in

Senin İçin: Tevfik Fikret’in Toplu Hikâyeleri İlk Kez Bir Arada

Servet-i Fünûn döneminin en önemli isimlerinden Tevfik Fikret’in “Senin İçin” kitabı, şairin ilk defa ortaya çıkan öykülerini gün yüzüne çıkartıyor.

Senin İçin - Toplu Hikâyeleri - Tevfik Fikret

Servet-i Fünûn topluluğunun en önemli isimlerinden olan Tevfik Fikret, Senin İçin adlı Toplu Hikâyeleri ile okurun karşısına çıkıyor. Ünlü şair, yazar ve düşünce insanı Fikret’in öyküleri ilk defa günümüz Türkçesi ve orijinal metinler ile aynı eserde bir araya geliyor.

Batı etkisinde gelişen Türk edebiyatında, Tanzimat edebiyatını takip eden Servet-i Fünûn edebiyatı, bünyesinde Tevfik Fikret, Cenap Şahabettin, Ali Ekrem Bolayır, Halit Ziya Uşaklıgil ve Mehmet Rauf gibi pek çok kıymetli şairi barındırıyor.

Şiirle birlikte düzyazı ve özellikle öyküde de önemli adımlar bu dönemde atılır. Sis, Şermin, Yeşil Yurt, Rübâb-ı Şikeste ve Haluk’un Defteri gibi eserlerle tanınan ve Serveti-i Fünûn dergisinin bir edebiyat dergisine dönüşmesini sağlayıp bu yayımın başına geçen Fikret, devrimci fikirleri ile pek çok aydını da etkilemeyi başardı.

İş Bankası Kültür Yayınları, Türk Edebiyatı Klasikleri dizisi kapsamında Tevfik Fikret’in toplu hikâyelerini bir araya getiriyor. “Senin İçin” adını taşıyan kitapta, şairin dergilerde kalmış hikâyeleri; ilk defa bu eserle birlikte hem günümüz Türkçesi hem de orijinal metin olarak bir araya getiriliyor.

Senin İçin – Toplu Hikâyeleri – Tevfik Fikret | Arka Kapak Tanıtımı (Günümüz Türkçesi ve Orijinal Metin)

Tanzimat’ın ardından Edebiyat-ı Cedide akımıyla bireyi ve sanatı ön planda tutan yepyeni bir dönem başlar. Şiirde olduğu kadar düzyazıda da büyük değişimler kendini gösterir, hikâye türü oldukça gelişir. Halit Ziya başta olmak üzere, Mehmet Rauf, Hüseyin Cahit gibi yazarlar hikâye türünün en güzel örneklerini ortaya koyarlar. İşte bu isimler arasında Tevfik Fikret de hemen hemen aynı yıllarda (1894-1899) bazı hikâyeler kaleme almış, ancak sonrasında bütünüyle şiire yönelmiştir.

Büyük şairimizin kimileri yayımlandığı dergilerde kalmış hikâyeleri, ilk kez bu kitapta, günümüz Türkçesi ve orijinal metin olarak bir araya getirildi.
Senin İçin - Toplu Hikâyeleri - Tevfik Fikret

200 sayfadan oluşan kitapta Erol Gökşen, günümüz Türkçesi kısmında öne çıkan isim oluyor. Yayınevinin Türk Edebiyatı Klasikleri dizisinin 43. kitabı olan Senin İçin, Temmuz 2020 itibarıyla raflardaki yerini alıyor.

Dizinin diğer kitaplarına sıralı olarak buradan ulaşmanız mümkün.

Peki siz çoğunlukla şiirleri ve düşünceleri ile tanıdığımız Tevfik Fikret’ten öyküler okumaya nasıl bakıyorsunuz? Düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Servet-i Fünûn Dergisinin Veri Tabanı Dijital Ortama Aktarıldı

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Spider-Man 3 Doctor Strange

Spider-Man 3 Bir Kez Daha Ertelendi

Avatar 2, Mulan ve Star Wars Filmleri Ertelendi

Avatar 2, Mulan ve Star Wars Filmleri Ertelendi