in

Roverandom’un Resimli Özel Baskısı Raflarda

Yakın dönemde yayımlanan Tolkien kitaplarına bir yenisi eklendi: Roverandom.

İthaki Yayınları Tolkien Treasury serisini yayımlamaya devam ediyor. Tom Bombadil’in Maceraları’nın ardından şimdi sıra Roverandom’da.

İlk olarak 2000 yılında 6.45 Yayınevi’nden çıkan kitap sonrasında 2007 yılında İthaki’den yayımlanmıştı. Bir süredir baskısı bulunmayan bu öykü artık ciltli ve illüstrasyonlu özel bir edisyonla kitaplıkları süslemeye hazır.

Eserin konusu kısaca şöyle:

J.R.R. Tolkien’in yazdığı ilk çocuk hikâyesi.

1925 yılında, dört yaşındaki Michael Tolkien kumsalda gözdesi olan oyuncak köğeğini kaybetti. Oğlunu teselli etmek için J.R.R. Tolkien, büyüyle oyuncağa dönüştürülen Rover isminde bir köpeği ve onu eski haline döndürebilecek büyücüyü arayışına dair bir hikâye uydurdu.

Rover ya da daha sonra tanındığı gibi “Roverandom”, maceraları sırasında bir kum büyücüsü, korkunç bir ejderha, denizdeki kral ve Aydaki Adam’la karşılaşır. Zekice örülmüş̧ ve kelime oyunlarıyla bezeli Roverandom’un, başta Hobbit’le aynı sene, 1937’nin Ocak ayında basılması planlansa da yayıncılar bir devam kitabı istediğinden eser yayımlanamamıştır. Tolkien bunun yerine Yüzüklerin Efendisi’ni yazmaya başlamıştır. Roverandom ise nihayet 1998 yılında yayımlanmıştır.

Niran Elçi’nin çevirisini, Alican Saygı Ortanca’nın ise editörlüğünü üstlendiği kitap dün (8 Aralık) itibariyle raflardaki yerini aldı bile. Tolkien’in çocuklar için yazdığı bir masal niteliğinde olan bu kısa yapıtı her yaştan okurun beğenerek okuduğu bir gerçek.

Serinin diğer iki kitabı da yine kısa bir süre sonra yayımlanacak.

Oyla!

Bahri Doğukan Şahin

1995, Erzurum. Küçük yaşlarımdan itibaren fantastik şeylere merakım vardı. Bunun önünü açan ve bugünkü ben olmamı sağlayan Pokemon, Digimon, Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi serilere minnettarım. Zamanla bu ilgi bilimkurguya kaydı. Sinemaya ve sürpriz yumurtalara olan ilgim de azımsanmayacak boyutta. Şu sıralar amatör haberci ruhumu profesyonel boyuta taşımak uğruna çabalıyor, Kayıp Rıhtım ve Bilimkurgu Kulübü gibi platformlarda yazmaya devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kesinleşti: Hayvan Mezarlığı Yeniden Çekiliyor

Sandman 4: Sisler Mevsimi Yeni Baskısına Kavuştu