in

Philip K. Dick Romanları “VALIS” ile Türkçe Yolculuğunu Sürdürüyor

Philip K. Dick eserleri Türkçedeki varlığını genişletiyor. Alfa Kitap, yazarın VALIS adlı romanını dilimize kazandırdı.

Philip K. Dick - VALIS

Bilimkurgunun en sevilen yazarları arasında bulunan Philip K. Dick, Türkçedeki macerasına devam ediyor. Daha önce pek çok yayınevinden eserlerini okuma fırsatı bulduğumuz Dick, uzun süredir Alfa Kitap etiketi altında bütün bir külliyata doğru sürükleniyor. Şimdiyse yayınevinin programında VALIS üçlemesinin ilk kitabı olan VALIS var.

Ridley Scott’ın 1982 tarihli kült filmi Blade Runner’a da ilham olan “Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?”nin yazarı, aramızdan ayrılalı neredeyse 40 yıl oldu ancak eserleri hâlâ güncelliğini koruyor.

İlk olarak 1981 yılında yayımlanan eser delilik, paranoya, bölünmüş kişilikler gibi sıkı Philip K. Dick okurlarının yakından tanıdığı temaları işliyor.

Valis – Philip K. Dick | Arka Kapak Tanıtımı

Pembe bir ışınla başlayan, kendine VALIS diyen gizemli bir zekânın ilettiği kutsal bir vahiy.

Kurmacaya karışan gerçek hayat, gerçek hayata sızan kurmaca. Gerçekliğin dokusu pembe bir ışınla yırtıldığında göreceklerimize kaçımız hazır olabiliriz ki?

PKD 1974 Martında bir diş operasyonu sırasında verilen ilacın etkisiyle tuhaf bir dini deneyim yaşadı. Bir şizofreni krizi miydi yoksa gerçekten mistik bir deneyim mi yaşamıştı? VALIS bu dönemin olağanüstü hikâyesidir. Delilik, paranoya, bölünmüş kişilikler, üç gözlü insanlar, tanrı, ölüm ve bir kedi.

VALIS sizi çağırıyor.

Daha önce Alfa Kitap’ta pek çok Philip K. Dick çevirisi ile tanıdığımız Nur Yener’in çevirmenliğini üstlendiği VALIS, toplamda 344 sayfadan oluşuyor. Eserin editörlüğü Berna Kılınçer’e, grafik tasarımı ise Adnan Elmasoğlu’na ait.

Philip K. Dick - VALIS

VALIS, yayınevinin Philip K. Dick Kitaplığı külliyatında bastığı 24. eser olma özelliğini taşıyor. Alfa Kitap son olarak Uzaydaki Çatlak, Çığrından Çıkmış Zaman, Kozmik Kuklalar, Yaratılan Dünya ve Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? eserlerini okurlarla buluşturmuştu. VALIS ise daha önce Türkçeye kazandırılmamış eserlerden birisi.

Yazarın anısına her yıl Norwecon tarafından bilimkurgu ve fantezi eserleri için verilen bir de Philip K. Dick Ödülü var.

Peki siz yazarın bu kitabı hakkında neler düşünüyorsunuz? Daha önce okuma fırsatınız olmuş muydu? Yorumlarınızı ve beklentilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Bilimkurgunun İleri Görüşlü Yazarı “Philip K. Dick”in İç Dünyasından Esinlenilmiş Tarot Kartları

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

4 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for mit mit dedi ki:

    Bekleyeni çoktu diye hatırlıyorum. Gözünüz aydın :slight_smile: PKD’in bazı eserleri hakkında az çok bilgim olsa da Valis konusunda cahilim. Neden bu kadar sevildiği hususunda beni aydınlatabilecek biri var mı?

  2. Avatar for alper alper dedi ki:

    Bilmiyoruz. O zamanlar baskısı yoktu. Kel ölür sırma saçlı olur ilkesine göre bekliyorduk. :slight_smile:

  3. Avatar for SJack SJack dedi ki:

    Ben ilk iki kitabı okudum ama çok da sevmedim. Harikaydı diyemiyorum yani.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

1 cevap daha var.

Fatih Akın HBO Dizisi - Marlene Dietrich

Fatih Akın, HBO İçin “Marlene Dietrich” Dizisini Yönetecek

Discworrld Diskdünya Dizi

Discworld Aslına Sadık Bir Uyarlamaya Kavuşuyor!