in

Howard Norman’ın Nazi Gölgesinde İmkânsız Bir İlişkiyi Anlattığı “Müze Bekçisi” Romanı Yeniden Türkçede

Amerikalı yazar Howard Norman’ın “Müze Bekçisi” kitabı yeniden okurla buluşuyor. Roman, Ketebe Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

Müze Bekçisi - Howard Norman
- Reklam -
- Reklam -

Howard Norman tarafından kaleme alınan Müze Bekçisi yeni baskısıyla bir kez daha okurlarla buluşuyor. Eser, Ketebe Yayınları tarafından, Roza Hakmen çevirisiyle yayımlanıyor.

1949’da Amerika’da doğan Howard. A. Norman’ın öykülerinde ve romanlarında çoğunlukla Kanada’yı anlattı. Algonquin, Cree ve Inuit kültürlerinden çeviriler yapan yazarın eserleri birçok dile çevrildi. Norman; Lannan Edebiyat Ödülü, Harold Morton Landon Çeviri Ödülü ve Whiting Ödülü gibi ödüllere layık görüldü.

Orijinal adı The Museum Guard olan Müze Bekçisi ilk defa 1998 yılında yayımlandı. Eser, yazarın “Kanada Üçlemesi” olarak geçen serisinin ikinci kitabı olma özelliğini taşıyor. Birbirinden bağımsız olarak okunabilen üçlemenin diğer kitapları The Bird Artist ve The Haunting of L başlıklarını taşıyor.

- Reklam -

Nazi Almanyası döneminde geçen Müze Bekçisi, savaşın gölgesinde gelişen imkânsız bir ilişkiyi konu alıyor.

Müze Bekçisi – Howard Norman | Arka Kapak Tanıtımı

Müze Bekçisi - Howard Norman

Çocuk yaşta anne ve babasını bir zeplin kazasında kaybeden uyumlu, tertipli, sessiz DeFoe; gösterişli ve güvenilmez amcası tarafından büyütülmüştür. DeFoe, kentin Yahudi mezarlığında çalışan melankolik ve güzel Imogen’le imkânsız bir ilişkiyi sürdürmektedir. Uzaklardan âdeta kıyameti haber veren gök gürültüleri, yani Hitler’in korkunç eylemleri ve Nazi tehdidi gitgide daha duyulur hale gelirken, Hollandalı bir ressama ait “Amsterdam’da Bir Sokakta Yahudi Kadın” tablosu müzeye gelir.

- Reklam -

Müze Bekçisi, insanlığın kararan dünyasını, gizemli bir tablonun büyüsüne kapılan huzursuz bir kadının sanrıları üzerinden anlatıyor. Yayımlandığı günden itibaren eleştirmenler ve okuyucular tarafından coşkuyla karşılanan bu roman; yabancılaşma, sanatın kimliğe etkisi, kendi kaderini tayin hakkı, duygusal kaos, gerçeklik yanılgısı, ulvileşme arzusu gibi temalarla hafızalara kazınacak türden bir edebî darbe. Roza Hakmen’in eşsiz çevirisiyle Türkçede…

Toplamda 288 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini Roza Hakmen üstleniyor. Hakmen daha önce John Cheever, Marguerite Yourcenar, Marcel Proust, Alice Munro, Anna Kavan, Mario Vargas Llosa gibi usta yazarları da Türkçeye kazandırmıştı. Roman, Ağustos 2022 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Howard Norman imzalı Müze Bekçisi hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

American Horror Story 11. sezon oyuncu kadrosu

American Horror Story’nin 11. Sezonu Tanıdık İsimleri Geri Getirecek

Pennyworth 3. sezon fragmanı The Origin of Batman's Butler

Batman’in Öncesini Anlatan Pennyworth’ün 3. Sezonundan Yeni Fragman