in

Prospero Serisinde Tekinsiz Kitap: “Bayan Caliban”

Jaguar Kitap’ın Prospero Kitaplığı’nda 5. kitap Rachel Ingalls’ın tekinsiz ve gerçeküstü romanı “Bayan Caliban” oldu.

Bayan Caliban - Rachel Ingalls
- Reklam -
- Reklam -

Türkiye’de yayıncılık adına dikkat çeken işlere imza atan yayınevlerinden birisi olan Jaguar Kitap’ın Prospero Kitaplığı serisinde yeni eser belli oldu. Amerikalı yazar Rachel Ingalls imzalı “Bayan Caliban” dizinin yeni üyesi olarak karşımıza çıkıyor.

Arka kapağındaki Ursula K. Le Guin alıntısıyla da öne çıkan eser, 20. yüzyıl Anglo-Amerikan edebiyatının önemli eserleri arasında gösteriliyor.

Jaguar Kitap, adını William Shakespeare’in Fırtına kitabında geçen Prospero’dan alıyor. Prospero, yıllarca yaşadığı adadan ayrılırken asasını ve kitaplarını gömüyor.
Prospero’nun kayıp kitaplarından mahrum kalan insanlığın kendi rüyalarını (ütopya), kâbuslarını (distopya), hayallerini (fantastik) ve geleceğini (bilimkurgu) yazmaktan başka çaresi kalmamıştır artık.
Tekinsiz ve gerçeküstü bir roman olan Bayan Caliban, Prospero Kitaplığı’nın 5. kitabı olarak raflara geliyor.

- Reklam -

Bayan Caliban – Rachel Ingalls | Arka Kapak

Bayan Caliban - Rachel Ingalls
Rachel Ingalls’ın ilk olarak Ocak 1982’de yayımladığı, orijinal adı Mrs. Caliban olan eser Türkçe raflarındaki ilk defa almaya hazırlanıyor.

“Ingalls’ın hayal gücünün ve imgeleminin nesre dönüştüğündeki sahiciliği şaşırtıcıdır. Bayan Caliban, kayda değer bir sonuca ulaşmayan bir aşk hikâyesinin tüm acı-tatlı görünümlerini, melankolisini içinde barındırır.” – Joyce Carol Oates

“Gerilimi bir an bile azalmayan, son derece ustalıklı yazılmış bir eser.” – Ursula K. Le Guin

Dorothy, ev işlerinin tekdüze akışı ve evliliğindeki eşitsizliğin yıkıcılığı içinde yuvarlanıp gitmektedir. Bir akşam yine yemek hazırlamak için mutfağa girdiğinde, denek olarak kullanılmak üzere hapsedildiği enstitüden kaçan Larry isimli devasa bir yaratıkla karşılaşır. Bu karşılaşma ile birlikte hayatları birdenbire yön değiştirir. İlişkileri ilerledikçe ve birbirlerini daha yakından tanıdıkça bu iki farklı dünyanın kesişimi, yepyeni bir özgürleşme alanına dönüşmeye başlar.

- Reklam -

20. yüzyıl Anglo-Amerikan edebiyatının gömülü kalmış cevherlerinden Bayan Caliban ile toplumsal cinsiyet rolleri, aşk, cinsellik ve kıskançlık gibi konuları kendine has gerçeküstü bir atmosferde bir araya getiren Rachel Ingalls, ilk kez Türkçede.
Özge Çağlar Aksoy tarafından Türkçeye kazandırılan eser 120 sayfadan oluşuyor. Bayan Caliban, Mart 2020 itibarıyla raflarda olacak.

Prospero Kitaplığı’nın diğer kitapları hakkında buradan bilgi almanız mümkün.

Serinin yeni kitabına dair sizin yorumlarınız neler? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşmayı unutmayın.


* Kadının Tiyatro Sahnesindeki Yeri: Tanrısız Kadınlardan Sakallı Julietler’e

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Kitabı az önce bitirdim. Jaguar Prospero kitapları dizisinde yayınlanmış olan 5 kitabı almıştım ama okumamıştım. Tersten başlayarak :slight_smile: seriden ilk olarak 5. kitabı okudum.

  Dizi hakkında çok bilgim yoktu ve aklımda bilim kurgu kitapları olarak kalmıştı. Bayan Caliban kitabına da bilim kurgu ağırlıklı bir kitap beklentisi ile başladım ama kitap bilim kurgu değil.

  Kitabı okuduktan sonra forumda aradığımda bu haberi buldum ve evet gerçeküstü roman demek daha doğru bir tanımlama. Bu arada tekinsiz ile de galiba “tabu(*)” kastediliyor.

  Toplumsal cinsiyet, aşk, evlilik ilişkileri gibi konular gerçeküstü bir atmosferde anlatılıyor. Yine hikaye içerisinde farklı olanın dışlanması, medyanın bir şeyi kötü olarak işaret etmesi sonrasında toplumun buna uygun şekillenmesi, bilim adına hayvan deneyleri gibi konular da hikaye içinde öne çıkıyor.

  Kitap 118 sayfadan oluşuyor ve kısa sürede okunmasına rağmen yarattığı etki daha uzun sürüyor.


  (*) sıfat

  toplumca ya da bir toplumsal kümece yasaklanarak, yaptırımlara bağlanarak korunan, dokunulması, eleştirilmesi, değiştirilmesi olanaksız olan (insan, davranış, sözcük, kavram, nesne vb.).

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ultraman marvel

Ultraman, Marvel Evreni’ne Katılıyor: Japon Süper Kahraman Takviyesi

Metallica

Metallica, Yeni Keşfedilen Deniz Canlısına İsim Olarak Verildi