in

Polisiye İstanbul Öykü Kitabı Çıktı: Kara Hafta İstanbul Yarışması’nda Dereceye Girenler Bir Arada

6. Kara Hafta İstanbul Festivali sırasında düzenlenen polisiye öykü yarışmasında öne çıkan eserler, Polisiye İstanbul kitabında toplandı.

Polisiye İstanbul Öykü Kitabı

6. Kara Hafta İstanbul Festivali kapsamında düzenlenen öykü yarışmasının öne çıkan eserleri Polisiye İstanbul adlı kitapta toplandı. Editörlüğünü Algan Sezgintüredi’nin üstlendiği eserin önsözünü Ahmet Ümit kaleme aldı.

26 Kasım 2020 tarihinde düzenlenen ve odağına Edgar Allan Poe’yu alan 6. Kara Hafta İstanbul Festivali sırasında, bir de öykü yarışması düzenlendi. 30 yaşın altındaki yazarların katılabileceği yarışmada, dereceye giren öyküler Vapur Kitap Yayınları tarafından kitaplaştırıldı.

Polisiye öykülerin yer aldığı kitaptaki yazarlar şu şekilde: Alp E.Z. Türkol, Aras Gençtürk, Buse Nur Kocaaslan, Çağrı Karavin, Duran Emre Kanacı, İ. Münir Akman, Melisa Tekeli, Muhammed Özyolcu, Nehir Uçmak ve Süleyman Gökmen.

Yarışmaya katılan 100’den fazla öykü arasından seçilen metinler, şehir ve polisiye kavramlarını aynı potada eritmeleriyle dikkat çekiyor.

Polisiye İstanbul – Kolektif | Arka Kapak Tanıtımı

Polisiye İstanbul Öykü Kitabı

“Kara Hafta İstanbul Festivali’nin 6. yılında geldiği nokta bizleri fazlasıyla mutlu ediyor. Bu hissiyatı veren en önemli unsurlardan biri de iki yıldır düzenlediğimiz öykü yarışması. Şehir ve polisiye birbiriyle kuvvetli bağları olan iki kavram. Hele ki o şehir İstanbul olunca muammanın kültürle çarpışması çok lezzetli sonuçlar doğurabiliyor. Bu yıl İstanbul temasıyla bizlere ulaşan 100’ün üstünde öyküden seçim yapmak hiç kolay olmadı. 30 yaş altında gençlerde polisiyeye olan bu ilgi ve gelen öykülerin niteliği bizleri gelecek için fazlasıyla umutlandırdı. Umuyoruz kitapta yer alan bu on öykü, yazarları için yalnızca bir başlangıç, diğer tüm polisiye yazmaya meraklı gençler için de ilham kaynağı olur. İyi polisiye iyi edebiyattır. Muammanın, heyecanın ve maceranın peşini bırakmayın.” Ahmet Ümit

“Şehrin icadı olan polisiye edebiyat, daha sonra şehirleri de tanıtmaya başladı. Şehirler bir yabancının tahmin edebileceğinden çok daha fazla şekil, özellik ve dokuya sahiptirler. Modern şairler şehre tensel boyut kattılar. Polisiye edebiyat ise kentsel imgeyi bir başka şekilde oluşturdu. Bugün polisiyenin şehirlerinden söz ediyoruz: M. V. Montalban’ın anlattığı Barcelona, lan Rankin’in anlattığı Edimburg, Leonardo Padura’nın anlattığı Havana ve Ahmet Ümit’in anlattığı İstanbul. Daha fazla İstanbul için daha fazla polisiye. Buna katkıda bulunan gençlerin öykülerini sunuyoruz.” Adnan Özer

Editörlüğünü Algan Sezgintüredi’nin üstlendiği kitap toplamda 120 sayfadan oluşuyor. Eserin kapak tasarımı Hakan Uslu’ya, grafik uygulaması Cebrail Okcu’ya ait. Polisiye İstanbul öykü kitabı raflardaki yerini alıyor.

Peki siz yerli polisiye öyküleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Polisiye İstanbul’u edinme fırsatınız oldu mu? Kayıp Rıhtım Forum yorumlarında düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Star Wars: Obi-Wan Kenobi Game of Thrones Indira Varma

Star Wars: Obi-Wan Kenobi Dizisine Game of Thrones Takviyesi

Hyperion İncelemesi Dan Simmons

Hyperion İncelemesi: Zaman Mezarları Vadisi’nde, Shrike Herkesi Bekler