in ,

Quentin Tarantino Favori Kitaplarını ve Gelecek Planlarını Anlattı

Quentin Tarantino favori kitapları ve gelecek planları hakkında konuştu. Yeni Western roman, Rezervuar Köpekleri uyarlaması ve dahası…

Quentin Tarantino: Favori Kitapları ve Gelecek Planları

Quentin Tarantino favori kitapları hakkında konuştu. Ünlü yönetmen ayrıca Rezervuar Köpekleri filmini romana uyarlamak istediğini, Bir Zamanlar… Hollywood’da’yı tiyatro oyunu yapmayı hedeflediğini aktardı. Ayrıca yeni Western romanı hakkında konuştu.

Pulp Fiction, Kill Bill ve Reservoir Dogs gibi kült filmlerin altında imzası olan 58 yaşındaki yönetmen, The Big Picture adlı podcast programına konuk oldu. Şu sıralar Bir Zamanlar… Hollywood’da (Once Upon a Time in Hollywood) filminin roman uyarlamasının tanıtım kampanyası ile karşımıza çıkan Tarantino, katıldığı sohbette en sevdiği kitaplar hakkında da konuştu.

Brad Pitt’e ilk Oscar’ını aldıran Bir Zamanlar… Hollywood’da filmini çektikten sonra, kariyerini noktalayacak 10. ve son filmin arayışına çıkan Tarantino, bu süreçte farklı işlerle de karşımıza geliyor. Bunlardan birisi de son filminin roman uyarlaması olmuştu. Görünüşe göre Amerikalı yönetmenin aklında işin edebiyat kısmı için daha çok malzeme var.

Quentin Tarantino Favori Kitapları ile Birlikte Gelecek Planlarından da Bahsetti

Tarantino, 1993 tarihli Reservoir Dogs filminin olası roman uyarlaması için, “Kesinlikle havalı olurdu,” yorumunda bulunuyor. Bununla birlikte Western türü bir roman daha tasarladığını aktaran Tarantino, kitabın iki bölümünü tamamladığını belirtiyor.

İşte Quentin Tarantino’nun favori kitapları:

  • 9/30/55John Minahan
  • EyewitnessJohn Minahan
  • Sinema Müdavimi (The Moviegoer) – Walker Percy (Ayrıntı Yayınları)
  • The Omen David Seltzer

Yönetmenin önerdiği eserlerden yalnızca The Moviegoer Türkçeye kazandırılmış durumda.

Tarantino ayrıca kendisinin yazıp yönetmediği filmleri de kitaba uyarlamak konusunda ilgi duyduğundan bahsetti. Bunun dışında kurgu dışı kitabı Cinema Speculation’ı da tamamlamak üzere olduğunu açıkladı.

quentin tarantino emekli film Reservoir Dogs

Bunlara ek olarak bir de son filmi Bir Zamanlar… Hollywood’da’yı tiyatro oyununa uyarlamayı istediğini aktaran Tarantino, şöyle konuştu:

“İster inanın ister inanmayın ama Bir Zamanlar… Hollywood’da’nın oyun hâlini yazıyorum.”

Sinema filminin ardından gelen romandan sonra, bir de oyun uyarlamasının gündemde olması Tarantino’nun eserine duyduğu güveni ortaya koyuyor.

Usta yönetmen 10. filmi ile beyaz perdedeki yönetmenlik macerasını noktalayacak. Görünüşe göre Tarantino şimdiden kariyerinin geri kalanını dolu dolu planlamaya başlamış.

Siz bu çok yönlü ismin favori kitapları ve gelecek planları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: NME

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Dexter: New Blood - Çıkış Tarihi Fragman

Dexter: New Blood’ın Çıkış Tarihi Yeni Fragman ile Duyuruldu

tibet buzullari antik virüsler

Tibet Buzullarında Antik Çağlardan Kalma Virüsler Keşfedildi