşan ve Bülent Ecevit çifti birbirlerine hiç benzemeyen insanlardı da evlilikleri sırasında mı benzeşmişlerdi? Elbette yüzleri birbirine benzemeyen kişiler de birbirlerine âşık olabilirlerdi, ancak bu durum da herhâlde henüz bilemediğimiz başka bir matematiksel kural ile açıklanabilirdi. Daha önce keşfedilmemiş gizli bir hazinenin haritasına sahipmişçesine heyecanlıydım. Oturup geliştirmekte olduğum aşk algoritması hakkındaki sunum notlarımı gözden geçirdim. Ertesi gün melek yatırımcıları yapay zekâlı çöpçatan fikrine yatırım yapmaları konusunda ikna etmem şarttı. Aksi bir durumun doğuracağı sonuçları düşünmek bile istemiyordum.
“Aşk Algoritması”, aşkın hesaba kitaba uymayan büyülü bir duygu olduğuna inananlara da aşkın formülünün yazılabileceğini iddia edenlere de hitap eden bir roman. Romanın içinde her iki savı da destekleyen pek çok argüman bulunuyor.

Murat K. Beşiroğlu’nun 246 sayfalık ikinci romanı “Aşk Algoritması”, İkinci Adam Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Alita: Savaş Meleği - Demir Kent

Alita’nın Öncesini Anlatan “Demir Kent” ile Tanışın

yedi ulak inceleme

Yedi Ulak: Dino Buzzati’nin Dünyasına Hoş Geldiniz