in

Neil Gaiman’ın “İskandinav Mitolojisi” Çok Yakında Bizlerle!

Neil Gaiman’ın uzun zamandır merakla beklenen kitabı “İskandinav Mitolojisi” (Norse Mythology) yakında İthaki Yayınları’nda.

Neil Gaiman‘ın yurt dışında geçen yılın şubat ayında yayınladığı ve o zamandan beri büyük bir iştah ve de merakla beklediğimiz yeni kitabı “İskandinav Mitolojisi” (Norse Mythology) önümüzdeki haftadan itibaren İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alacak.

Gaiman (adı üstünde) İskandinav Mitolojilerinden esinlenerek kaleme aldığı bu kitapta dokuz dünyanın yaratılışından başlayıp Ragnarok’la sonuçlanan kuzeyin o ünlü destanlarını kendine has üslubuyla anlatıyor. Bunun yanı sıra Odin, Thor ve Loki gibi efsanevi tanrılara asıllarına sadık bir şekilde yeniden can veriyor.

Kitabın arka kapak yazısı şu şekilde:
“BAŞLANGIÇTAN ÖNCE HİÇBİR ŞEY YOKTU: NE TOPRAK VARDI NE GÖKKUBBE, NE YILDIZLAR VARDI NE DE GÖKYÜZÜ̈. ŞEKİLSİZ VE ŞEMALSİZ, SİSTEN BİR ÂLEM İLE DURMADAN YANAN ATEŞTEN BİR ÂLEMDİ VAR OLAN.”

Neil Gaiman, eserlerinde fantastik diyarlar yaratırken kadim mitolojilerden her zaman ilham alan bir yazar olmuştur. Şimdi ise dikkatini bu diyarların kaynağına yöneltiyor ve destansı kuzey masallarını kendine has üslubuyla anlatıyor.

İskandinav Mitolojisi’nde yazar mühim İskandinav tanrılarını tasavvur ederken mitlerin aslına sadık kalıyor: Odin, Yüceler Yücesi, bilge, cüretkâr ve kurnaz. Thor, Odin’in oğlu, muazzam kudretine rağmen tanrıların en bilgesi olduğu söylenemez. Ve Loki, Odin’in kan kardeşi, oyunbaz ve önünde kimsenin duramadığı bir düzenbaz.

Gaiman, eski çağa bu ait hikâyeleri tıpkı bir romancı gibi ele alıyor; hikâyeler efsanevi dokuz âlemin yaratılışından başlıyor ve tanrıların, cücelerin, devlerin maceralarıyla devam ediyor. Thor’un çekicinin nasıl çalındığından, içenlere şairane ilhamlar veren bal şarabının kaynağının ne olduğuna kadar pek çok mit Gaiman’ın nüktedan cümleleriyle yeniden hayat buluyor. En nihayetinde her şey tanrıların alacakaranlığında doruğa çıkıyor: Ragnarök’te…

“Gaiman’ın her zamanki gibi yalın ve su gibi akan kelimeleri ortaçağ metinlerinin dramatik gücünü yansıtmayı başarıyor. Hikâyeleri anlatma tarzı yediden yetmişe herkese uygun ve bu hem yerinde hem de akıllıca bir hamle.”
Ursula K. Le Guin

“İskandinav Mitolojisi’nde Gaiman eski mitleri öyle canlı anlatmış ki okurken yatak odam Valhalla’ya dönüşecek sanmaya başladım. Cüceler, devler ve yaratıklar da dahil tüm İskandinav panteonunu bir film ya da roman gibi işliyor. Ne yalan söyleyeyim, kendime göğüs zırhı sipariş etmeme şu kadar kaldı. Takdiminde Gaiman’ın da dediği gibi, bu öyküler dünyayı yaratan ateş ve buzdan başlayıp dünyayı sona erdiren ateş ve buza giden yolculuğu anlatıyor.”
Lidia Yuknavitch

“Bu kitap sayesinde, çocukken severek okuduğum mitler yeni nesle, baştan keşfedilmek üzere anlatılacak. Ne de olsa, tekrar anlatılamayan öyküler unutulmaya mahkumdur ve her neslin bu mitleri yeniden keşfetmesi ve anlaması gerekir.”
Joanne Harris
İskandinav Mitolojisi’nin çevirisi genelde İthaki’nin kurgu eserlerinde editör olarak gördüğümüz Alican Saygı Ortanca‘ya ait. Kitap iki ayrı edisyon olarak çıkacak. Bunlardan ilki Amerikan Tanrıları’nın son kapağıyla uyumlu bir şekilde basılan, karton kapaklı edisyon. Diğeriyse sınırlı sayıda basılan ciltli edisyonu. Karton kapaklı olan 21 Eylül’de, ciltli olansa 28 Eylül‘de raflarda olacak. Sabırsızlıkla bekliyoruz!

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for erdo erdo dedi ki:

    image

    Bu kitabı okuyan bu oyunu oynadı, yada bu oyunu oynayan bu kitabı okudu da denebilir. Oyun efsane olmuş. Mitolojiye, özellikle iskandinav mitolojisine merakınız varsa bir şekilde bu oyunu oynamanın yolunu bulmalısınız. Şu an 3. kez bitiriyorum ve her oynayışımda yeniliklerle ve görmediğim yerlerle karşılaşıyorum.

  2. Avatar for Husey Husey dedi ki:

    God of war 4 için özel bir kitap çıktı ama türkceye basacaklarını sanmam

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Çin Edebiyatının Ünlü Yazarı Yu Hua İmzalı “Kanını Satan Adam” İlk Defa Türkçede

Henry Cavill Superman

Henry Cavill, Superman Rolünü Bıraktı