in

Erişim Engeli Getirilen Nadir Kitap ve Kitantik Siteleri Geri Açıldı: Mahkeme, Kararın ‘Sehven Alındığını’ Hükmetti

Nadir Kitap ve Kitantik sitelerine getirilen erişim engeli kaldırıldı. Mahkeme kararının yalnızca bazı ürün sayfalarını kapsadığı açıklandı.

Nadir Kitap ve Kitantik Erişim Engeli Kaldırıldı
- Reklam -
- Reklam -

Nadir Kitap ve Kitantik siteleri yeniden erişime açıldı. Yayınlanan açıklamada kararın sehven alındığı ifade edildi.

Dün akşam saatlerinde ikinci el kitap satış sitesi Nadir Kitap ile Kitantik platformlarına erişim engeli getirilmişti. Her iki mecra da kendilerine herhangi bir gerekçe bildirilmediğini ve alınan karara itiraz edeceklerini açıklamıştı.

Nadir Kitap, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı yeni açıklamada erişim engelinin kaldırıldığını duyurdu. Engelin sebebi ise resmi bir kurumun yayımladığı eserin satıştan kaldırılması talebinin ilgili makamlarca yanlış anlaşılması olarak gösterildi.

- Reklam -

Nadir Kitap ve Kitantik’e Erişim Engelinin Yanlışlıkla Getirildiği Açıklandı

Nadir Kitap’ın yaptığı açıklama şu şekilde:

“Web sitemiz hakkında erişim engeli getiren ilgili mahkeme, kararın sehven alındığına hükmederek erişim engelinin kaldırılması kararı almıştır. Kitapsever dostlarımızla en kısa süre içerisinde yeniden bulaşacağımız müjdesini paylaşıyoruz.

“Resmi bir kurumun yayınlamış olduğu bir kitabın satıştan kaldırılması yönünde alınan mahkeme kararı, ilgili ürün sayfalarına erişim engeli getirirken, sehven sitenin tümünü kapsayacak şekilde talep edilmiş ve uygulanmıştır.

“Yapılan girişimler sonucunda mahkeme, kararı tashih ederek site geneline uygulanan erişim yasağını kaldırmıştır. Kısa süre içinde tüm servis sağlayıcılar üzerinden erişim mümkün olacaktır.

“16 yıldır hizmet verdiğimiz kitap dünyasındaki tüm okur, kitapçı ve sahaf dostlarımıza hizmet vermeye devam edecek olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bu süreçte destek olan herkese teşekkürlerimizi sunarız.”

Nadir Kitap Erişim Engeli

Erişim engeli getirilen bir diğer platform olan Kitantik de gelişmeleri şu sözlerle duyurdu:

“İlgili mahkeme tekrar değerlendirme yaparak erişim engeli kararının “sehven” verildiğini belirterek erişim engellemenin kaldırılmasına karar verdi. Teknik işlemlerin tamamlanmasını bekliyoruz. Kısa sürede tekrar birlikteyiz.”

- Reklam -

Adalet Bakanlığına Ait Yayınların Hukuka Aykırı Şekilde Satıldığı Öne Sürülmüştü

Açıklama yapmadan uygulanan erişim engeli, akıllara Nadir Kitap’a geçen aylarda verilen rekabet kaynaklı para cezasını getirmişti. Ancak bugün, İfade Özgürlüğü Derneği’nden akademisyen Yaman Akdeniz’in açıklamalarına göre durumun Adalet Bakanlığına ait yayınların platformlarda “hukuka aykırı olarak satılması”ndan kaynaklandığı öne sürülmüştü.

Yaman Akdeniz şöyle konuşmuştu:

“Nadir Kitap ve Kitantik web siteleri Adalet Bakanlığı’nın talebi ile topyekün erişime engellenmiş ve sansürlenmiş. Gerekçe ‘Adalet Bakanlığı’na ait yayınların hukuka aykırı olarak satışa sunulması’. Fakat Hakimlik kişilik hakkı ihlali kararı vermiş!

“Adalet Bakanlığı, ücretsiz dağıtılan ‘Adalet İstatistikleri’ yayınlarının Nadir Kitap ve Kitantik tarafından telif haklarını ihlal edecek şekilde hukuka aykırı şekilde satıldığını iddia etmiş.

“Ankara 10. Sulh Ceza Hakimliği ise 5651 sayılı Kanunun 9. maddesine atıfla kişilik hakkı ihlaline karar vermiş. Yayınların toplatılma talebini ise reddetmiş.”

Kitantik Erişim Engeli

Akdeniz’in açıklamaları, Nadir Kitap’ın “Resmi bir kurumun yayınlamış olduğu bir kitabın satıştan kaldırılması yönünde alınan mahkeme kararı” ifadesiyle örtüşüyor gibi görünüyor. Ancak kararın ardında hangi kurumun olduğuna dair resmi bir açıklama yapılmış değil.

Siz bu karar ve kararın tashihi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum ve görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilir, en güncel içeriklerimizden anında haberdar olmak için bizleri Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Davram Davram dedi ki:

    "İleri demokrasi"lerde böyle oluyor işte. İlerledikçe kaz adımlarıyla geriye. Ne yapalım, bindik bir alamete gedeyoz kıyamete.

  2. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Levent Abi’ nin de dediği gibi: Yanlışlıkla oldu deyip işin içinden sıyrılamasınlar. Dava açsınlar zararlarına binaen.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Kendi Kendini Kopyalayabilen Robot

Kendi Kendisini Kopyalayabilen Robot İcat Edildi: Robotik İşgücü Yeni Bir Boyuta Taşınıyor

Tulsa King 2 Sezon Onayı

Sylvester Stallone’lu Suç Dizisi “Tulsa King” 2. Sezon Onayını Aldı