in

Bektaş Şenel’in Yeni Romanı “Saye” Yayımlandı

Bektaş Şenel yeni romanı “Saye” ile okurların karşısına çıkıyor. Eser, Kuzey Işığı Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Saye - Bektaş Şenel
- Reklam -
- Reklam -

Bektaş Şenel imzalı Saye çıktı. Yazarın yeni romanı Kuzey Işığı Yayınları imzasını taşıyor.

Daha önce 2017 yılında Küllük Yayınları tarafından yayımlanan Galata’da İki Yabancı kitabıyla okurların karşısına çıkan Bektaş Şenel, bu eserinde birbirini görmeden, bilmeden, tanımadan arayan iki mağlup insanın hikayesini anlatmıştı.

BuBi Sanat adlı kültür – sanat platformunun kurucusu ve genel yayın yönetmeni olan Şenel, yeni kitabı Saye’de küçük yaşta ailesini kaybeden bir çocuğun aidiyetini ve varoluşunu sorguladığı yaşamını konu alıyor.

- Reklam -

Saye – Bektaş Şenel | Arka Kapak Tanıtımı

Saye - Bektaş Şenel

“Bir kumru alçaldı üstünden, önündeki kaldırıma, taşların çatlaklarından serpilmiş cılız otların yanına kondu. Dökülmüş kırıntıları gagalamaya başladı. Seyretti. Ona çevrilmiş bütün adımları durdurmak istedi. Sonra kumru uçtu, sağında yükselen binanın ikinci kat balkonuna, rengârenk saksıların yanına kondu. Bir yanı döngüye nefret ve sezdiğine kayıtsızlıkla doluyken diğer yanı, içindeki soyutlanma refleksine tezat; çocukları, hayvanları, her yıl bahara yeniden aldanarak gardını indirip çiçek açan bitkileri, her şeye inat yaşamanın türküsünü haykıran kuşları, kızıl gün batımlarını, ıssız kıyıları, yağmur sonrası peyda olan toprak kokularını; varışsız, sonrasız çıkılan yolculukları; adı ezbere bilinmeyen sokaklarda hiçbir şeye aldırmadan, kimsenin duyacağından çekinmeyerek mırıldanılan şarkıları nasıl da seviyordu… Bu küçücük anlar, dünyanın her şeye rağmen yaşanılır olduğuna nasıl da inandırıyordu insanı. İnsan yeter ki bahane aramasın; yaşamanın da, ölmenin de bir sebebi bulunurdu. Hatta öldürmenin bile…”

Bektaş Şenel Saye’de; küçük yaşta, talihsiz bir biçimde annesini ve babasını kaybeden bir çocuğun, aidiyetini ve varoluşunu sorguladığı sonraki yaşamını ilmek ilmek, bir dil ustalığıyla işleyerek anlatıyor.

Kahramanımız Saye, şimdiden edebiyatımızın unutulmaz roman karakterleri arasına girmeye aday…

- Reklam -

“Saye” Kitabından Tadımlık Alıntılar

“Ayaklarının altından kayıp gidiyor yaşam. Yabancı yüzlerdeki tanıdıklığı ararken tanıdık yüzlerdeki yabancılığı fark ediyorsun. Yerlisi olamıyorsun hiçbir devinimin. Bedenini sıyırıyorsun her sabah yataktan, ruhunu yerinden bir milim oynatamıyorsun.” (Syf. 7)

“Soluksuz bir görüntüydü sanki. O her şeye, her şey ona.” (Syf. 99)

“Sokaklar onların, kıyılar, caddeler, parklar; dünya onlarındı. Aşk yetişkinliği seyreltirdi ya, Saye böyle demişti İnci’yi salıncakta sallarken. Tam da buydu işte aralarındaki. Seyrelmek. Kendine seyrelmek. Başkasına çoğalmak.” (Syf. 112)

Toplamda 312 sayfadan oluşan roman Ocak 2022 tarihinde raflardaki yerini aldı.

Bektaş Şenel’in yeni romanı Saye hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Fullmetal Alchemist 2 devam filmi fragman

Fullmetal Alchemist Yeni Devam Filmleri ile Live-Action Dünyasını Genişletecek

brandon sanderson yeni kitap gizli proje

Brandon Sanderson İki Yılda 4 ‘Gizli’ Roman Yazdı: Başlattığı Kickstarter Projesi İlk Günden Rekor Kırdı