Stephen King İmzalı Bilimkurgu Romanı “Şeffaf” Tam Metin Olarak Bizlerle

Stephen King'in uzun süredir baskısı bulunmayan romanlarından Şeffaf (The Tommyknockers), tam metinli yeni çevirisiyle raflara geliyor.

Roberta Anderson, köpeğiyle birlikte her zamanki gibi dolaşmaya çıktığı ama bu gezintinin bir kâbus gibi bütün kasabanın kaderini değiştirdiğini anlatan Stephen King imzalı Şeffaf (The Tommyknockers), yenilenen baskısıyla bir kez daha raflardaki yerini alıyor.

Kral’ın ilk bilimkurgu işlerinden olan Şeffaf, daha önceki Türkçe baskısında 454 sayfaydı. Yeni baskı ise 824 sayfa. Anlayacağınız bu edisyon tam metin olarak bizlerle.

Şeffaf’ın arka kapak tanıtım metni şu şekilde:

Şeffaf - Stephen KingDün gece geç vakit ve önceki gece, Kapıya Vuran Tommy’ler, Kapıya Vuran Tommy’ler kapıya vurdular…

Her şey tanıdık görünse de artık hiçbir şey aynı değildi.

Bir yaz günü ormanda gezinen Bobbi Anderson daha önce defalarca geçtiği yerde bir şeye takılır. Onun ve tüm kasabanın kaderini değiştirecek bir şeye… O sırada çok uzaklarda olan Jim Gardener (şair, alkolik ve intihara meyilli) arkadaşı Bobbi’nin sesini (kendi zihninde) duyup geri döndüğünde “değişen” ve “gelişen” bir kasabayla karşılaşır. Belki bin yıldır toprağın altında gömülü kalmış bu gizemli, metal cisim kasabadaki herkesin bedenini… aklını ve… ruhunu tek tek ele geçirmektedir.

“İnsan şansını kendisi yaratır. Güçlü olursan, şanslı da olursun.”

Altın Kitaplar etiketiyle çıkan eserin satış fiyatı 58 TL. 23 Eylül’de dağıtımına başlanacak kitabı şimdiden ön siparişle satın alabilirsiniz.

Romanın editörü Gökçe Yavaş, çevirmeni ise Gönül Suveren.

Altın Kitaplar, King’in hem yeni kitaplarını hem de baskısı tükenmiş kopyalarını hızlı şekilde Türkçeleştirmeye devam ediyor. Bu sırada eksik metinli baskılar tam metinli olanlarla değiştiriliyor ve çoğu çeviri de baştan yapılıyor.

Daha önce 2 bölümlük bir televizyon mini dizisi olarak karşımıza gelen yapımın, geçtiğimiz sene bir de sinema uyarlamasının çıkacağı duyurulmuştu.

Sizler Şeffaf’ı okumuş muydunuz? Okuduysanız Stephen King’in kaleme aldığı bu eseri nasıl bulmuştunuz? Yeni baskısını almayı düşünüyor musunuz?

GÖZ ATIN  Yüksek Doz Gelecek: Burada Hem Gelecek, Hem de Yüksek Doz Edebiyat Var!

Görüş ve yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* It: Chapter 2 Oyuncularının Favori Stephen King Kitapları

* The Shining Filminin Devamı Niteliğindeki Doctor Sleep’ten Son Fragman

* Stephen King Uyarlamalarında Durmak Yok: The Institute Dizi Oluyor
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Stephen King İmzalı Bilimkurgu Romanı “Şeffaf” Tam Metin Olarak Bizlerle için 19 yorum

 1. Chinga dedi ki:

  Alkıma takılan birkaç nokta var. Gönül Suveren yaklaşık 10 yıl önce vefat etti, kitabı yeniden çeviremez. Acaba eski çevirisini yayınevi mi kırpmıştı bu kadar? Kaldı ki rahmetlinin çevirileri iyi değildi. Altın kitapların yeniden çevirdiği King romanları genelde Gönül Hanıma ait. Bu durumda roman vasat çeviriye sahip tam metin olacak. Kaldı ki kitabın orjinali 550 sayfa civarında. Bildiğim kadarıyla Mahşer gibi genişletilmiş versionu yok. Sayfa sayısı 824 sayfaya nasıl birden çıktı. :thinking:


 2. Ozgurce dedi ki:

  Çünkü çevirmenin ingilizce bilmesi yetmiyor. Türkçe de bilmesi lazım. İmla hatası yapsın deyi ayrı yazmasın kiyi bitişik yazsın ama mesela “Ahmetin onu sevdiğinin ayırdındaydı” diye ceviri yapmasınlar ya. Gereksiz yere ağır kelime kullanmasnlar. Ben king’i Karanlık Öykülerle tanımıştım. Çevirmeni Canan Kim. Çok güzeldi çevirisi. Karakule 5 ve final kitabını da o çevirmiş. Üçü Çekilişi cidden kötüydü ama ya. Hatta ebookunu da almışım şimdi baktım da.
  Çeviriye bak simdi;

  Dil zaten çok hafif burda bı Türkçesini bi de ilginizcesini okuyun. Evlerden ırak :man_facepalming:t2:


 3. alper dedi ki:

  İngilizce bilen arkadaşların her şey için çevirmeni "suçlamaları " bana çok garip geliyor. Editörün, yayına hazırlayanın, Genel yayın yönetmeninin yapması gereken işleri çevirmenden bekliyorsunuz.


Stephen King İmzalı Bilimkurgu Romanı “Şeffaf” Tam Metin Olarak Bizlerle

Stephen King’in uzun süredir baskısı bulunmayan romanlarından Şeffaf (The Tommyknockers), tam metinli yeni çevirisiyle raflara geliyor.

Başa dönün