in

Beyaz Gürültü’nün Yazarı Don DeLillo’nun Son Kitabı “Sessizlik” Türkçede

Don DeLillo tarafından pandemiden hemen önce kaleme alınan “Sessizlik”, Siren Yayınları etiketiyle okurların beğenisine sunuldu.

Sessizlik - Don DeLillo
- Reklam -
- Reklam -

Don DeLillo yeni kitabı Sessizlik ile Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Eser, Siren Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

Çağdaş Amerikan edebiyatının en önemli yazarları arasında gösterilen Don DeLillo, Türkçedeki yolculuğunu sürdürüyor. Yazarın orijinal dilinde 2020 yılında The Silence adıyla çıkan kitabı, iki yıllık bir bekleyişin ardından dilimize kazandırıldı.

1936 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde doğan DeLillo, işçi sınıfı bir İtalyan Katolik ailesinde büyüdü. Roman, öykü, oyun, senaryo ve denemeler kaleme aldı. Eserlerinde televizyon, nükleer savaş, spor, dilin karmaşıklıkları, performans sanatı, Soğuk Savaş, matematik, dijital çağın ortaya çıkışı, siyaset, ekonomi ve küresel terörizm gibi temaları işledi.

- Reklam -

Beyaz Gürültü kitabıyla Ulusal Kitap Ödülü’ne layık görüldü. Türkçede bugüne dek Koşan Köpek, Kozmopolis, Beden Sanatçısı, Oyuncular ve Libra kitapları yayımlandı. Yazarın son kitabı Sessizlik, bir kopuşun hikâyesini konu alıyor.

Sessizlik – Don DeLillo | Arka Kapak Tanıtımı

Sessizlik - Don DeLillo

“Başka zaman olsa, iyi kötü sıradan bir zaman olsa, daima telefonlarına bakan insanlar olur, sabah, öğlen, gece, kaldırımın orta yerinde, yanlarından seğirten herkese kayıtsız, ellerindeki cihazın içine düşmüş, o cihaz tarafından büyülenmiş ve yutulmuş insanlar ya da üstüne yürüyen, sonra bir anda dümen kıranlar, ama onca dijital müptela şimdi yapamıyor bunu, telefonlar kapalı, her şey çökmüş çökmüş çökmüş.”

- Reklam -

Amerikan edebiyatının en büyük yazarlarından Don DeLillo’dan ahir zamanlara dair yeni bir anlatı: Sessizlik. DeLillo, pandemiden hemen önce yazdığı bu kısa ve sarsıcı metinde ekranların aniden karardığı bir dünya kurguluyor ve insanlık durumuna dair son hakikatleri kendine özgü mesafeli ironisiyle ortaya koyuyor. En sadık ilişkilerini telefonlarıyla kuran, veri akışlarına bel bağlamış ve değil ekran ışığından yoksun bir hayatı, bir saati bile hayal edemeyecek bir toplumun fertleri, Sessizlik’in analog kıyametinde kanatları olmayan kuşlar gibi savruluyor, kendi varlıklarını anlamaya, anlamlandırmaya çalışıyor. Bir kopuşun hikâyesi bu anlatılan, ileri teknolojiden taşlarla sopalar çağına geri dönüş; DeLillo, en basit mizansenlerde bile tüyler ürperten ayrıntılar yakalamayı, aynayı okura tutmayı başarıyor.

“İnsanı ürkütecek denli isabetli.” – Observer

Toplamda 88 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini Aylin Ülçer üstleniyor. Kitap, Haziran 2022 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Don DeLillo romanları ve yazarın son kitabı Sessizlik hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

yapay zeka ırkçı cinsiyetçi

Irkçılık ve Cinsiyetçilikle Test Edilen Yapay Zekâ Sınıfta Kaldı

özgür tacer bilimkurgu söyleşi

Özgür Tacer ile Bilimkurgu Edebiyatı ve TBD Yarışmaları Üzerine Söyleşi