Philip K. Dick’ten “Sondan Bir Önceki Gerçek” Bizlerle

Alfa Yayıncılık, Philip K. Dick'in eserlerini bizlerle buluşturmaya "Sondan Bir Önceki Gerçek" ile devam ediyor.

Geçtiğimiz şu son bir-iki yıldır yeniden bilimkurguya el atan ve âdeta kitaplıklarımızı şenlendiren Alfa Yayınları, usta yazar Philip K. Dick‘in daha önce ülkemizde hiç yayınlanmamış eserlerini dilimize kazandırmaya hız kesmeden devam ediyor. Sırada oldukça meraklı bir konusu olan “Sondan Bir Önceki Gerçek” (The Penultimate Truth) var.

21. yüzyılda Üçüncü Dünya Savaşı kopmuş, insanların büyük bir bölümü adına “karınca tankı” denilen yeraltı sığınaklarında yaşamaya mecbur kalmıştır. Bilmedikleri şeyse savaşın çoktan sona erdiği ve zengin kesimin sıradan insanlar olmadan hayatın çok daha rahat olduğuna karar verdiği, onları savaş korkusuyla yeraltında tutmaya devam ettikleridir.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle:

Batı demokrasileri ile Sovyet kontrolündeki devletler arasında kopan nükleer savaş olalı on üç yıl olmuş. Savaş sırasında radyasyon nedeniyle karınca tankı denen yeraltı sığınaklarına inen insanlar yukarıda hâlâ bir savaşın devam ettiğine inanır ve gerçekte olmayan bir savaşta çarpışacak yeni robotlar üretirler. Yukarıda ise işler çok başkadır. Savaş bittikten sonra seçkinler dünyanın milyonlarca sıradan insan olmadan çok daha yaşanabilir olduğuna karar vererek yeryüzünü koca bir parka dönüştürmüştür. Gerçekte aşağıdakilerin ürettiği kurşun askerlerden oluşan bir maiyetleri ve dönümlerce mülkleri vardır. Bu yalanı sürdürecek film setleri inşa eder ve tanklara yayınlanan konuşmaları yazarlar. Ne var ki bir gün Tom Mix adındaki bir karınca tankında robot imalatından sorumlu başteknisyen ölür ve … gerçekler Philip K. Dick’te en umulmadık biçimlerde ortaya çıkar.

Sondan Bir Önceki Gerçek’deki Ajansın adresinin Philip K. Dick’in gerçek hayattaki edebiyat ajansının adresi olduğunu da meraklılar için not düşelim.

PKD’in 1964 yılında yazdığı roman aynı zamanda yazarın “The Defenders” (Savunucular) adlı kısa öyküsünün geliştirilmiş hâli olma özelliğini de  taşıyor.

GÖZ ATIN  Sinemada Bilimkurgu Alt Türleri #1: Bilimkurgunun Çocukluk Düşleri

Çevirisini Bir Palavracının İtirafları‘ndan da hatırladığımız Alper Kaan Bilir‘in üstlendiği roman kısa süre önce satışa sunuldu. Keyifli okumalar dileriz…

  • 39
    Shares

Editör
Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Philip K. Dick’ten “Sondan Bir Önceki Gerçek” Bizlerle

Alfa Yayıncılık, Philip K. Dick’in eserlerini bizlerle buluşturmaya “Sondan Bir Önceki Gerçek” ile devam ediyor.

  • 39
    Shares

 

 

Başa dönün
Daha fazla Edebiyat
Yerel Söylencelerin Peşinde: Osmanlı Vampirleri

Salim Fikret Kırgi’nin yazdığı "Osmanlı Vampirleri-Söylenceler, Etkiler, Tepkiler"i sizler için inceledik.

Kapat