in ,

Haydar Akın’ın Orta Çağ Avrupa’sında Cadılar ve Cadı Avı Hakkındaki Kapsamlı Araştırması Yeniden Basıldı

Haydar Akın’ın “Ortaçağ Avrupa’sında Cadılar ve Cadı Avı” başlıklı araştırma kitabı, yeni baskısı ile Alfa Kitap etiketiyle raflardaki yerini alıyor.

Ortaçağ Avrupa'sında Cadılar ve Cadı Avı - Haydar Akın
- Reklam -

Haydar Akın imzasını taşıyan Ortaçağ Avrupa’sında Cadılar ve Cadı Avı kitabı yeni baskısı ile tekrar okurların karşısına çıkıyor. Araştırmanın güncel edisyonu Alfa Kitap etiketini taşıyor.

Daha önce 2015 yılında Phoenix Yayınevi ve 2001 yılında Dost Kitabevi tarafından yayımlanan Ortaçağ Avrupası’nda Cadılar ve Cadı Avı kitabı, yeni bir baskı ile bir kez daha okurların karşısına çıkıyor.

1960 yılında dünyaya gelen Haydar Akın, lisans eğitimini Gazi Üniversitesi BF Fakültesi Ekonomi Bölümü’nde tamamladı. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde Türk Bankacılık Sistemi üzerine diploma tezi yazdı. Bir dönem çalıştığı kurum adına Almanya’nın Hannover şehrinde görev aldı.

- Reklam -

İlk kitabı 2001 yılında yayımlandı. Onu 2005’te Ortaçağ’dan Bilge Bir Kadın – Bingenli Azize Hildegard takip etti. 2010’da Ortaçağ Sonları ve Yeniçağ Başlarında Avrupa’da Çocuk Cadılar ve Çocuk Cadı Avı kitabı yayımlandı. 2008’de Hacettepe Üniversitesi’nde Tarih Bölümü’nde yüksek lisans, 2013’te ise doktora yaptı. Delilik Melankoli Cinlenme – Hıristiyan Batı Dünyası’nda Aykırılık Yaratan Hallerin Tarihi adını taşıyan son kitabı 2021 yılında yayımlandı.

Ortaçağ Avrupa’sında Cadılar ve Cadı Avı – Haydar Akın | Arka Kapak Tanıtımı

Ortaçağ Avrupa’sında Cadılar ve Cadı Avı - Haydar Akın

Avrupa’nın belleğinde yüzyıllar boyunca farklı imgelerle yer etmiş, Shakespeare, Dante, Milton’un eserlerinden Bosch ve Goya’nın resimlerine kadar pek çok sanat yapıtına, masallara konu olan cadılar on binlerce masum insanın ölümüne sebep olan “cadı avı çağı”nda Engizisyon mahkemelerince yargılanıp cezalandırılmıştır. Haydar Akın, ortaçağın sonlarıyla yeniçağın başlarına kadar olan bu süreçteki kültürel, sosyolojik arka planı çok zengin bir bibliyografya taraması yaparak incelemektedir.

- Reklam -

Ortaçağ Avrupa’sında Cadılar ve Cadı Avı Eski Mısır, Mezopotamya, İran kültürlerindeki şeytan, büyü ve demon inanışlarının Avrupa’daki büyücülük ve cadı inanış ve ritüellerine etkileri; Şeytan’la işbirliği; Hıristiyan teolojisi ile büyücülük, demon inanışlarının birbirinden ayrılması; büyücülük ritüelleri; Engizisyon mahkemelerinin cadılık testleri; hayvana dönüş büyüleri ve hayvan davalarında Kutsal Engizisyonun verdiği cezalar, infazlar, mahkeme kayıtlarıyla eşsiz bir okuma sunuyor.

Toplamda 480 sayfadan oluşan kitabın kapak tasarımı Füsun Turcan Elmasoğlu’na ait. Eser geçen haftalarda yeni baskısı ile bir kez daha raflardaki yerini almaya başladı.

Haydar Akın’ın araştırma kitapları hakkında ne düşünüyorsunuz? Ortaçağ Avrupa’sında Cadılar ve Cadı Avı eserini okuma fırsatı bulmuş muydunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

elon musk jeff bezos ölümsüzlük çalışması

Elon Musk, Jeff Bezos’un Ölümsüzlük Araştırmalarına Karşı: “İnsanlar Ölmeli”

TBD 2021 Bilimkurgu Öykü Yarışması Sonuçları

TBD 2021 Bilimkurgu Öykü Yarışması Sonuçları Açıklandı