in

Şafağın Robotları: Robot Serisi’nin 3. Kitabı Raflara Geliyor

Isaac Asimov imzalı Robot Serisi, 3. kitap olan “Şafağın Robotları” ile macerasına devam ediyor. Bilimkurgu türündeki eser, İthaki Yayınları etiketiyle raflara geliyor.

Şafağın Robotları / Robot Serisi 3. Kitap - Isaac Asimov
- Reklam -
- Reklam -

Şafağın Robotları raflardaki yerini alıyor. Isaac Asimov imzalı Robot Serisi, macerasına üçüncü kitabı ile kaldığı yerden devam ediyor.

Ünlü bilimkurgu yazarı Isaac Asimov’un Robot Serisi macerası, yeni çevirileri ile İthaki Yayınları etiketiyle raflara gelmeye devam ediyor. İlk olarak Kasım 2021’de Çelik Mağaralar, Aralık 2021’de ise Çıplak Güneş yayımlanmıştı. Şimdi de, yayınevinin daha önce de açıkladığı yayın takvimi planına bağlı olarak serisinin üçüncü kitabı olan Şafağın Robotları, okuruyla buluşmaya hazırlanıyor.

Orijinal adı The Robots of Dawn olan ve ilk defa 1983 yılında yayımlanan kitabın arka kapak tanıtım yazısına hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

- Reklam -

Şafağın Robotları / Robot Serisi 3. Kitap – Isaac Asimov | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Şafağın Robotları / Robot Serisi 3. Kitap - Isaac Asimov

İlk olarak 1953 yılında, Galaxy Magazine’de tefrika edilen Çelik Mağaralar’ı yazarken Isaac Asimov’un aklında bilimkurgunun tek başına sınırlı bir tür olmadığı, edebiyatın her türüne uygulanabileceği fikri vardı. Dönemin popüler türlerinden olan dedektif öyküleri ile bilimkurguyu başarıyla birleştirerek türe farklı kapıları açtı. Vakıf Serisi’nden birkaç yıl sonra yayımlanan ve Galaktik İmparatorluk’un yükselişi, çöküşü ve onu izleyen iki Vakıf’ın kurulmasıyla sonuçlanan uzak geleceğin binlerce yıl öncesini anlatan, Asimov’un kompleks evreninin diğer parçası Robot Serisi böylece şekillenmeye başladı.

Dedektif Elijah Baley, “tuhaf” bir cinayeti çözmesi için bir Uzaycı gezegeni olan Aurora’ya çağrılmıştı. Öldürülen, yani zihni bloke edilen ise bir robottu. Genel kanı ise bunu yapabilecek tek kişinin Baley’nin daha önce yardım ettiği Han Fastolfe olduğuydu. Baley’nin ve robot ortağı R. Daneel Olivaw’ın Dünya’nın uzaya açılmasında en büyük umudu olarak görünen ve cinayeti işlemediğini söyleyen Fastolfe’un masum olduğunu kanıtlaması gerekiyordu. Aksi hâlde hem Dünya hem de Elijah Baley için tehlike çanları çalmaya başlayacaktı.

- Reklam -

Çevirisini ilk iki kitapta da olduğu gibi Cihan Karamancı’nın üstlendiği eserin yayıma hazırlığı ise yine önceki kitaptaki gibi Ozancan Demirışık’a ait. 520 sayfadan oluşan ve raflardaki yerini 19 Ocak 2022 tarihi itibarıyla almaya başlayacak olan eserin kapak uygulaması ise Hamdi Akçay tarafından yapıldı.

Serinin dördüncü kitabı olan Robotlar ve İmparatorluk ise Şubat 2022’de çıkacak.

Robot Serisi’nin önceki iki kitabını nasıl buldunuz? Seriyi okumaya başladınız mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

7 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  Siparişi geçtim bile ama etiket fiyatı üzdü. Eskiden olsa o fiyat konusuna ne girerdim ben ama işte giremiyorum. Bir şey yazamayınca da içime patlıyorum :worried: Ama gidip kitabevinden alınmaz o fiyatla maalesef.

  Resimde fiyatı görünce ben ve @SJack 'i görüyorsunuz :joy:

 2. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  Serinin hızlı bir şekilde basılması sevindirici. Darısı diğer serilerin başına :slight_smile:

 3. Avatar for SJack SJack dedi ki:

  Ayy bana bir şeyler oluyor Sjack tut beni. :joy:

 4. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

  Evet tam denk gelmiş görsel :laughing: 75 nedir ya :grimacing:

  Yalnız bir kitap atlanılmış galiba ya. Geçen bir konu da gördüm robot mitolojisi mi öyle bir kitap daha var. İsmi Robot Öyküleri Antolojisi’ymiş.

 5. Avatar for SJack SJack dedi ki:

  Ona bakacak olursak çok kitabı var daha basılmamış. :joy: Atlama matlama yok al oku işte.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2 cevap daha var.

All of Us Are Dead dizisi netflix zombi

All of Us Are Dead: Netflix’in Güney Kore Yapımı Yeni Zombi Dizisi Başlıyor

Chuck filmi zachary levi

Chuck Filmi Geliyor: Zachary Levi Müjdeyi Verdi