Sapkowski ve CDPR Anlaşmazlığı Çözüme Kavuştu

The Witcher'ın yazarı Andrzej Sapkowski ile CD Projekt RED arasındaki 16 milyon dolarlık telif anlaşmazlığı tatlıya bağlandı.

Hatırlayacağınız gibi The Witcher serisinin yazarı Andrzej Sapkowski geçen senenin ekim ayında CD Projekt RED‘i dava edeceğini açıklamış, avukatları aracılığıyla stüdyodan “başlangıç olarak” en az 60.000.000 Zlotilik (16 Milyon Dolar) ekstra bir telif ücreti talep etmişti.

Bu haber serinin hayranlarını ikiye bölmüş ve bazılarımız yazarı, bazılarımızsa stüdyoyu haklı görmüştü. CDPR cephesiyse olaya temkinli yaklaşmış ve zamanında Sapkowski’den tüm serinin haklarını satın aldıklarını, sözleşme gereği başka bir bedel ödememeleri gerektiğini ancak bununla birlikte oyunlarına ilham veren, hayranı oldukları ünlü yazarla aralarının bozulmasını istemediklerini ve mümkün olduğu takdirde dostça bir çözüme gitmek istediklerini belirtmişlerdi. Görünüşe göre her iki taraf da istediğini kısmen aldı…

Polonya asıllı bir haber sitesi olan Puls Biznesu‘da paylaşılan bilgiye göre CDPR ve Sapkowski arasında dostça bir anlaşmaya varıldı. CD Projekt RED yetkilileri ünlü yazara ekstra telif ödemeyi kabul ettiler. Ancak bu rakam Sapkowski’nin talep ettiğinden daha az bir rakam. Bununla birlikte net tutarın ne kadar olduğu gizli tutuluyor.

CDPR yaptığı açıklamada bu bedeli ekstra bir telif ücreti olarak değil, Sapkowski’yi ve eserlerini tanıdıklarının bir göstergesi olarak ödediklerini belirtti. Bunun yanı sıra yazarla aralarındaki sağlıklı bir ilişki sürdürmek istediklerini, bunun “herkesin yararına” olduğunu da belirtmişler. “Herkesin yararına” ile kastedilen şey muhtemelen Witcher evreninde geçmesi planlanan, gelecekte yapacakları diğer yan oyunlar. The Witcher haklarını ellerinde bulundurdukları ve ortaya iyi işler çıkardıkları takdirde her iki tarafın da bundan kârlı çıkacağı kesin ne de olsa.

Sevdiğimiz serinin ve yaratıcılarının arasındaki gerginliğin temelli tatlıya bağlandığını umuyor, gelecekte bu isimleri daha güzel haberlerde görmeyi diliyoruz.

GÖZ ATIN  Sapkowski'den Game of Thrones Kıyaslaması Geldi




Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor. Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Sapkowski ve CDPR Anlaşmazlığı Çözüme Kavuştu için 19 yorum

 1. Agape dedi ki:

  Örnek bir davranışta bulunmuşlar. Uzun zamandır bu şekilde tavır sergileyenlere denk gelmemiştim…


 2. CDPR büyük hareket yapmış. “Büyük şirket yaşlı adamı kandırmış” kafasında dolaşanları da bir türlü anlamıyorum. Neyse ki olay tatlıya bağlandı.


 3. Polonya yasalarına göre, fikri mülkiyet sahibinin, anlaşma olmaksızın uyarlamadan elde edilen kazançların belli bir yüzdesinden pay alma hakkı varmış, sanırım. Sapkowski de bu hakkını kullandı. CD Projekt Red de her ticari kuruluşun yapacağı gibi ilk başta anlaşmaya yanaşmadı.

  Sapkowski başından beri CD Projekt Red’le işbirliğine yanaşmaması ve üstüne oyuna yönelik sitemlerde bulunmasıyla antipati topladı, evet. Ama, fikri mülkiyet sahibi olarak Sapkowski’nin yasalarca ek ücret talep etme hakkı başından beri varmış. Böyle bir hakkı olduğunu fark etmesi zaman almış sadece. Yani süreç tartışıla durulurken, Sapkowski’nin yarattığı antipati üzerinden yazarın hukuki hakkından vazgeçmesi düşünülemezdi. Huysuz mu, huysuz; hakkı var mı, var; kullanmalı mıydı, kullanmalıydı. CD Projekt Red de biraz diretse de anlaşmaktan başka çıkar yol göremedi haliyle. Eğer süreç mahkemeye taşınsaydı, muhtemelen, CD Projekt Red yönetimi şu an üzerinde anlaştıkları meblağdan daha fazlasını ödemek zorunda kalacaklardı. Eh, yazarın hukuk önünde hakkı da varken anlaşmaya gidilmesi en mantıklı seçenekti.


 4. mit dedi ki:

  Polonya yasalarına göre böyle bir hakkı olduğunu öğrendikten sonra ekstra telif talep etmesine kızmadım yazarın. Sonuçta hakkıymış, hakkını aramalı elbette. Benim kızdığım nokta yıllarca - yıllarca - oyunları kötüleyip her ortamda ne kadar değersiz olduklarını anlattıktan, kendisini oyunlarla tanıyıp imza isteyen hayranlarını tersledikten sonra birdenbire “değersiz” olarak gördüğü o oyunları “değerli” bulması ve “Benim paramı verin!” demeye başlaması oldu.

  Yahu sen değil miydin ta en başta bu adamlar sana kârdan pay önderdiğinde “Hayır! Paramı peşin isterim. Hemen, şimdi! Çünkü kâr falan olmayacak!” (Kendi sözleridir) diyen? Oyunun geliştirilme aşamasında senaryoyu sana getirip fikrini sorduklarında onları geri çeviren de sendin. E, şimdi oldu?

  Seneler önce CDPR ekibini hâkir gördü, alabileceği kadar para alıp kenara çekildi. Şimdi yine onları hâkir görüp avukatları aracılığıyla 16 milyon dolar talep edip aksi takdirde mahkemeye vermekle tehdit etti. CDPR ise biz başarımızı Sapkowski’ye borçluyuz, adamın hakkını verelim deyip kendisine ekstradan para ödedi.

  Ben şimdi Sapkowski’ye içerlemeyeyim de kime içerleyeyim?


 5. Bunun gibi ticari anlaşmazlıklarda bizim gibi seyircilerin hislerine hakim olması gerek. Çünkü söz konusu para mevzusu olunca, bizim gibi kitleler, bir tarafı yıldırmak için diğer tarafça yönlendirilebiliyor.

  Anlatmaya çalıştığınız şey bu çıkan tantanadan ayrılan, daha bireysel bir değerlendirme. Evet, Sapkowski’yi bu zamana kadar takındığı tutumlar sebebiyle yerilebilir. Ve geçmişteki tutumu yüzünden CDPR’den para alması da yadırganabilir. Ama belirtiğim gibi bu iki taraf arasındaki ticari bir anlaşmazlıktı. Kimin haklı veya haksız olduğu hususunda bireysel hislerimizi, o ticari hesaplaşmayı ve hesaplaşmanın kendi gerçeklerinden ayrı tutmalıyız.

  Kişisel olarak duygularınız paylaşan pek çok kişi var. Nihayete eren -umarım- tartışmanın merkezindeyse çoğunluk üzerinde o duyguları yaratan olaylar silsilesi değil, para mevzusu vardı. Yani geçmişteki olaylardan bağımsız, taraflarca mesele edilen yeni bir sorunun parçasıydı.

  Bu tür konularda özellikle dikkatle yaklaşılması gerektiği kanaatindeyim. Çünkü başka başka tartışmalarda da şahısların veya kuruluşların kendi çıkarlara göre kitlelerin duygularını maniple ederek yasal süreçleri lehlerine çevirme çabalarıyla karşılaşılabiliniyor. Ve bu her zaman doğru olanı yapmak namına olmayabiliyor.

  Serinin yaratıcısı olarak Sapkowski’ye ek ücret ödenmesi, başka yazarların gelecekteki uyarlamaları ve alacakları telif anlaşmaları hususunda emsal teşkil ediyor. En azından başka ülkelerdeki yazarlar anlaşma yapacakken Sapkowski’nin düştüğü hatalara düşmeyecek. Öte yandan, oyun yapmak gibi pahalı ve zaman alan bir süreçte CDPR’in gider hanesine telif payının eklenmesi de can sıkıcı.

  Bu yüzden para üstüne dönen tartışmalarda taraflar haricinden kalan kitlelerin -yani bizlerin- duyguları ve neyi haklı veya haksız gördüğü, süreci etkileyecek kadar ileri gitmemeli. Tabii bu o duygu ve düşünceleri sürdürmemize engel değil, olamaz da zaten.


Sapkowski ve CDPR Anlaşmazlığı Çözüme Kavuştu

The Witcher’ın yazarı Andrzej Sapkowski ile CD Projekt RED arasındaki 16 milyon dolarlık telif anlaşmazlığı tatlıya bağlandı.

Başa dönün