in

Sevin Okyay’ın Hayatı Kitap Oldu: “Hakikaten”

Ayizi Kitap’tan edebiyatımızın önemli ismi Sevin Okyay’ı daha yakından tanımak isteyenler için harika bir çalışma.

Türkiye’nin zeki kadınlarından Sevin Okyay’ı çevirileri, eleştirmen kimliği ve radyo programları tanımayan yoktur. Hele ki tutkun bir fantastik roman okuruysanız Harry Potter ismi ister istemez canlanır gözünüzün önünde. Eserleri yalnızca çevirmeyip âdeta bizim dilimizde yeniden yazan ve entelektüel birikimiyle de okuyucuların saygısını ve sevgisini çok önceden kazanan Sevin Okyay’ın yaşayan önemli değerlerimizden olduğunu inkar etmek akıl dışı olur. Peki kendisini ne kadar yakından tanıyoruz? Hakkında neler biliyoruz? Çok az, değil mi? Ama artık bunu değiştirmek için elimizde harika bir fırsat var!

Pınar İlkiz’in dört yıllık bir çalışmasının emeği olarak ortaya çıkan “Hakikaten: Sevin Okyay Anlatıyor” Ayizi Kitap sayesinde okuyucularıyla buluşuyor. Kariyerinde 2015’e kadar Uluslararası Af Örgütü medya ve iletişim koordinatörü olarak çalışan, daha önceleri de Taraf Gazetesi ve NTV Yayınları ile çalışıp azimli çalışmaları sayesinde şimdi bulunduğu yere gelmiş olan Pınar İlkiz, bu ilk kitabında bize Sevin Okyay’ı anlatıyor.

Çevirileriyle kendini okuyucularına sevdiren, yazı ahengi hakkında söyleyecek pek çok iltifata gebe olduğumuz Sevin Okyay’ı konu edinen bu kitabının tanıtımı şöyle:
“Şimdi şöyle bir şey var; Sevin Okyay diye bir ismi biliyorlar, fakat beni pespaye buluyorlar. Benim Sevin Okyay olduğuma inanmıyorlar bir defa. Kapıya gidiyorsun mesela, unutmuşum davetiyemi her zaman olduğu gibi, böyle anlaşılıyor yani. Almıyorlar seni içeriye. Allah’ım yarabbim, kapıda duruyorsun ki seni tanıdık biri gelsin de, bunların yüzüne tükürsün, koskoca Sevin Okyay’ı içeri almadınız mı diye, seni içeri alsın. Ya da sıkılıyorum gidiyorum, o kadar da uzun boylu değil.”

Sevin Okyay’ı sinema yazılarından, polisiye programlarından, çevirilerinden, kitaplarından, basketbol haberlerinden, fantastik muhabbetlerinden… biliriz. Yani “Sevin Okyay diye bir ismi” biliriz. İsimden biraz daha fazlasını bilmek, bu müthiş çalışkan, müthiş komik, müthiş yetenekli kadını azıcık daha tanımak için, iyi bir başlangıç…
Kendisini hiç tanımadan bu kadar sevdiğimiz halde, şimdi daha yakından tanıma şansını değerlendirmek ve bu naif kadının anlattıklarını başka bir naif kadından okumak isteyenler için “Hakikaten: Sevin Okyay Anlatıyor” artık raflarda!

Oyla!

Seray Soysal

Okumayı ve yazmayı öğrendiğimden beri bir şeyler yazıyorum. Daha çok da okuyorum. Sosyoloji okuduğum için inceleme alanım bu dünyanın insanları olsa da ilgi alanım başka dünyalar olduğu için artık MSGSÜ Felsefe Bölümü'nde yüksek lisans öğrencisiyim. Bir Bellatrix, Auri kadar olmasa da ben de pek buralardan sayılmam zaten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Batman Ciltleri Yoluna “Gothopya” Ve “Son Oyun” İle Devam Ediyor

J.J. Abrams

Star Wars: Episode IX’ın Yönetmenlik Koltuğunda Tanıdık Bir İsim Oturacak!