in ,

İsmail Gezgin İmzalı Sanatın Mitolojisi, Genişletilmiş Baskı ile Geliyor

Arkeolog ve yazar İsmail Gezgin’in sevilen kitabı Sanatın Mitolojisi, yeni ve genişletilmiş baskısıyla okurun karşısına çıkıyor.

Sanatın Mitolojisi: Sanat Ne Anlatır? İsmail Gezgin
- Reklam -
- Reklam -

İsmail Gezgin’in Sanatın Mitolojisi kitabı tekrar okurla buluşuyor. Gözden geçirilen, güncellenen ve genişletilen eser Redingot Kitap etiketiyle karşımıza çıkıyor.

Arkeolog ve yazar İsmail Gezgin ismini, sanat, mitoloji ve tarih odaklı pek çok çalışmada görmek mümkün. Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? kitabı geçen aylarda okurla buluşan Gezgin, şimdi de eski bir kitabının genişletilmiş edisyonu ile bizlerle oluyor.

Daha önce Sel Yayıncılık’tan Sanatın Mitolojisi adı ile yayımlanan eser, yazarın yeni yayınevinden; yeni bir form ile yayımlanıyor.

- Reklam -

İsmail Gezgin, kitabı şu cümle ile duyuruyor:

“Yılların emeği ve birikimini içeren SANATIN MİTOLOJİSİ kitabım güncellenmiş, genişletilmiş ve renklendirilmiş yeni baskısıyla..”

Tam ve yeni adı “Sanatın Mitolojisi: Sanat Ne Anlatır? Mağara Duvarlarından Antikçağın Sonuna” olarak belirlenen kitap toplamda 340 sayfadan oluşuyor. Önceki baskının yalnızca 168 sayfa olduğunu meraklıları için belirtelim.

Sanatın Mitolojisi: Sanat Ne Anlatır? – İsmail Gezgin

Sanatın Mitolojisi: Sanat Ne Anlatır? İsmail Gezgin

- Reklam -

Mitoslar, anlamsız, boş zamanlarda anlatılmak için uydurulmuş fantastik masallar değildir. Mitoslar, insanlığın bugüne gelişinin öyküsünü verebilecek kültürel zenginlikler içeren, hatta hayatımızı şekillendiren, sınırlamalar getiren, kültür dediğimiz şeyin DNA’sıdır.

Her mitin bize sunduğu sözel bir resim söz konusudur; hatta belli süreçleri anlatmaları nedeniyle birçoğunun hareketli resimlerden oluşan sinema ürünleri oldukları bile düşünülebilir. Mitoslar antik çağların psikolojilerini yansıtır. Sanat da en azından başlangıçta, psikolojik bir ihtiyaçtan kaynaklanmıştır. Bu anlamda mitoslarla sanatın aynı kaynaktan çıktığını ileri sürebiliriz. Bir başka deyişle, yazılı kültür mitosları, yazı öncesi insanının mağaraların kuytu köşelerine veya taşlara yansıttığı mitolojik ifadelerinin devamı niteliğindedir.

Sanatın Mitolojisi’nde, kimi zaman sanattan hareketle mitosa kimi zaman ise mitostan hareketle sanata yolculuğa çıkacak, bazen bir resme nasıl anlam yüklenebileceğini, bazen de bir anlamın nasıl resimlenebileceğini göreceksiniz.

Ahmet Yurtkul tarafından yayıma hazırlanan eserin kapak tasarımı Tarık Kirpi’ye ait. Sanatın Mitolojisi: Sanat Ne Anlatır? kitabı Ocak 2021 tarihi itibarıyla raflardaki yerini alıyor.

Peki siz sanat ve mitoloji odaklı kitapları takip ediyor musunuz? İsmail Gezgin’in daha önce hangi kitaplarını okumuştunuz? Kayıp Rıhtım Forum yorumlarında fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Vikings: Valhalla Dizisi Oyuncu Kadrosu

Vikings: Valhalla Dizisinin Oyuncu Kadrosu Belli Oldu

Satürn Titan Uydu Deniz Derinliği

Satürn’ün Titan Uydusundaki Denizlerin Derinliği, NASA’nın Denizaltı Görevine Uygun