in

Kurtadam Edebiyatının Öncülerinden “Paris’te Bir Kurtadam” Türkçe Raflarında

Kurtadam edebiyatı denince akla ilk gelen romanlardan Guy Endore imzalı “Paris’te Bir Kurtadam” Türkçe raflarındaki yerini alıyor.

Paris’te Bir Kurtadam - Guy Endore
- Reklam -

Guy Endore imzalı Paris’te Bir Kurtadam raflardaki yerini aldı. Eser, İthaki Yayınları etiketiyle okurların karşısına çıkıyor.

İthaki’nin korku türünün dikkat çeken eserlerini bir araya getirdiği Karanlık Kitaplık dizisinin bir parçası olan eser, ağustos ayı itibarıyla okurla buluşmaya başladı.

Tam adı Samuel Guy Endore olan yazar 1900 yılında New York’ta dünyaya geliyor. Amerikalı yazar ve senarist Endore, Drakula’nın vampir külliyatına etkisinde olduğu gibi Paris’te Bir Kurtadam ile benzer bir akımın kurtadam literatüründe doğmasına yardımcı olmuş bir isim. 1945 tarihli The Story of G.I. Joe filminin senaryosu ile Oscar adaylığı da alan yazar, hem edebiyat hem de sinema dünyasında önemli işlere imza atmıştı.

- Reklam -

Orijinal adı The Werewolf of Paris olan eser ilk olarak 1933 yılında yayımlanıyor.

Paris’te Bir Kurtadam – Guy Endore | Arka Kapak Tanıtımı

Paris’te Bir Kurtadam - Guy Endore

“Nasıl oldu da idrak edemeyeceğimiz karanlık dürtülerimizin oyuncağı hâline geldik, işte Endore bunun üzerinde duruyor.” – Michael Dirda

Doğaüstü vakalara ve Fransa tarihine merakıyla tanınan Amerikalı yazar Guy Endore, aynı zamanda komünist görüşleri nedeniyle kara listeye alınan başarılı Hollywood senaristlerindendi. En ünlü eseri Paris’te Bir Kurtadam ise 1933’te yayımlandığında kısa sürede çoksatan bir romana dönüştü ve hem akıcılığıyla hem de derinlikli tarihsel ve siyasi yorumuyla kurtadam edebiyatının mihenk taşı olarak kabul edildi.

- Reklam -

Akademik çalışmalarını Paris’te sürdüren bir adamın karşısına çöplerin arasında tuhaf bir elyazması çıkar. “Galliez Raporu” adlı bu evrak 1871 yılında yargılanan Astsubay Bertrand lehine yapılmış olan savunmayı içerir. Aymar Galliez’e ait bu raporda Pitaval ve Pitamont ailelerinin arasındaki lanetli kan davasından başlayıp 1871’deki Paris Komünü günlerine kadar uzanan ve merkezinde karanlık arzularıyla baş etmeye çalışan bir kurtadamın yer aldığı, hem ölüm ve şehvet hem de hüzün ve sefalet yüklü bir öykü anlatılır.

İçindeki kurt sessiz, ama şimdilik.

Toplamda 296 sayfadan oluşan romanın Türkçe tercümesini Doğa Özışık üstleniyor.

Roman, Karanlık Kitaplık dizisinin 43. eseri olarak karşımıza çıkıyor. Serideki diğer kitaplara buradan göz atabilirsiniz.

Guy Endore eserleri ve Paris’te Bir Kurtadam hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

8 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  Bu serinin en vasat kapağı olabilir.

 2. Avatar for alper alper dedi ki:

  Ben de tam tersini düşünmüştüm…

  Hatta kapağı ilk gördüğümde kitap adı ile birlikte bana Paris komünü çağrışımı yapmıştı ve hikayenin bir kısmı o dönemde geçiyormuş.

  Kitabı okumadan veya okuduktan sonra kitap içeriği hakkında fikir veren kapakları başarılı buluyorum.

 3. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  Hikayeyi yansıtması bakımından uygun görünüyor, ancak çizim olarak diğer kitaplara nazaran çok geride kalmış.

 4. Avatar for hikayeyiyen hikayeyiyen dedi ki:

  Kurtadamcık çok mazlum bakmış, merhamet uyandırdı bende…

 5. Avatar for Arcade Arcade dedi ki:

  Kurt kafasından çok alpaka kafasına benziyor bence.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

3 cevap daha var.

Frostpunk 2 Geliyor

Frostpunk 2 Duyuruldu: Sevilen Hayatta Kalma Oyunu Yola Devam Ediyor

Marvel Çizgi Roman Sanatçıları Ne Kadar Kazanıyor

Marvel’ın Çizgi Roman Sanatçılarına Ödediği Komik Ücret Ortaya Çıktı