in

Feridun Andaç “Öykü Yazmak Hikaye Anlatmak” İle Yeniden Raflarda!

Hem okuyan hem de yazan okurların ufkunu genişletebilecek bir birikim sunan “Öykü Yazmak Hikâye Anlatmak” yeniden raflarda.

oyku yazmak hikaye anlatmak ust
- Reklam -
- Reklam -

Öykülemek ve hikaye anlatmak, kadim zamanlardan beri insanlığın edebi birikimine katkılar sağlıyor. Hele ki eski bilge insanların sayılarının yok denecek kadar azalmasından sonra öykülemenin önemi iyice artmış durumda. Günümüzde artık onlar gibi, örneğin bir ağaca bakıp ruhunu hissedip onunla konuşan insanların azlığı, öykülemenin ve öykücülüğün önemini daha da arttırmış vaziyette. O ağaç artık, hikayesi varsa önemli. Onunla ilgili anlatılabilecek bir şeyler varsa.

Kültür, sözlü gelenek çıkalı beri hikayeler üzerinden yürür ve çocuklara, başkalarına anlatılarak her gün kendini yeniden üretir. “Şey”ler hikayelerle kimliklerini kazanırlar, uygarlıklar ve insanlık böyle devam eder.

oyku yazmak hikaye anlatmakGöktürkler’den beri anlatılagelen hikayelerden bizim dilimiz de yeteri kadar nemalanmıştır. Edebiyatımızın hala sahip olduğu öykücülerden biri olan Feridun Andaç’tan da tam bu noktada bahsetmek gerekir. Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu olan ve çeşitli dersler de veren Andaç hala yayımladığı eserleriyle edebiyatımıza katkıda bulunmaya devam ediyor. İncelemeleri, araştırmaları, deneme çalışmaları, öyküleri ve gezi yazıları dergi ve gazetelerde yayımlanırken bir yandan da Cumhuriyet Gazetesi ve çeşitli dergilerde de aktif olarak yazılarını yayımlamakta.

- Reklam -

Zamana Yazılan Sözler, Rüzgara Verdim Bakışlarımı, Türkiye’yi Düşünmek, Öykücünün Kitabı ve Geçmiş Zamanın İzinde Kentler başlıca olmak üzere bugüne kadar pek çok başarılı kitabın altına imza atan yazarın bu kitabı, uzun süredir satış dışıydı. Daha önce Ceres Yayınları tarafından yayınlanan Öykü Yazmak Hikaye Anlatmak’ın yeni baskısının tanıtım bülteniyse şöyle:

“Günümüz okurunun yazmak eylemini bir uğraşa dönüştürme çabası yazınsal türleri anlama/öğrenmenin de önünü açmıştır. Öyle ki; okuyan okurluktan yazan okurluğa geçiş yapmak isteyen, bir konuyu/temayı hangi türde yazabileceği sorusunu da getiriyor ister istemez.

Elinizdeki Öykü Yazmak Hikâye Anlatmak, işte bu türden sorularınıza yanıt bulabileceğiniz bir kitap. Hem edebî okurun hem de yazan okurun ufkunu genişletebilecek bir birikim sunuyor.

- Reklam -

Öykülemeyle hikâye etmenin ne anlama gelebildiğinden, öykü yazarken, okurken neleri göz ardı etmememiz gerektiğine kadar, birçok konuda okura ipucu verip yol gösteriyor Feridun Andaç.

Öykünün temel bir anlatı biçimi olma özelliklerin bilmek/öğrenmek için okura kaynaklık edebilecek bir zenginliktedir Öykü Yazmak Hikâye Anlatmak. Okurken de yazarken de bir başvuru kitabı olarak elinizin altında tutabileceğiniz bir kılavuz aynı zamanda.”

Feridun Andaç’ın okurları aynı zamanda yazara dönüştürmeyi hedeflediği son kitabını biz okuyucularla buluşturan yayıneviyse, 2004 yılında piyasanın en önde gelen İki A Yayıncılık ve Dağıtım Hizmetleri bünyesinde yer alan Eksik Parça Yayınları. Eğer pasif bir okuyucu olmaktan ziyade metin okuryazarlığına hakim aktif okumalar yapabilen bir okuyucu olmayı tercih ediyorsanız Feridun Andaç’ın Öykü Yazmak Hikaye Anlatmak adlı kitabına bir göz atmanızı öneririz.

Seray Soysal

Okumayı ve yazmayı öğrendiğimden beri bir şeyler yazıyorum. Daha çok da okuyorum. Sosyoloji okuduğum için inceleme alanım bu dünyanın insanları olsa da ilgi alanım başka dünyalar olduğu için artık MSGSÜ Felsefe Bölümü'nde yüksek lisans öğrencisiyim. Bir Bellatrix, Auri kadar olmasa da ben de pek buralardan sayılmam zaten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akadca Sözlük

90 Yılda Hazırlanan Akadca Sözlük Erişime Açıldı

zodyak mirasi ust

Zodyak Mirası Üçlemesinin İlk Kitabı Çıktı!