in

Roma Ordusu: Savaş Makinesinin Tarihi ile Tanışın

Roma ordularının detaylı incelemelerini içeren Roma Ordusu: Roma Savaş Makinesinin Tarihi ciltli ve resimli özel baskısı ile raflardaki yerini alıyor.

Roma Ordusu: Roma Savaş Makinesinin Tarihi - Jane Penrose

Roma tarihi hakkında bu zamana kadar pek çok belgesel çekildi, dizi ve film yapıldı. Hakkında konuşması en keyifli geçmişlerden birisi kuşkusuz Roma’daydı. Peki, bir dönem “savaş makinesi” olarak kabul edilen bu Roma ordusu hakkında ne biliyoruz? Jane Penrose imzalı Roma Ordusu: Roma Savaş Makinesinin Tarihi işte bu soruyu yanıtlamak için geliyor.

Kronik Kitap etiketiyle yayımlanan kurgu dışı eser, Osprey Resimli Tarih Dizisi kapsamında okurla buluşuyor. Bu diziden daha önce Vikingler: Denizlerin Efsanevi Savaşçıları adlı eser dilimize kazandırılmıştı.

Eser ciltli ve resimli özel bir baskıyla okurla buluşturuluyor.

Roma Ordusu: Roma Savaş Makinesinin Tarihi – Jane Penrose | Arka Kapak Tanıtımı

GÖRKEMLİ TARİHİYLE ROMA ORDUSU…

Dünyanın en çok belgesele, diziye ve filme konu olan, sembol dünyasından kıyafetlerine, taktik düzeninden manevra kabiliyetine, lojistik imkânlarından efsane isimlerine kadar her yönüyle merak edilen büyülü ordularından biri: Roma ordusu…

M.Ö 753’te şehrin kuruluşundan M.S 500’e dek süren döneme kadar Roma ordusu her detayıyla yeniden inceleniyor. Elinizdeki kitap Roma’nın kuruluşundan monarşinin tesisine, cumhuriyetin doğuşuyla birlikte izlenen yayılma stratejisinden hem siyasî hem de askerî anlamda inancın ve geleneklerin önemine, Roma’nın askerlerinin kimlerden oluştuğundan profesyonel orduya geçiş sürecine, orduda uygulanan cezalardan muhafızların esas rollerine kadar birbirinden kritik konuları belgesel niteliğinde ve çarpıcı biçimde sayfalara taşıyor.

Samet Özgüler’in titiz çevirisiyle hazırlanan bu eseri okurken Iulius Caesar’ın kanlı Galya Savaşı ve bunun ardından gelen, Roma’nın imparatorluk hâline gelmesini sağlayan İç Savaş’ı yakından hissedeceksiniz. Hadrianus dönemi lejyonerleriyle muharebe düzeni alacaksınız. Efsane imparator ve filozof Marcus Aurelius ile beraber Cermen barbarlarına karşı sefere katılacaksınız. Roma donanmasının I. Kartaca Savaşı’nda hem denizle hem de düşmanla nasıl mücadele ettiğini bizzat göreceksiniz. Senatörler arasındaki hiç bitmeyen siyasi düelloların tansiyonunu hissedecek, bir imparatorun zafer alayına yakından tanıklık edeceksiniz.

“Osprey Resimli Tarih Dizisi”nin ikinci kitabı “Roma Ordusu”, dünyanın gördüğü en büyük imparatorluklardan biri olan ve savaşı hayat tarzı hâline getirmiş Roma İmparatorluğu’nun askerî yönünü çok özel görsellerle anlatan, zevkle okunacak bir başucu eseri…
Roma Ordusu: Roma Savaş Makinesinin Tarihi - Jane Penrose

Daha önce Hannibal, Vikingler ve Roma İmparatorları gibi eserlerin çevirisinde görev almış deneyimli çevirmen Samet Özgüler’in Türkçeye kazandırdığı eser 19×19 boyutlarında ve ciltli. 192 sayfadan oluşan Roma Ordusu: Roma Savaş Makinesinin Tarihi Nisan 2020 itibarıyla okurla buluşmaya başladı bile.

Peki siz daha önce Roma ordusuna dair hangi çalışmaları takip etmiştiniz? Resimli ve ciltli böyle bir baskı ilginizi çekiyor mu? Kayıp Rıhtım Forum yorumlarında görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz!

* * *

* Viking Kültürünün Saklı Kalmış Eğlencesi: Kemikten Kızaklar Üzerinde Avcılık

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Karayip Korsanları Benzeri Film Önerileri

Karayip Korsanları Benzeri Film Arayanlara: İzlenmesi Gereken 10 Macera Yapımı

Türkiye Koronavirüs Sinema Açılma Tarihi

Türkiye’de Sinemaların Açılma Tarihi Belli Oldu