in ,

Nöropolis: Robert Newman 40 Yıllık Komedyenliğin Getirdiği Bakışla Beyin Bilimini İnceliyor

Usta komedyen Robert Newman’ın özgün bakışıyla beyin biliminin ön kabulleri rafa kalkıyor. Nöropolis Türkçe olarak raflarda! | Ön Okuma

Nöropolis - Robert Newman
- Reklam -

İngiliz komedyen, yazar ve aktivist Robert Newman, Nöropolis adlı kurgu dışı eseriyle Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Timaş Yayınları, Popüler Bilim dizisini güçlü eserlerle genişletmeyi sürdürüyor.

1964 İngiltere doğumlu Robert “Rob” Newman, stand-up gösterileri ile adından söz ettirdi. Newman, yalnızca gösterileri ile değil başka pek çok alandaki çalışmalarıyla da kültür dünyasına katkı vermeye devam etti. “Nöropolis” de bu katkılardan en çok öne çıkanlardan birisi.

Tam adı Nöropolis: Beyin Biliminden Sağ Çıkma Rehberi olan kitap orijinal dilinde Neuropolis: A Brain Science Survival Guide ismi ile ilk olarak 2017 yılında yayımlandı. Eser böylece üç yıl sonra Türkçe raflarındaki yerini de almış oldu.

- Reklam -

Robert Newman, 40 yıllık komedi macerasını yalnızca beyin ve nöroloji açısından değil insanlık ve bilim tarihini de dahil eden kapsayıcı bir çalışmayla okurun karşısına çıkıyor.

Nöropolis – Robert Newman | Arka Kapak Tanıtımı

Robert Newman’ın stand-up gösterisi ve BBC Radio 4 programlarına dayanan Nöropolis, beyin bilimi üzerine ön kabulleri altüst eden bilimsel buluşları araştırıyor.

Newman Nöropolis’te, beynin sadece karmaşık bir bilgisayar olduğu iddiasının yanlış olduğunu savunuyor. Nörobilimdeki gerçekten heyecan verici gelişmeler, antik okyanuslardaki belleğin kökenleri hakkında hayranlık uyandıran keşifler gibi, beyin biliminin neden bu kadar tuhaf bir indirgemeci dünya görüşüne adanmış olduğunu sorguluyor. Beyin biliminin “beyinsiz” yorumlarını ortadan kaldırarak daha ilgi çekici ve az bilinen gelişmeleri, keyifli bir anlatımla okura sunuyor.

Nöropolis - Robert Newman

Nöropolis İçin Ne Dediler?

“Boş bilime, kapitalistlere ve Brian Cox’a cevabını veren Newman’ın nörobilim merakının, zihni-tetikleyen sonuçları bu kitap.” – Guardian

“Büyüleyici ve son derece orijinal bir kitap, elinize aldıktan sonra iki saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.” – The Spectator

- Reklam -

“Newman, bilimsel birikimini göz kamaştıran zekâ manevralarıyla birleştiriyor.” – The Times

“Komik… eksantrik… ustalıkla kaleme alınmış.” – Nature
Nöropolis kitabından tadımlık bir ÖN OKUMA için BURAYA tıklayabilirsiniz.

İkisi roman türünde olmak üzere toplamda 6 kitabın altında imzası olan Robert Newman, çalışmalarıyla pek çok medyumda okurun ve izleyicinin karşısına çıktı. Kitaplarından The Entirely Accurate Encyclopedia of Evolution bir radyo dizisine uyarlandı. Dizi, 2017’de BBC Audio Award’ı göğüsledi.

Newman, 40 yıllık komedyenlik kariyerinde sayısız gösteri sundu. Nöropolis’e ilham olan gösterinin adı ise The Brain Show oldu.

Robert Newman
Robert Newman

Nöropolis: Beyin Biliminden Sağ Çıkma Rehberi kitabının çevirmenliği Eylül Doğramacı’ya, editörlüğü ise Ayşe Tuba Ayman’a ait. Kitabın kapak tasarımında ise Barış Şehri ismini görüyoruz. 248 sayfadan oluşan eser, Haziran 2020 tarihi itibarıyla raflardaki ve dijital kitap satış sitelerindeki yerini almaya başladı.

Peki siz daha önce Robert Newman ile tanışmış mıydınız? Bir komedyenin gözünden beyin bilimine göz atmak kulağınıza nasıl geliyor? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Maya Takvimi Dünyanın Sonunu “Yine” Tahmin Etmedi: İddialar Doğru Değil

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

digimon disney film

Digimon, Disney Öncülüğünde Beyaz Perdeye Gelebilir

Rick and Morty 5. Sezon

Rick and Morty Yaratıcısından Yeni Animasyon