in

Tugay Kaban’ın “Orhan Pamuk’a Satmak İstediğim Roman” Adlı Novellası Raflarda

Tugay Kaban yeni kitabı ile okurun karşısına çıkıyor. Orhan Pamuk’a Satmak İstediğim Roman adını taşıyan eser, Epona Yayınları etiketi taşıyor.

Orhan Pamuk’a Satmak İstediğim Roman - Tugay Kaban

Tugay Kaban yeni kitabı ile okurun karşısına çıkıyor. Orhan Pamuk’a Satmak İstediğim Roman adını taşıyan eser Epona Yayınları etiketiyle raflara geliyor.

Bürde Ağrısı, Burası Sen ve Erotik Poetika kitaplarının yazarı olarak tanıdığımız Kaban, aynı zamanda çevirileri ile de biliniyor. Stephane Mallarme’den çevirdiği Zorla Dönmeyecek Şans ve Ognjen Spahic’ten çevirdiği Hansen’in Evlatları yazarın çalışmaları arasında.

Orhan Pamuk’a Satmak İstediğim Roman adını taşıyan novella ile yeniden raflara dönen Tugay Kaban, eserine şu epigraflarla başlıyor:

“Yahudi’ye karşı Roma, Roma’ya karşı Yahudi”
Mete Akbaba’dan rivayetle Nietzsche

“Doğru olmayabilir fakat çok iyi düşünülmüş”
Ölmüş Bir Adam’dan rivayetle Demirlerden Rıfat

“Dünya birkaç dizeyle ne daha zengin
ne de daha yoksul olur”
Aeneis’i Yazan Adam

Orhan Pamuk’a Satmak İstediğim Roman – Tugay Kaban | Arka Kapak Tanıtımı

Orhan Pamuk’a Satmak İstediğim Roman - Tugay Kaban

“Sevgili Orhan Bey. Bu size yazdığım beşinci mektup. Evvelki dört mektubumu henüz okumadığınızı sanıyorum. Size ulaştığını biliyorum. Sizden tekerrüren, bana cevap verme zahmetinde bulunmanızı istirham edeceğim. İlk mektubumda zikrettiğim şeylerin cevaplarını, neden bilmiyorum, yalnızca sizden öğrenebileceğimi düşünüyorum. Bir roman yazmak istediğim konusunda hâlâ ısrarlıyım! Toplumumuzun bütün meselelerini ve biçimlerini yoğuran bir roman!”

Bir yazar kendisinin gölge yazarı olabilir mi? Orhan Pamuk’a bir roman satmak için neler yapılmalı? Mektup yazmanın artık ne kıymeti var? Roman okumak bu devirde ne kadar önemli olabilir? Bir roman yazmak için bir yazara ihtiyaç var mıdır? İnsanın yazar olması için bir şeyler yazması gerekir mi? Bu soruların cevaplarını başka kitaplarda bulabilirseniz, bu kitabı okumanıza gerek yok.

Toplamda 72 sayfadan oluşan kitap, Mart 2021 tarihi itibarıyla raflardaki yerini alıyor. Eserin editörlüğünü Onurhan Ersoy, düzeltisini Enes Malik Bayraktar, kapak tasarımını Umut Durmuşoğlu üstleniyor.

Siz de bu novella hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Avatar Gişe Vizyon Avengers: Endgame Çin

Avatar, Çin’de Vizyona Dönüyor: Avengers Endgame’i Gişede Geçmeye Çalışacak

Aylık Öykü Seçkisi 138. Sayısı Yayında: "Öğrenci Öyküleri"

Aylık Öykü Seçkisi 138. Sayısı Yayında: “Öğrenci Öyküleri”