in

Booker Ödüllü Margaret Atwood’un Yazmak Üzerine Düşünceleri Bir Araya Geldi: “Ölülerle Uzlaşmak”

Booker ödüllü Kanadalı yazar Margaret Atwood’un yazmak üzerine düşüncelerini bir araya getiren “Ölülerle Uzlaşmak” kitabı Türkçede.

Ölülerle Uzlaşmak - Margaret Atwood

Margaret Atwood imzasını taşıyan Ölülerle Uzlaşmak kitabı raflardaki yerini almaya başladı. Eser dilimize Doğan Kitap tarafından kazandırılıyor.

1939 doğumlu Kanadalı yazar Margaret Atwood’un çeşitli konulardaki düz yazılarını içeren Ölülerle Uzlaşmak kitabı okurun karşısına çıkıyor.

Man Booker Ödüllü yazar çoğunlukla distopya ve bilimkurgu türlerinde verdiği eserlerle tanınıyor. Yazarın adını geniş kitlelere duyuran eseri ise sonrasında televizyon dizisine de uyarlanan Damızlık Kızın Öyküsü (The Handmaid’s Tale). Atwood ayrıca Tufan Zamanı, Antilop ve Flurya, DelliÂddem ve Evlenilecek Kadın gibi romanlarla da tanınıyor.

Yazarın denemelerini içeren Ölülerle Uzlaşmak’ta yer alan metinlerin konu başlıkları şu şekilde:

  • Oryantasyon: Kendini Ne Sanıyorsun? “Yazar” nedir ve nasıl yazar oldum?
  • Hilekârlık: Jekyll Eli, Hyde Eli ve Hilebaz İkinci Benlik Neden hep iki kişi vardır?
  • İthaf: Büyük Tanrı Kalem Apollo, Mammon’a Karşı: Yazar hangisinin sunağında tapınmalı?
  • Günaha Çağrı: Prospero, Oz Büyücüsü, Mephisto ve Ortakları Kim sallar büyülü asayı, kim oynatır ipleri ve kim imzalar Şeytan’ın defterini?
  • Komünyon: Hiç Kimseden Hiç Kimseye Sonsuz üçgen: Yazar, okur ve aracı kitap
  • İniş: Ölülerle Uzlaşmak Yeraltı Dünyası’na kim ve neden iner?

Orijinal adı Negotiating With the Dead olan eser ilk defa 2002 yılında yayımlandı.

Ölülerle Uzlaşmak – Margaret Atwood | Arka Kapak Tanıtımı

Ölülerle Uzlaşmak - Margaret Atwood

Yazar kimdir, ne için yazar, kimin için yazar, onun Sevgili Okur’u kimdir? Yazı ölümlülüğün panzehri midir? Yazmak ile yazar olmak aynı şey midir? Aynı metnin sularında iki kere yıkanmak mümkün müdür? Kendine Ait Bir Oda’da yazan kadının kaderi intihar ya da delilik midir? Fildişi Kule’deki ulaşılmaz yazar gerçekte kimin çocuğudur: Alkışlara, paraya ve üne yüz vermeyen Yüce Sanat Tanrısı’nın mı, imgeleri paraya tahvil eden Piyasa Tanrısı’nın mı?

Margaret Atwood Odysseus’tan Doktor Jekyll ve Bay Hyde’a kadar insanlığın bütün karakterlerini, bütün öykülerini doldurduğu Kendine Ait Odasında bu soruların cevaplarını arıyor. Sevgili Okur, kapıyı tıklatıp içeri girmez misin? Bir kahve?

Toplamda 232 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini Dost Körpe, editörlüğünü Aslı Güneş üstleniyor. Kitap Aralık 2021 tarihi itibarıyla raflardaki yerini aldı.

Margaret Atwood ve Ölülerle Uzlaşmak eseri hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2021 Hugo Ödülleri Kazananları

2021 Hugo Ödülleri Kazananları Açıklandı

Türksat 5B Uydusu spacex

Türksat 5B Uydusu Uzayda: Türkiye’nin Yeni Haberleşme Uydusunu SpaceX’in Falcon 9 Roketi Taşıdı