in

Nobel Ödüllü Tokarczuk, Edebiyat Vakfı Kuruyor

2018 Nobel Edebiyat Ödülü’nün kazananı Polonyalı yazar Olga Tokarczuk, yazar ve çevirmenler için bir edebiyat vakfı kuracak.

Olga Tokarczuk
- Reklam -
- Reklam -

Bu yıl verilen Nobel Edebiyat Ödülleri oldukça olaylı geçti. Gerek geçen yılın ertelenen ödüllerinin de bu seneye ötelenmesi; gerekse ödüller sonrası ortaya çıkan ağır tartışmalar, gündemi oldukça meşgul etti. 2018 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kucaklayan Polonyalı yazar Olga Tokarczuk da bu gürültüden payını almıştı.

Tokarczuk için ülkesinde kimi siyasi görüşler tarafından ağır suçlamalar ortaya atıldı. Ancak yazar, bütün bunlarla uğraşmak yerine; kültür dünyasına katkı sunacak bir fikirle kamuoyunun karşısına çıktı.

Vakıf, Polonyalı Şair Karpowicz’in Eski Villasında Kurulacak

Olga Tokarczuk, geçtiğimiz pazartesi yaptığı duyuruya göre yazar ve çevirmenlere destek olacak bir vakıf kuracak. Polonya’nın Wroclaw kentinde kurulacak vakıfta, edebiyat üzerine çeşitli eğitim programları ve burslar verilecek. Aynı zamanda bu vakıf, uluslararası etkinlikler ve tartışma platformu olmak gibi işlevlere de sahip olacak.

- Reklam -

Vakıf binası 2005 yılında hayatını kaybeden Polonyalı yazar Tymoteusz Karpowicz’in evinde kurulacak.

Yazma sebebini, insanların ufuklarını genişletmek ve onlara yeni bakış açıları kazandırmak; göz önünde olan şeylerin aslında o kadar da bariz olmadığını fark ettirmek ve önemi yokmuş gibi görünen konulara, yeni bir bakışla bakıldığında yeni katmanların ortaya çıkabileceğini göstermek olarak tanımlayan Tokarczuk; kuracağı vakıf ile övgü topladı.

- Reklam -

Yazar, ülkesindeki genel seçim öncesi muhafazakar politikacılar ve çeşitli medya kuruluşları tarafından ajan olmakla suçlanmıştı.

Tokarczuk, Polonya’da Nobel Edebiyat Ödülü’nü almayı başaran altıncı yazar. Eserlerinden Aç Gözünü Artık Yaşamıyorsun adlı hikâye kitabı ve Gündüzün Evi Gecenin Evi ile Koşucular adlı romanları dilimize kazandırıldı.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

3D

3D Teknolojisinde İnsan Boyutunda Baskılar Başladı

Naomie Harris

Naomie Harris, Venom 2 Kadrosuna Katıldı