in

Ödüllü Bilimkurgu Yazarı N.K. Jemisin, MasterClass’ta Yazarlık Dersleri Verecek

N.K. Jemisin, MasterClass platformunda yazarlık dersleri verecek. Hugo Ödülleri’nin popüler yazarı deneyimlerini aktarmaya hazırlanıyor.

N.K. Jemisin - MasterClass Dersleri
- Reklam -
- Reklam -

N.K. Jemisin, MasterClass platformunda yazarlık üzerine dersler verecek. Bilimkurgu ve fantazi türünde ödüllü eserler üretmiş olan Jemisin, Hugo Ödülleri’nden arka arkaya 3 yıl ödülle dönmeyi başarmıştı.

Birçok konuda alanının ileri gelenleri tarafından çevrim içi eğitim veren MasterClass sitesi, N.K. Jemisin’in bilimkurgu edebiyatı üzerine hazırlayacağı dersleri yayımlayacağını duyurdu. Çok okunan romanlar yazmış ve eskiden de psikolog olarak görev almış olan Jemisin, yazar adaylarına yol gösterecek. Onlara kendi içinde tutarlı dünyalar yaratmayı, inançlar ve mitolojiler tasarlamayı, kültürleri hayal etmeyi ve büyü sistemi geliştirmeyi anlatacak. Jemisin’in dersleri şimdi MasterClass’ta erişilebilir durumda. Üyeler yüzden fazla eğitmenin içeriğine bir senelik erişim sağlayabiliyor.

MasterClass’ın CEO’su ve kurucusu David Rogier, Jemisin’in katılımı hakkında şunları ifade etti:

- Reklam -

“Tarihte ilk kez en iyi roman dalında Hugo ödüllerini 3 sene arka arkaya alan tek yazar Jemisin. Dünyada en çok okunan ve bilinen bilimkurgu yazarlarından biri. Yeni derslerinde Jemisin nasıl bir taslak oluşturduğunu, yaratıcı sürecinin nasıl geliştiğini anlatıyor. Dersler harika.”

N.K. Jemisin, MasterClass Derslerinde İlhamını Kendi Yazarlık Yolculuğundan Alıyor

Jemisin, yazar adaylarına kompleks ve ilgi çekici hikâyeleri olan karakterleri nasıl kurgulayabileceklerini, onları nasıl canlandırabileceklerini anlatıyor. Kendi metodunu açığa çıkarıyor ve yazarları kendilerinden yola çıkarak karakterleri şekillendirmelerine, baskı altında ve literatürde pek karşımıza çıkmayan karakterleri ortaya teşvik ediyor. Samimi bir şekilde kendi yazarlık yolculuğunu ve profesyonel yazarlığa nasıl adım attığını, yayıncılık dünyasında neler yaşadığını aktarıyor, baskılarla nasıl başa çıkabileceğini öğretiyor.

N.K. Jemisin - MasterClass Dersleri

MasterClass üyeleri bu derslerden zengin ve heyecanlı evrenler tasarlamayı öğrenecek ve Jemisin’den yazmak için cesaret bulacak. Sanatına kendini adamış yazar adayları yayıncılık dünyasında nasıl başarılı olabileceklerini anlayacak.

- Reklam -

N.K. Jemisin dersler hakkında şöyle konuşuyor:

“Eğer bilimkurgu ya da fantastik öykü yazmak istiyor ve nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız, size istediğiniz dünyaları yaratmanızda ve geliştirmenizde yardımcı olacağım. Derslerimden öğrenebileceğiniz bir şey de, sanatçıların sanatlarını sadece varlıklarıyla değiştirebildiğidir. Yazarlıktaki ve yayıncılıktaki tecrübelerimle, size edebi dünyada sesinizi duyurmaya yardım edeceğim.”

Jemisin birçok temada yazdı, özellikle de toplum baskıları ve kültürel çeşitlilik konularına değindi. İlk romanı Miras üçlemesi ve Kırık Diyar serileri milyonlar sattı ve iyi eleştiriler aldı. 2016’da Beşinci Mevsim, en iyi roman dalında Hugo aldı, bu ödülü alan ilk Afrikalı Amerikan oldu. 2017’de Sütun Kapısı, 2018’de The Stone Sky aynı ödülleri aldı. 2021 Hugo Ödülleri’nde The City We Became ile En İyi Roman kategorisinde bir kez daha aday oldu.

Siz N.K. Jemisin eserleri ile tanışma fırsatı bulabildiniz mi? MasterClass derslerine dair düşünceleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Ritz Herald

Fehim Nadirli

Mimarım. İTÜ mezunuyum. "Salgın" isimli bilimkurgu kitabım 2020’de yayımlandı. "Yazarlar ve Kitaplar" podcast'ini hazırlıyorum. Roman yazmakla uğraşıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for driveinthenails driveinthenails dedi ki:

    Keşke e-book üzerinden okuyabilsem. Bilgisayardan veya telefondan roman okurken başıma ağrılar saplanmasa ilk okuyacağım yazarlardan birisidir, tabii dili bana ağır gelmediği sürece. Orijinal dilinde kitaplarını temin etmek maliyetli, zaten kadının çevrilen iki serisi var; ikisi de yarım ve ayrıca ikisinin de berbat çevirilere sahip olduğunu duydum. Kalemiyle tanışamadığım için üzülüyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Save Ralph filmi izle - hayvan deneyleri

Hayvan Deneylerine Dikkat Çeken Save Ralph Filmi Sosyal Medyanın Gündemine Oturdu

Mallorn Dergisi tolkien eserleri

Tolkien’in Eserlerini İnceleyen Mallorn Dergisi Erişime Açılıyor