in

“Sadık Ruslan” Raflarda Yerini Alıyor

Muhalif duruşu ve politik eleştiriye sahip kitaplarıyla bilinen Georgi Vladimov’un Sadık Ruslan’ı, Jaguar Kitap etiketiyle bizlerle!

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği dahilinde yazdığı eleştirel eserlerle bilinir Georgi Vladimov, öyle ki kimileri onu Mihail Bulgakov‘a benzetir, gerek eserlerinin içeriği, gerekse politik duruşundan ötürü. Tıpkı Bulgakov’un Köpek Kâlbi gibi Sadık Ruslan‘da da bir köpek mevcut, bir bekçi köpeği. Hikâye de bu bekçi köpeği Sadık Ruslan’ın gözünden aktarılır bizlere. Başta samizdat adı verilen kaçak yayınlarla ünlenen bu kitap, sonraları Vladimov’un da ülkeyi terk etmesiyle birlikte Batı Almanya’da basılır.

İlgilenenler için kitabın tanıtım bülteni şu şekilde olmakta:
“Cehennemi, onu cennet sanan bir köpeğin gözünden anlatmak:
Kitabın amacını böyle tanımlıyor Vladimov.

Sovyet dönemi Rus edebiyatının tıpkı Bulgakov, Platonov gibi değeri çok sonradan anlaşılan dehası Georgi Vladimov’un başyapıtı Sadık Ruslan, yazıldığı yıl (1965) siyasi nedenlerle yayımlanamadı. Fakat mücevher değerindeki bu kitap samizdat yoluyla elden ele dolaşarak zamanla bir kült mertebesine yükseldi ve ancak 1975’te Batı Almanya’da sansürsüz tam metin halinde yayımlanabildi.

Sibirya’daki mahkûm kamplarından birinde özel eğitimli, sahibine ve Görev’e sonsuz sadakatle bağlı bir köpektir Ruslan. Ancak bir gün, özellikle Ruslan için düşünülmesi bile imkânsız bir olay gerçekleşir ve her şey altüst olur.

Annesi de bir Gulag kurbanı olan Vladimov’un kaleminden bu muhafız köpeğinin tüm benliğine ve yaşadıklarına şahit olan biz okurlar, Ruslan’la birlikte dönüşü olmayan bir yola gireriz.

Ruslan’ın gözünden yansıyanlar biz iki ayaklı akıllıların ruhlarındaki acımasızlığı, barbarlığı, bencilliği tüm derinliğiyle gösterir.

Politik bir alegori, modern bir fabl veya efendi-köle öyküsü… Farklı şekillerde yorumlansa da sarsıcı bir başyapıt olduğunda hemfikir olunan Sadık Ruslan’ı Kayhan Yükseler Rusça aslından çevirdi.”
Jaguar Kitap tarafından dilimize kazandırılan eser, bilimkurgusuyla olduğu kadar politik satirleriyle de öne çıkan ve Sovyet Edebiyatı’na ilgi duyanlar için kaçmaz nitelikte bir kitap.

Şimdiden iyi okumalar.

Oyla!

İhsan Çağatay Boz

1991 yılında geldiğim bu dünyanın mevcut gerçekliğinden hiçbir zaman memnun olmamam hasebiyle oyunların ve kitapların sonsuz dünyasında yaşarken, her şeyi istediğim şekilde bükebildiğim öyküler yazıyorum. Tarih ve felsefenin yanı sıra insanlığın nükleer savaşlar, durdurulamayan virüsler veya kontrolden çıkan yapay zeka ile intihar ettiği veya karanlığa gömüldüğü eserlere de ilgim ve takdirim sonsuz. Son olarak, George Romero ile başlayan zombi sevdam katlanarak devam etmekte.

G.R.R. Martin’in Silmarillion’u “Fire And Blood”un Çıkış Tarihi Belli Oldu

Marvel’ın “Black Widow” Filmi İçin Türk Yönetmen İddiası