in

Raymond Federman’ın “Dolaptaki Ses”i Sıra Dışı Baskısıyla Bizlerle

Anti şiirlerin şairi, kavramsal romancı ve tiyatro yazarı olarak anılan Raymond Federman’ın “Dolaptaki Ses” adlı kitabı Nod Yayınları aracılığıyla yayınlandı.

2014 yılında Martin Heidegger‘ın “Düşünme Deneyiminden” adlı şiir kitabını tam 222 adet ve numaralandırılmış olarak basan Nod Yayınları, hem yayın hayatlarında sıra dışı bir başlangıç yapmışlar hem de özgün bir yayıncılık politikası izleyeceklerini belli etmişlerdi. Sonrasında 55, 111, 222, 333 ve 444 adet numaralandırılmış baskılarıyla yabancı ve yerli eserlere yer verdiler. Çoğunlukla şiir kitapları yayımlamış olsalar da ara sıra kendine has üslupla kaleme alınmış ayrıksı metinleri de dilimize kazandırdılar. Bu özgün metinlerden biriyse yeni yayınladıkları Raymond Federman’ın “Dolaptaki Ses”i oluyor.

Dolaptaki Ses, “post holokost bir anlatı” olarak addedilmesinin yanı sıra okurlar tarafından da “dolap-metin” diye atfediliyor. Noktasız ve virgülsüz bir üslupla kaleme alınan kitap, 28 sayfadan oluşuyor. Ve konusunu yazarın çocukluğunda yaşadığı trajedi ve travmadan temel alıyor. Gelin hep birlikte eserin konusuna tanıtım bülteninden devam edelim:
Bir post holokost anlatısı olan Dolaptaki Ses, klostrofobik, noktasız virgülsüz karanlık bir dolap-metin. 2. Dünya savaşı işgal Fransasında ailesi naziler tarafından ölüme götürülmeden önce annesi tarafından bir dolaba kapatılarak sağ kalan çocuk Federman’ın gerçek hikayesi.

Dolaptaki Ses, olayı yaşayan çocuk Federman’ı, yazan Federman’ı ve yazarı sürekli uyararak trajedinin ve kayıpların ifade edilişinde hep eksik kaldığını söyleyen şimdinin hatırlayan yetişkin Federman’ını bambaşka bir dille ve anlatımla bir araya getiriyor.

Okuyucu daha çok Joyce ve Beckett’de karşılaştığı bir dille karşı karşıya;trajedinin ve travmanın ifade edilişinde çok katlı, çarpıcı, soluksuz bir dil.

Kavramsal romancı, anti-şiirlerin şairi, kavramsal tiyatro yazarı, Beckett uzmanı ve dostu Raymond Federman’ı Türkçede ilk kez ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz.
Baskısı için özel kâğıt kullanılan bu kitabın, kapak tasarımını Uygar Asan ve grafik tasarımını Serkan Varlı üstlenirken çevirisindeyse Anita Sezgener bulunuyor. Yayınevi ve kitapları hakkında bilgi edinmek içinse blog sayfalarına şuradan ulaşabilirsiniz.

Keyifli okumalar.

Mustafa İzmirli

1986 Kırcaali doğumluyum. Kırcaali, İzmir, Ankara ve Bolu gibi bir yol haritam oldu. Bu yolculukta Veteriner Hekim oldum ve çalışmaya başladım. Evlendim ve şeker mi şeker kızım dünyaya geldi. Aynı zamanda bilimkurgu ve fantastik eserler arasında bitmek tükenmek bilmeyen bir yolculuğum var. Çok sevdiğim eşim ve biricik kızım Asu ile günümü gün ederken edebiyatın gel-git etkisiyle kendimi Kayıp Rıhtım'da buldum.

The Witcher Serisinin Dördüncü Kitabı Ön Siparişte!

Otostopçunun Galaksi Rehberi 40 Yaşında