in

PEN Türkiye, Günışığı Kitaplığı’nın Tüm Çocuk Kitaplarını Ayın Kitabı Olarak Seçti

1996 yılından beri ülkemiz çocuklarını birbirinden güzel kitaplarla buluşturan Günışığı Kitaplığı’nın tüm çocuk kitapları, PEN Türkiye tarafından “Ayın Kitabı” unvanını almaya layık görüldü. Kutlarız!

Günışığı Kitaplığı PEN Ayın Kitabı
- Reklam -
- Reklam -

Dünya Yazarlar Birliği PEN Türkiye Merkezi Yönetim Kurulu tarafından her ay belirlenen bir kitaba verilen “Ayın Kitabı” unvanı Aralık ayında epeyce kalabalık bir forma büründü. Çünkü bu ayın kitabı yalnızca tek bir kitap değil, Günışığı Kitaplığı tarafından basılan tüm çocuk kitapları oldu. “O kitapları tüm çocuklarımız okuyabilse, Türkiye’miz farklı olur.” diyerek Günışığı Kitaplığı etiketiyle çıkan çocuk kitaplarının özenle seçilmiş içerikleri ve geniş konu yelpazesi itibariyle çocuklar üzerindeki son derece olumlu etkilerinin altını çizen PEN Türkiye Merkezi başkanı, yazar Zeynep Oral konuyla ilgili düşüncelerini şu şekilde aktarmış:
Günışığı Kitaplığı, Türkiye ve dünya yazarlarından seçtikleriyle, çocuklara çağdaş ve evrensel değerler kazandırmaya çalışıyor. Özenli seçimler, özenli örnekler, farklı yaş gruplarına seslenen çok geniş bir yelpazeye yayılan edebiyat eserlerini farklı yaş grubundaki çocuklara sunarken, onlara aynı zamanda okuma sevinci, edebiyat tutkusu aşılıyor. O kitapları tüm çocuklarımız okuyabilse, Türkiye’miz farklı olur.
PEN Türkiye tarafından bu onura layık görülen Günışığı Kitaplığı yetkilileri ise yaptıkları açıklamada bu başarılarında onlara ortak olan tüm çalışanlarına da sahip çıkıyor.
PEN Türkiye Merkezi’nin duyurduğu seçim yayınevimiz için çok değerli. Çünkü 20 yıldır yayımladığımız 400’den fazla kitabın her birinin yazarını, editörünü, grafik tasarımcısını, varsa çevirmenini, illüstratörünü kucaklıyor. Yayınevimizi yaratan ve emek veren hepimiz adına anlamı apayrı olan bu seçim için PEN Türkiye Merkezi’ne teşekkür ederiz.
Yayıncılık sektöründeki ilkelerini “sansüre karşı durmak, anadilimizin doğru kullanılmasını teşvik etmek ve kitap okumanın baskıcı bir aktivite haline gelmesini önlemek” olarak açıklayan yayınevi yetkilileri kitap okumanın özgürleştirici gücünün de altını çiziyor.
(…) Türkiye ve dünyadan çağdaş edebiyat eserlerini her yaştan okurla buluşturmayı, okuma kültürümüzü zenginleştirmeyi önemsedik. Bu doğrultuda, örtülü bile olsa mesaj kaygısı taşıyan didaktik kitapları yayımlamadık. Zorla, not korkusuyla ya da ceza için kitap okutulmasının yanlışlığına; edebiyatın eğitimdeki ‘dolaylı’ rolüne dikkat çektik. Anadilimizin doğru ve zengin kullanılması, sevilmesi için çaba harcadık. Her türlü ayrımcılığa, tektipleştirici yaklaşımlara, sansür ve otosansüre karşı çıktık. Çocukların ve gençlerin nitelikli kitaplar okumalarının, eğitim öğretim süreçlerini de, sosyal yaşamlarını da olumlu yönde etkilediğini anlattık.

Biz sözün gücüne, edebiyatın yaşama anlam katan, özgürleştirici gücüne inanıyoruz. Her yaştan edebiyat okurlarının, düşünerek, konuşarak, birbirini anlamaya çalışarak hem nesillerarası iletişimi yükselteceğine, hem de toplumsal barışa, huzura katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu nedenle ülkemizde yaşayan her çocuğun, her gencin ve yetişkinin bugünlerde edebiyata her zamankinden çok ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Yaşamımıza sevgi, saygı ve hoşgörünün yeniden sızması için edebiyatın, insanlığın ve doğanın güzelliklerini, iyiliklerini hatırlatmadaki katkısı çok büyük ve vazgeçilmez.
Günışığı Kitaplığı’nı bu başarılarından ötürü kutluyoruz ve geleceğimiz olan çocuklar için yayımladıkları birbirinden özenli, ilgi çekici ve aydınlatıcı kitaplar için onlara bir teşekkürü borç biliyoruz.

- Reklam -
- Reklam -

Beyza Taşdelen

1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

penguin

Penguin’den Bilimkurgu Klasiklerine Harika Kapaklar

Serçe - İnceleme - Mary Doria Russell

Serçe: Yaban Diyarlarda Tanrıyı Aramak