in

Polisiye Bilimkurgu “Uyanış” Raflarda

Keith Thomas’ın polisiye, gerilim ve bilimkurgu türündeki ilk romanı “Uyanış,” Çınar Yayınları aracılığıyla bizlerle.

11 yaşındaki bir kız, Birinci Dünya Savaşı sırasında öldüğünü nasıl hatırlar? Minik Ashanique’in bu soruya verebileceği bir cevabı yok. 100 yıl önce yaşanmış olayları bütün çıplaklığıyla hatırlayabildiği dışında…

Keith Thomas‘ın ilk romanı olma özelliğini taşıyan Uyanış (The Clarity) bu temel üzerine kurulu işte. Hayatını geçmiş yaşamlarından kesitler hatırladığını söyleyenleri araştırarak geçiren Doktor Matilda Deacon, Ashanique’le karşılaştığında nihayet sahiden de reenkarnasyon geçirmiş biriyle karşılaştığına emin olur. Bilmediği şeyse içerisine hükümetlerin de karıştığı, çok büyük bir komplonun kapılarını araladığıdır.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle:
Keith Thomas, övgülerle karşılanan ilk romanında macera, polisiye, gerilim ve bilimkurguyu bir araya getiriyor.

Ashanique’in diğer çocuklardan bir farkı vardır: Kendisinden çok önceleri yaşamış insanların anılarını hatırlayabilmek gibi bir yeteneğe sahiptir. Hafıza üzerine çalışmalar yapan psikolog Matilda Deacon bu tuhaf yeteneğe sahip Ashanique’le tanıştıktan sonra zihnin sınırlarına dair bildiklerini sorgulamak zorunda kalır. Sadece kızın değil, annesinin de herkesten sakladığı gerçekler vardır ve Gece Doktorları olarak bilinen gizemli bir grup bu gerçeklerin peşindedir.

Cinayet dedektifi Kojo Omaboe’nin de Ashanique’in sıradışı vakasına dahil olmasıyla gizem perdesi yavaş yavaş aralanmaya başlayacaktır.

“Bir oturuşta okudum ve son sayfayı çevirdikten sonra tekrar tekrar okumak istedim.”
-James Rollins

“Sağlam bir ilk roman.”
-Publishers Weekly
Umut Uyurkulak tarafından dilimize kazandırılan eser Çınar Yayınları etiketiyle raflardaki yerini kısa süre önce aldı. Bilimkurgu ve gerilim soslu komplo teorilerini sevenlere duyurulur.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Davram Davram dedi ki:

    Sizi bilim yerine önerdiğiniz yeni post modern isim için kutluyor ve şükranlarımı sunuyorum. Başlığı şu şekilde değiştiriyorum izninizle: Çınar Yayınları’ndan Polisiye MahmutKurgu “Uyanış” Raflarda. :smiley:

  2. Avatar for mit mit dedi ki:

    Hahaha :smiley: Bu da görünüş itibariyle tam bilimkurgu değil gibi, haklısınız :slight_smile: İçeriğinde bilimsel araştırmalar, terimler vs varsa bilemem tabii.

  3. Avatar for Anita Anita dedi ki:

    Konusuyla dikkatimi çekmeyi başardı , haber için teşekkürler…

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Skyrim Bestecisi Yüzüklerin Efendisi Dizisi

Skyrim’in Bestecisi Yüzüklerin Efendisi Dizisine Göz Kırptı

Hellboy: Krampusnacht – Cehennemde Buzdan Bir Lunapark Deneyimi