in

Polisiye ve Mizahı Bir Araya Getiren Richard Osman İmzalı “Perşembe Günü Cinayet Kulübü” Romanı Çıktı

İngiliz yazar ve yapımcı Richard Osman imzasını taşıyan polisiye roman serisinin ilk kitabı “Perşembe Günü Cinayet Kulübü” Türkçe raflarındaki yerini aldı.

Perşembe Günü Cinayet Kulübü - Richard Bravery

Richard Osman imzasını taşıyan Perşembe Günü Cinayet Kulübü kitabı raflardaki yerini alıyor. Eser, Bilgi Yayınevi tarafından yayımlanıyor.

1970 yılında Essex’te doğan İngiliz yazar, komedyen ve yapımcı Richard Osman Perşembe Günü Cinayet Kulübü (Thursday Murder Club) serisinin ilk kitabı ile okurun karşısına çıkıyor. Ziyaret ettiği lüks bir huzurevinden ilhamla kaleme aldığı romanı, toplamda on sekiz ayda tamamlayan yazar böylece ilk kitabıyla edebiyat dünyasına adım atmış oldu. Eseri kısa sürede çoksatar listesine giren Osman, aynı zamanda 2021 yılında The British Book Awards tarafından yılın yazarı da seçildi.

Şu an için üç kitaptan oluşan seri ilk adımını 2020’de attı. İkinci kitap The Man Who Died Twice (İki Kez Ölen Adam) İngilizcede bu yıl içinde yayımlandı. Önümüzdeki sene ise üçüncü eserin raflarda olması bekleniyor.

Richard Osman İngiltere’de geniş kitleler tarafından BBC One kanalında yayınlanan Pointless adlı yarışma programının sunucusu olarak tanınıyor. Yazarın mizah ve polisiye türlerini bir araya getirdiği roman serisi ise şimdiden pek çok farklı dilde okurla buluşmaya başladı bile.

Perşembe Günü Cinayet Kulübü – Richard Osman | Arka Kapak Tanıtımı

Perşembe Günü Cinayet Kulübü - Richard Bravery

DÖRT SIRA DIŞI ARKADAŞ.
ŞOK EDİCİ BİR CİNAYET.

PERŞEMBE GÜNÜ CİNAYET KULÜBÜ’NE HOŞ GELDİNİZ!

Huzurlu bir emekli köyünde yaşayan yetmişli yaşlardaki dört arkadaşın haftada bir Perşembe günleri toplanıp yaptıkları bir etkinlik vardır: Zihin jimnastiğiyle daha önce çözülememiş cinayetleri çözmek.

Peki bu dört sıra dışı arkadaş kendilerini hemen yanı başlarında işlenen vahşi bir cinayet vakasının ortasında bulunca ne yapacaklar? Elizabeth, Joyce, İbrahim ve Ron seksenlerine merdiven dayamış olabilir ama hâlâ pek çok numaraları var. Bu aykırı ama harika çete çok geç olmadan katili yakalayabilecek mi?

Mizah dozu yüksek bir polisiye olan Perşembe Günü Cinayet Kulübü, Richard Osman’ın ilk romanı olmasına karşın yayımlandığı yıl İngiltere’de bir milyonun üzerinde satarak rekor kıran ilk kitap oldu, The Sunday Times’ın çoksatanlar listesinde 40 hafta boyunca 1 numarada kaldı, pek çok dile çevrildi.

16 Eylül 2021’de çıkan serinin ikinci kitabı İki Kez Ölen Adam da çıkar çıkmaz İngiltere’de çoksatanlar listesinin ilk sırasına yerleşti.

Perşembe Günü Cinayet Kulübü Hakkında Ne Dediler?

“Tam bir her şeyden kaçış kitabı.” – The Guardian

“Dâhice, etkileyici ve iğneleyici bir mizah!” – Good Housekeeping

“Richard Osman’ın son derece başarılı ilk romanı, ender rastlanan bir kitap. Komik bir gizem barındıran başarılı bir suç romanı.” – Irish Times

“Yılın en eğlenceli kitaplarından… İyi yazılmış, kahkaha dolu ve oldukça keyifli.” – Daily Express

Toplamda 424 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini Cengiz Yücel, editörlüğünü Yağmur Saygılı, çeviri editörlüğünü Ceren Ceylan, redaksiyonunu Bekir Tekkaya ve kapak tasarımını Richard Bravery üstleniyor.

Richard Osman imzalı Perşembe Günü Cinayet Kulübü kitabı hakkındaki yorum ve eleştirilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Superman & Lois 2. Sezon Fragmanı

Superman & Lois 2. Sezon Fragmanı: The CW’nin Arrowverse Dizisi Yeni Bölümleriyle Geliyor

Bad Blood Silikon Vadisi Jennifer Lawrence

Silikon Vadisi’ni Dolandırıp Milyarder Olmuştu: Hikâyesi Film Oluyor, Başrolde Jennifer Lawrence Yer Alıyor