in

Cem Akaş’ın Olgunluk Çağı Üçlemesi Tek Cilt Altında Geri Döndü

Yazar ve editör Cem Akaş imzalı Olgunluk Çağı Üçlemesi, tek cilt altında okurun karşısına çıkıyor.

Olgunluk Çağı Üçlemesi - Cem Akaş

Cem Akaş imzalı Olgunluk Çağı Üçlemesi yeniden raflardaki yerini alıyor. Eserin yeni baskısı Can Yayınları etiketiyle okurun karşısına çıkıyor.

Daha önce 2000 yılında Altıkırkbeş Yayınları ve 2001 yılında Yapı Kredi Yayınları çatıları altında yayımlanan seri, şimdi yeni yayınevine kavuşuyor. Balığın Esir Düştüğü Yer, Sönmemiş Kireç ve Oyun İmparatorluğu kitaplarını bir araya getiren üçleme, Can Yayınları’nın Çağdaş dizisi altında tek cilt olarak yayımlanıyor.

Yıllar içerisinde eserleri çeşitli yayınevlerinde yayımlanan yazar, çevirmen ve editör Cem Akaş; son dönemlerde Can Yayınları ile birlikte çalışıyor. 1968 yılında Almanya’da doğan Akaş, Boğaziçi Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği okudu. Aynı okulda başladığı siyaset bilimi yüksek lisansını Columbia Üniversitesi’nde tamamladı. Doktorasını ise yine Boğaziçi’nde Türk siyaset tarihi üzerine yaptı.

Akaş son olarak 2016’da Sincaplı Gece, 2018’de Y ve 2020’de Zamanın En Kısa Hali ile karşımıza çıkmıştı. Akaş’ın bütün külliyatı, yeni baskılarla karşımıza çıkmayı sürdürüyor.

Gelecek zamanda geçen ancak bilimkurgu olarak sınıflandırmanın da pek doğru olmadığı üçleme, “Görünen, ne kadar gerçek?” sorusunun peşine düşüyor.

Olgunluk Çağı Üçlemesi – Cem Akaş | Arka Kapak Tanıtımı

Olgunluk Çağı Üçlemesi - Cem Akaş

Bir ilişkinin dinamiklerinin ve zıvanadan çıkışının bireysel tanıklıklarla anlatımı olarak başlayan (Balığın Esir Düştüğü Yer); bir ülkedeki devrim hareketinin “belgesel”ine dönüşen (Sönmemiş Kireç); yüzyıllar boyunca dünyanın kaderini yönlendirmeye çalışan bir grubun galaksilerarası mücadelesinin tutanakları şekline bürünüp sonlanan (Oyun İmparatorluğu) bir distopya:

Olgunluk Çağı Üçlemesi.

Gelecek zamanda geçen ama bilimkurgu olmayan bu üçlemede Cem Akaş, mikroskobik bakıştan teleskobik bakışa bir dizi mercek değişimi kullanarak, taze bir dil ve alışılmadık bir kurguyla gergin ve karanlık bir dünya yaratıyor. İkinci binyılın sonunda yazılan Olgunluk Çağı Üçlemesi, üçüncü binyılın saplantısı haline gelecek soruyu öngörüyor: Görünen, ne kadar gerçek?

Toplamda 520 sayfadan oluşan kitabın editörlüğü Cem Alpan’a, düzeltisi Aylin Samancı Elmasdağ’a ait. Olgunluk Çağı Üçlemesi’nin kapak tasarımı ise Utku Lomlu imzasını taşıyor.

Geçen temmuz ayında okurun karşısına çıkan eser, Can Yayınları’nın Çağdaş dizisinin yeni üyelerinden birisi. Seride yer alan diğer kitaplara buradan göz atabilirsiniz.

Cem Akaş eserleri ve Olgunluk Çağı Üçlemesi hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

no time to die fragman yeni james bond

Yeni James Bond Filmi No Time to Die’dan Final Fragmanı

doom patrol 3. sezon fragmanı

Doom Patrol 3. Sezon Fragmanı: Madame Rouge Sahnede