in

Sabri Gürses’in “Türk Mitolojisi” Kitabı Raflardaki Yerini Aldı

Çevirileriyle gönüllere taht kuran Sabri Gürses bu defa Türk Mitolojisi ile kitaplıklarımızdaki yerini alıyor.

turk mitolojisi sabri gurses
- Reklam -
- Reklam -

1972 doğumlu başarılı yazar ve çevirmen Sabri Gürses, İstanbul Üniversitesi, Rus Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olup Rusça ve İngilizceden çeviriler yapmakta. Çeviri Derneği’nden Genç Soluk Ödülü olsun, Andrey Belıy’den yaptığı Glossolalia çevirisi ile 2009 yılında Rus Edebiyatı Enstitüsü Onur Ödülü olsun çevirileriyle birçok ödüle layık görüldü. Ayrıca İvan Gonçarov’dan yaptığı Oblomov çevirisi 2010 yılında Dünya Kitap tarafından yılın çevirisi seçildi.

1989’da Akademi Kitabevi Şiir Başarı Ödülü’nü, 1991’de Milliyet Sanat Aşk Öyküleri Yarışması’nda Başarı Ödülü’nü aldı. Gereksinimler, Elde Edemeyişler ve İlerlemeler; Unutulmuş Ay Altında; Boşvermişler: Bir Bilimkurgu Üçlemesi; Sevişme; Maceraperest Turan Sözlüğü adlı kitapları ise uzun süredir raflarımızı süslemekte.

Başarılı yazar ve çevirmenin Alfa Yayınları’ndan çıkan Türk Mitolojisi kitabının tanıtım bülteni ise şöyle:
turk mitolojisi sabri gurses kapak“Mitoloji kendi varlığının anlamını arayan insanın yanıt bulacağı bir dünyadır. Kahraman ile korkağın, zalim ile kurtarıcının karşı karşıya gelip evrenin kaderini belirlediği yer olan mitoloji, insanlığın ortak aynasıdır. Mağara resimlerinden uzay araçlarının üzerindeki resimlere, destanlardan dizilere kadar her yerde insanlığın bu evrensel aynasından yansıyan görüntüler vardır; ama elbette her insan ve her halk kendi gözüyle görür, kendi diliyle ifade eder gördüklerini. Türk mitolojisi de beslendiği geniş coğrafyada zengin bir evrensellik yakalamıştır.

- Reklam -

Türk Mitoloji mitlere sadık kalarak bir hikâye anlatıyor ve Tanrı Ülgen’den Bilge Kağan’a, Ece ile Doğanay’dan Oğuz’a dek sayısız kahramanıyla mitolojinin fantastik dünyasını günümüze taşıyor.

- Reklam -

“Türk Mitolojisi edebiyat tarihi araştırmalarından, Türk mitolojisinin dünya mitolojisi içindeki yerini anlama çabalarından doğdu. Türk mitolojisinde bütünsel, mitolojik fikrin evrilmesini, Joseph Campbell’ın yaklaşımı çerçevesinde bireyselliğe yol alışını görme çabasının bir ürünüdür bu kitap.” –Sabri Gürses”
Türk mitolojisi üzerine böyle kapsamlı kitapların, büyük bir boşluğu doldurduğunu düşünüyoruz. Yazarın güncel yazılarına Çeviribilim’den ulaşabileceğinizi de hatırlatalım.

Uygar Özdemir

Sanat tarihi, Türk mitolojisi ve fantastik edebiyat meraklısı; sıklıkla okur, çizer, yazar.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

DC Universe

DC Comics, Yeni Yayın Hizmetinin Detaylarını Duyurdu

altkitap 2018 oyku odulu

altKitap 2018 Öykü Ödülü Sonuçlandı