in

Nâzım Hikmet’in İlk Defa Yayınlanan Görüntüleri

Nâzım Hikmet Ran’a ait bu görüntüler ilk defa gün yüzüne çıktı. Şairin 1962 yılında Sovyetler Birliği’nde katıldığı bir programa konuk oluyoruz.

Nâzım Hikmet
- Reklam -

Edebiyatımızın ulusal ve uluslararası mecralarda en çok tanınan şairlerinin belki de en başında gelen Nâzım Hikmet Ran hakkında ilk defa yayınlanan görüntüler ortaya çıktı.

2011 senesinde sinema ve videolara dair çeşitli çalışmalar yapıp bağımsız sinemacılara yeni bir alan açmayı hedefleyen Bağımsız Sinema Merkezi tarafından yayınlanan bu çok özel Nâzım Hikmet görüntüleri bizleri 1962 yılının Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne götürüyor.

50 yıldan fazla zamandır gözlerimizden uzak kalmış bu videoda Nâzım Hikmet Ran’ı, Sovyetler Birliği’nde bulunduğu dönemde katıldığı “Mavi Ateşçik” adlı televizyon programındayken görüyoruz. Nâzım Hikmet’i yeni oyununun tanıtımını yaparken izliyoruz. Aynı zamanda programda iki de Nâzım şiiri okunuyor.

- Reklam -

Ülkemizde İlk Defa Yayınlanan Nâzım Hikmet Görüntüleri

YouTube video

Şairimizi akıcı şekilde Rusça konuşurken gördüğümüz bu 3 dakikalık video, daha önce yalnızca Sovyetler Birliği televizyonunda yayınlanmıştı.

1902 yılında doğan şair, oyun ve roman yazarı Hikmet, siyasi görüşleri nedeniyle defalarca tutuklanmış ve hayatının önemli kısmını hapiste ve sürgünde geçirmişti. Şiirleri 50’den fazla dile çevrilen Nâzım, eserleriyle de sayısız ödül aldı.

Yıllarca ülkemizde yasaklı olmasına rağmen çeşitli müstear isimlerle yazmaya devam etti. Türk vatandaşlığından çıkarıldı. Şairin ölümünden 46 yıl sonra ise bu tatsız karar sonunda bozuldu. Hikmet’in mezarı ise Moskova’da bulunuyor.

- Reklam -

Tüm baskılara rağmen özgürlüğün ve direnişin sesi olmayı başaran Hikmet fütürizm akımından ve Vladimir Mayakovski’den etkilendi. Şiirleri pek çok sanatçı tarafından bestelendi ve günümüzde hâlâ söylenmeye devam ediyor.

Kuvayi Milliye Destanı, Memleketimden İnsan Manzaraları, Sevdalı Bulut ve Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim şairin en ünlü eserleri arasında.

Peki siz yayınlanan yeni görüntüleri nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!


* Yaşar Kemal’in Yazamadığı Roman “Zilli Kurt” Belgesel Oldu

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Davram Davram dedi ki:

  Ne güzel bir haberdi bu :slightly_smiling_face:
  Nazım Hikmet okurken hep düşünürüm Türkçe ne güzel bir dil diye. Taa ki başka bir yazı okuyana kadar.
  Hey gidi şair baba… Bir devri nasıl batırırsın? İşte böyle:
  Atlılar atlılar kızıl atlılar,
  atları rüzgâr kanatlılar!
  Atları rüzgâr kanat…
  Atları rüzgâr…
  Atları…
  At…

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

neil gaiman master class

Sandman Dizisi Aslına Sadık Olacak

101 dalmacyali cruella

Disney’in Cruella Filminde Kadro Genişliyor