in

Nobel Edebiyat Ödülü Kazananı Selma Lagerlöf İmzalı “Nils ve Olağanüstü Maceraları” Türkçede

Selma Lagerlöf imzalı “Nils ve Olağanüstü Maceraları” Türkçe raflarında. Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk kadın yazardan masalsı bir arkadaşlık hikâyesi. | Ön Okuma

Nils ve Olağanüstü Maceraları - Selma Lagerlöf

Nils ve Olağanüstü Maceraları raflardaki yerini aldı. Kitabın yazarı Selma Lagerlöf , Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk kadın yazar olmasının yanı sıra ödülü kazanan ilk İsveçli yazar olarak da tanınıyor.

Nobel ödüllü usta bir yazarın kaleminden masalsı bir macera ve güzel bir arkadaşlık hikâyesine hazır olun. 1858 yılında İsveç’te doğan ve 1940 yılında yine İsveç’te hayatını kaybeden Selma Lagerlöf, özellikle efsane ve masallara dayalı eserleriyle ön plana çıktı. Orijinal adı Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige olan ve dilimize Carpe Diem Yayınları tarafından kazandırılan Nils ve Olağanüstü Maceraları, yazarın en tanıdık eserleri arasında yer alıyor.

Dünya edebiyat listelerine giren ve gençlik edebiyatı alanında tüm dünyada çok satanlar arasında yer alan kitap aynı zamanda onlarca dile çevrildi ve birçok ülkede farklı animasyon uyarlamalarına kavuştu. Nils ve Uçan Kaz adıyla çıkan Japon yapımı çizgi dizisi 80’li yıllarda TRT’de yayınlandı. 2017 yılındaki yeni animasyon uyarlaması da geçen yıl TRT Çocuk bünyesinde yayınlandı.

Nils ve Olağanüstü Maceraları – Selma Lagerlöf | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Nils ve Olağanüstü Maceraları - Selma Lagerlöf

Yaban hayatın muhteşem güzelliklerine inanılmaz bir yolculuk! Sevimli, folklorik, fantastik bir kurgu… Sıra dışı bir arkadaşlık hikâyesi…

Nobel ödüllü usta bir yazarın kaleminden masalsı bir macera ve güzel bir arkadaşlık hikâyesi… Dünya edebiyat listelerine girdi. ‘Gençlik edebiyatı’ alanında tüm dünyada çok satanlar arasında yer aldı. Onlarca dile çevrildi. Birçok ülkede animasyon filmlerine uyarlandı.

Nils Holgersson, en büyük zevki yemek yemek ve uyumak olan aylak bir gençtir. Küçük bir çiftlikte ailesi ile birlikte yaşayan Nils’in haylazlıklarından hayvanlar da nasiplerini alır. Ailesinin evde olmadığı bir gün Nils evde bir tomte ile karşılaşır. Yalnız masallarda adı geçen bu yaratığı kızdırınca, orman bücürü Nils’i büyüler. Nils minik bir elfe dönüşür. Daha da garibi hayvanların dilini de anlamaya başlamıştır. Nils, çiftliklerinde bulunan Martin adlı evcil kazın bir yaban kazı sürüsüne katılmak üzere havalandığı esnada onun boynuna atlayıverir. Böylece yaban kazları ile birlikte ülkenin bir ucundan diğer ucuna göç edecekleri olağanüstü bir yolculuğa çıkarlar…

Muhteşem doğanın kalbine doğru yapacağı bu yolculukta Nils, hayvanların gizemli yaşamlarına tanık olur ve ilginç insanlar tanır. Zorluklarla dolu bu maceranın sonunda Nils artık bambaşka birine dönüşecektir.

Kitabın ilk sayfalarını içeren ÖN OKUMAsı için buraya tıklayabilirsiniz.

Toplamda 160 sayfadan oluşan kitabın çevirisini Ayfer Şeyma Üstün, kapak tasarımını Esra Gevrek ve mizanpajını Nur Kayaalp üstleniyor. Eser, Eylül 2022 itibarıyla raflardaki ve dijital kitap satış mağazalarındaki yerini almış durumda.

Daha öncesinde herhangi bir Selma Lagerlöf kitabı okumuş muydunuz? Nils ve Olağanüstü Maceraları‘nın konusunu nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GTA 6 Sızıntıları Gerçek Rockstar Games

Rockstar Games, “GTA 6” Sızıntılarını Doğrulayarak Sessizliğini Bozdu

Karanlığın Şahidesi - Mehmet Berk Yaltırık | Yazarının Kaleminden

Karanlığın Şahidesi – Mehmet Berk Yaltırık | “Elimden Tutup Çektiği Sıkıntıları Anlatan Bir Hayaletin Peşine Takıldım”