En Sert Bilimkurgu Destanlarından Kültür Serisi’nin İlk Kitabı Türkçede

Eşekarısı Fabrikası ile geniş kitlelerce tanınan Iain M. Banks'in destansı bilimkurgu serisi Kültür, ilk kitabı "Phlebas'ı Hatırla" ile nihayet Türkçede. Eserden tadımlık bir ön okuma da haberimizde.

Uzun süredir Türkçeye çevrilmesi beklenen Iain M. Banks’in Kültür Serisi, İthaki Bilimkurgu Klasikleri kapsamında nihayet dilimize geliyor. Serinin ilk kitabı “Phlebas’ı Hatırla” raflardaki yerini almaya hazırlanıyor.

Bilimkurgu türünün en sert ve karmaşık hikâyelerinden birine sahip olan Kültür Serisi 10 kitaptan oluşuyor. Dilimize çevrilen ilk kitabın hikâyesi Horza adlı bir ajan üzerinden gidiyor. Horza, Kültür adlı, humanoidler, uzaylılar ve çok gelişmiş yapay zekaların birlikte yaşadığı sosyalist ve ütopik bir topluluğun içine gönderilir. Amacıysa insandan katbekat daha akıllı bir yapay zekayı ele geçirmek ve nihayetinde Culture topluluğunu ortadan kaldırmaktır. Banks’in yarattığı dünya ve mitoloji ile olaylar hiç de beklediğiniz gibi gitmeyecektir.

Eserin tanıtım metni şu şekilde:

Bilimkurgu edebiyatının en önemli destanlarından Kültür Serisi nihayet Türkçe!

“Banks’in kitaplarından hiçbirini okumadıysanız, birini okuyun. Sonra bir başkasını… Kötü kitapları bile iyidir, iyileriyse hayret vericidir.” – Neil Gaiman

“Banks bir fenomen… alışık olmadığımız caziplikte bir enerji ve zarafetle, katıksız bilimkurgu yazıyor.” – William Gibson

KültürHem spekülatif kurgu hem de ana akım edebiyat sahasında eserler veren Iain M. Banks, ütopyacı bilimkurguyu Kültür Serisi kitaplarıyla devasa bir oyun sahnesine taşısa da ideolojilerle ilgili derdini, tarihsel bakış açısını asla kaybetmedi. Her ne kadar kariyerindeki ilk büyük çıkışını 1984 yılında yayımlanan Eşekarısı Fabrikası adlı kitabıyla yakalasa da döneminin en önemli yazarlarından biri olmasını sağlayan eserleri bilimkurgularıydı. Phlebas’ı Hatırla ile başlayan Kültür Serisi ise birçoklarınca sadece uzay operasının değil bilimkurgunun en önemli yapıtlarından biri olarak kabul edilir.

Savaş galaksiye yayılmıştı. Kayıp milyarlarcaydı. Uydular, gezegenler, yıldızlar mahvoluşun eşiğindeydi. Hepsinin ardında ise tarihin başlangıcından beri birbiriyle kavgası devam eden fikirler vardı. İdirliler inançları için savaşıyorlardı; Kültür ise varoluş hakkını korumak için. Bu savaş prensiplerin savaşıydı. Teslim olmak söz konusu olamazdı.

Bu kozmik çatışmanın ortasında kalan ve bir Değişçin olan Horza ise belki de hayatının görevindeydi. Terk edilmiş bir Ölü Gezegeninin labirentlerinde, kaçak bir Zihin saklanıyordu. İdirliler de Kültür de sofistike bir yapay zekâ birimi olan Zihin’in peşindeydi. Horza makineler ve insanlardan oluşan bir mürettebatla o Zihin’i bulmak zorundaydı. Onun ve milyarların hayatı buna bağlıydı. Tek bir kişi koca bir galaksinin seyrini değiştirebilecek miydi?

Phlebas’ı Hatırla, cevabı kolay olmayan soruların kitabı.

Ayrıca kitabın giriş kısmını içeren ÖN OKUMAsına da hemen BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

GÖZ ATIN  Titus Groan: Olağan Bir Fantezi

Banks’in eserlerini daha önce çeşitli yayınevlerinden ve çeşitli türlerde okuma fırsatı bulmuştuk. Rock Laneti, Eşekarısı Fabrikası ve Cebirci yazarın Türkçede gördüğümüz eserleri arasında.

İthaki Yayınları etiketiyle çıkan kitabın çevirisini M. Boran Evren, yayına hazırlığını Emirhan Burak Aydın ve düzeltisini de Alican Saygı Ortanca üstlenmiş. Kitap önümüzdeki hafta itibarıyla raflardaki yerini almış olacak. Fakat şimdiden sipariş verebilirsiniz.

Iain M. Banks Kimdir?

Iain M. Banks

Iain M. Banks

İskoç yazar Iain M. Banks, 1954’te doğdu. 11 yaşında yazar olma kararını almıştı. Özellikle 1984’te yayımlanan Eşekarısı Fabrikası adlı kitabıyla geniş kitlelerce tanındı. Arthur C. Clarke, Asimov ve Heinlein gibi yazarlardan etkilenen Banks’in ilk bilimkurgu romanı Phlebas’ı Hatırla, 1987’de yayımlandı ve böylece onun bir bilimkurgu ustası olarak kabul edilmesini sağlayacak Kültür adlı serisi de başlamış oldu. Banks, bilimkurgu kitaplarında soyadının önüne Menzies’in M’sini ekledi ve Iain M. Banks ismini kullandı.

Toplamda 27 romana imza atan Banks, birçok eseriyle ödül aldı ya da ödüle aday gösterildi. The Times, Banks’i 1945-2008 yılları arası yazan en iyi 50 Britanyalı yazardan biri olarak gösterdi. Usta yazar, 2013’ün Nisan ayında kanser olduğunu ve çok kısa bir ömrünün kaldığını açıkladı. 9 Haziran 2013’te hayata veda etti.

* * *

* Bir Çeviri Karşılaştırması: Eşekarısı Fabrikası




Site Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni
1988, Darıca doğumlu. Kocaeli Üniversitesi İnşaat Teknikerliği bölümü mezunu. Türk Dili ve Edebiyatı alanında ikinci üniversitesini okumaya devam ediyor. Birçok gazete ve dergide yazıları ve öyküleri yayımlandı. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

En Sert Bilimkurgu Destanlarından Kültür Serisi’nin İlk Kitabı Türkçede için 10 yorum

 1. Kurgunun neden “sert” olduğunu bilen var mı?

  İşte O Adam sertti bence. Yaban Diyarlardaki Yabancı da bazı kişiler için sert kaçabilir. Peki Kültür’ün bu özelliği almasındaki etmen nedir? Bilgi sahibi olup paylaşan olursa çok sevinirim :slight_smile:


 2. Hard science fiction ve bilimum bilimkurgu türlerini biliyorum :slight_smile:

  Benim kast ettiğim kurgunun sertliği. Eğer bu haberde hard science fiction “sert” olarak geçiyorsa ben yanlış anladım. Ama sanki kurgunun sertliğine dair gibi geldi. İşin içinde ideolojiler de var çünkü.

  Kurguya örnek olarak da yukarıdaki isimleri verdim aslında.


 3. Ateist ve sosyalist bir toplumun cehaletin ve onca çirkinliğin daima başat mimarı olmuş dinlere karşı mücadelesini anlatıyorsa bu çatışmadaki kutuplardan birine oldukça sert gelecek bir bilimkurgu olması kaçınılmazdır sanırım.

  Şöyle bir alıntı da paylaşayım sevgili @Firtinakiran:

  Banks, “Kültür” serisi altında toplanan, büyük ölçekteki uzay operaları ile bilinen bir yazar. (Serinin İngilizce tanıtım yazısını buradan okuyabilirsiniz) Bu serideki romanların hepsi aynı kurgusal evrende geçmesine rağmen her biri ayrı ayrı da okunabilir. Kültür serisindeki romanların tamamı, çok uzak bir gelecekte galaksiye yayılmış ateist bir toplumu konu ediniyor. Banks’ın bu romanlarında din sadece galakside bir yerde dinsel bir isyan patlak verdiğinde gündeme geliyor. Yapay zekâlar dâhil olmak üzere serideki tüm karakterler güçlü ve inandırıcı kişiliklere sahipler. Yüzleşilen etik ikilemler kara mizahla yoğrularak başarıyla işlenmiş. Serinin en iyileri olarak Player of Games (Oyunların Oyuncusu) ve Surface Detail (Yüzeydeki Ayrıntı) söylenebilir. Bilhassa Surface Detail, dinsel sapkınlıkların yol açtığı fenalıkları en yoğun şekilde işlemekte. Serideki en zayıf roman ise bence The Hydrogen Sonata (Hidrojen Sonatları).


 4. Abraxas dedi ki:

  Sertlikten kasıt Iain Banks’in hard sci-fi yazması. Kültür serisinde insanlığın bundan on binlerce yıl sonraki geleceği söz konusu. Teknoloji öyle bir boyutta ki neredeyse tanrısal güçlere sahip AI’lar yönetiyor her şeyi. İnsanlar yan gelip yatma modunda. Ölümsüzlük, cinsiyet değiştirme sıradan lüksler.

  Banks tabii ki bu teknolojik altyapıyı en ince detayına kadar açıklıyor, günümüzün fiziki yasalarını esnetirken aşırıya kaçmıyor. Yanş ben öyle istedim oldu gibi değil (büyü); kendi içinde tutarlı ve hard sci-fi’lara özgü o gerçekçilikle.


 5. Abraxas dedi ki:

  Hmm, katı da olmamış sanki. Ben de henüz güzel bi Türkçe karşılığını duymadım. :slight_smile:

  Sanırım tüm milletlerin diline de hard diye geçmiş:
  Almanca - Hard Sci Fi
  Fransızca - Hard Sci Fi
  İtalyanca - Fantascienza Hard
  Hollandaca - Harde Sci Fi
  Lehçe - Twarda Fantastyka

  Bir İspanyollar ciencia ficcion “dura” diye çevirmişler. :slight_smile:


En Sert Bilimkurgu Destanlarından Kültür Serisi’nin İlk Kitabı Türkçede

Eşekarısı Fabrikası ile geniş kitlelerce tanınan Iain M. Banks’in destansı bilimkurgu serisi Kültür, ilk kitabı “Phlebas’ı Hatırla” ile nihayet Türkçede. Eserden tadımlık bir ön okuma da haberimizde.

Başa dönün