in

Peter Handke Tepki Gören Nobel Edebiyat Ödülü’nü Teslim Aldı

Bu akşam düzenlenen törende, Nobel ödülleri sahiplerine teslim edildi. Srebrenitsa Soykırımı’nı destekleyen açıklamalarıyla eleştirilen Peter Handke de ödülünü aldı.

Peter Handke

2019 Nobel Edebiyat Ödülü açıklandığından beri süren tartışmalar, son günlerde iyice ayyuka çıkmıştı. Pek çok yazar tarafından ağır şekilde eleştirilen ödül tercihinde, kamuoyunun tepkisi de ciddi oranda artmıştı. Son olarak Türkiye ve Kosova’dan ödüle kararına tepki gelmişti. Nihayetinde Peter Handke, ödülünü teslim aldı.

Nobel Ödülleri, İsveç’te düzenlenen törenle sahiplerine teslim edildi. Tartışmaların odağı ise 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Peter Handke oldu.

Bosna’daki Srebrenitsa Soykırımı’nı inkar eden açıklamaları ve Slobodan Miloseviç’e duyduğu sır olmayan hayranlık nedeniyle ağır şekilde eleştirilen Handke, nihayetinde ödülü İsveç Kralı 16’ncı Carl Gustav’ın elinden aldı.

Avusturyalı yazar, törenden önce dışarıda toplanan bir grup tarafından ağır şekilde protesto edildi. Güvenlik önlemlerinin üst seviyede olduğu gecede, göstericiler Bosna Hersekli pek çok kurban yakının da katılım göstereceği Norrmalmstorg Meydanı’ndaki gösteri alanına yöneldi.

Peter Handke

Bosna Hersek’te Nobel Edebiyat Ödülü’ne Tepki Sürüyor

Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic ödülü açıkça kınamaya devam etti. Soykırımın ödüllendirildiğinin altını çizen Komsic, şöyle konuştu:
“Ödülü verenler büyük utanç duymalı. Soykırımı inkar eden birinden nefret söylemleri beklenebilir, ancak ödülü veren taraftan gelen nefret son derece yıkıcı.”
Komsic ayrıca ödülü kurban yakınlarına karşı bir nefret eylemi olarak tanımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Nobel İdeolojik Davranan Bir Kuruluş Konumunda”

Türkiye’de ise Erdoğan da Nobel konusunu es geçmedi:
“Tamamıyla ideolojik davranan bir kuruluş konumundadır. Türkiye olarak da bu törene kesinlikle katılmayacağız ve dost ülkelerden katılmamalarını talep ettik. Nobel’in artık hiçbir özelliğinin kalmadığını ortaya koyacağız. Benim için Nobel’in hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Böyle bir zalime ödül vermekle buna ortak olmuştur. Bu tür bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil. Bu adamın destek verdiği adamlar hepsi mahkûm edilmiş kişiler. Bu kişilere methiyeler düzen birine ödül veriyorsanız sizin artık uluslararası camiada takdir edilecek hiçbir tarafınız kalmamıştır demektir.”

Öte yandan 2018 Nobel Edebiyat Ödülü de bugün sahibine teslim edildi. Polonyalı yazar Olga Tokarczuk 2018’in ödülünü, bir yıl gecikmeli olarak aldı. Geçen yılın ödülü, Akademi’deki taciz skandalından sonra ertelenmişti.

Diğer Nobel Ödülleri

Fizik ödülünü James Peebles, Michel Mayor ve Didieer Queloz, kimya ödülünü John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham ve Akira Yoşino, fizyoloji/tıp ödülünü William G. Kaelin Jr, Gregg L. Semenza ve Peter J. Ratcliffe, ekonomi ödülünü Abhijit Banerjee, Esther Duflo ve Michael Kremer aldı.

Nobel ödülü kazananlarına 9 milyon İsveç kronu (yaklaşık 900 bin Avro), Nobel madalyası ve birer de diploma teslim edildi.

2018’in taciz skandalları, 2019’da Peter Handke tercihiyle birlikte unutulmuş oldu. Görünen o ki Handke kararı eleştirilmeye devam edecek.

Konuya dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.
Kaynak: Gazete Duvar

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for OldFatGil-Galad OldFatGil-Galad dedi ki:

    Bu da unutulur. Nobel, tarihi boyunca haksız olarak verdiği veya vermediği edebiyat ödülleriyle defalarca tartışmalara sebep oldu zaten. Bu da sadece içlerinden biri olarak kalacak. Komite üyeleri tarih boyunca birilerinin etkisi altına girmeye çok müsait olmuşlar ne yazık ki. Yaşar Kemal bile bundan nasibini almış. Utanç verici bir durum.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Star Trek Rene Auberjonois

Star Trek Dünyası Odo’suz Kaldı: Rene Auberjonois Hayatını Kaybetti

Black Widow - Avengers: Endgame fragman

Black Widow Fragmanında Yer Alan Avengers: Endgame Göndermeleri