in

Sherlock Holmes ve Mary Russell Maceraları “Bozkır” ile Devam Ediyor

Sherlock Holmes ve Mary Russell serisi yeni cildi “Bozkır” ile devam ediyor. Polisiye edebiyatının önemli kalemi Laruie R. King Türkçedeki yerini sağlamlaştırıyor.

Sherlock Holmes ve Mary Russell - Bozkır - Laurie R. King Ön Okuma
- Reklam -
- Reklam -

Sherlock Holmes ve Mary Russell polisiyesi, yeni kitabı “Bozkır” ile devam ediyor. Arıcının Çırağı romanıyla “20. Yüzyılın En İyi Polisiye Romanlarından Biri” listesine girmeyi başaran Laurie R. King, en az Sherlock kadar zeki bir karakter olan Mary Russell ile okurlarını farklı maceralara sürüklemeye devam ediyor.

Bozkır da kendinden önce gelen Arıcının Çırağı, Kadınlar Alayı ve Meryem’in Mektubu’nda olduğu gibi Portakal Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Serinin dördüncü macerası “Bozkır” orijinal dilinde ilk olarak 1998 yılında yayımlanmıştı. Serinin 16. kitabı Riviera Gold ise 2020’de kendi dilinde raflara çıktı.

- Reklam -

Bozkır – Laurie R. King | Arka Kapak Yazısı

Sherlock Holmes’ten bir mektup alan Mary Russell tekrar yola çıktığında bu çağrının evliliklerini biraz daha hareketlendirmek için olduğunu sanmıştı. Kendisini bir midilli üstünden sertçe düşüp yere kapaklanırken bulduğunda aslında kocasının daha iyi seçenekleri olabileceği konusunda söylendi. Fakat bu macera sandığından çok daha zorlu geçecekti.

Sherlock Holmes, eski bir dostunun bir davayı çözmesi için yardım istemesi üzerine Dartmoor’a gittiğinde kendisini tekrar Baskervillelerin Konağı’nda, benzer bir hikâyenin ortasında bulur. Fakat kurulan tezgahın sonuçları bu sefer daha büyüktür. Peki Sherlock Holmes ve yeni ortağı Mary Russell bu vakadan canları sağ kurtulmayı başarabilecek midir?

Sherlock Holmes’ün yanına en az kendisi kadar zeki bir karakteri koyan Laurie R. King, bu yeni ikilinin karmaşık ilişkisini ustalıkla kaleme alıyor.

- Reklam -

Sherlock Holmes maceralarından vazgeçemeyenler için mutlaka okunması gereken bir roman!

Kitap için ne dediler?

“King, Dartmoor’un karamsar havasını nefes kesici bir şekilde aktarırken bölgeye ait efsanelere yeniden can veriyor. Etkili anlatımına direnmek mümkün değil.” — New York Times Book Review

“Ayrıntılı ve büyüleyici… 221B Baker Sokağı’nın meşhur kiracısına dair şu ana kadar yazılmış en başarılı uyarlama.” — Houston Chronicle
Bozkır - Laurie R. King

Ayrıca kitabı daha yakından tanımanız için birkaç alıntıyı da ekleyelim:
“Dartmoor canlıydı. Yaşıyordu, farkındalık sahibiydi ve muhtemel işgalcilere karşı başının çaresine bakabilecekti.”
“Sırılsıklam olmuş çoraplarımı geri kalanım gibi görmezden geldim. Sanki kuaförden dönüyormuşsun gibi davran Russell, diye direttim kendime. Aranın kötü olduğu bir tanıdığı uygunsuz davranışlarından dolayı fırçalamak için gelmişsin gibi düşün. Başını dik tut ve onları bu zevkten mahrum bırak.”
“Ölüler için çalışmak zor, ölmekte olanlar için çalışmak ise daha zordu. Ne de olsa ölülerin sonsuza kadar zamanı vardı. Baring-Gould’un ise yoktu.”
Çevirisini Muhammet Sinan Alpsoy’un yaptığı eserin editörlüğü Rukiye Şahin’e, kapak tasarımı Yasin Çetin’e ve kitap iç tasarımı da Nur Kayaalp’e ait. 352 sayfadan oluşan kitabı internet üzerinden de temin etmeniz mümkün.

Son olarak kitabın ÖN OKUMAsı için buraya tıklayabilirsiniz.

Laurie R. King’in herhangi bir eserini daha önce okumuş muydunuz? Bozkır’ın konusu ilginizi çekti mi? Kayıp Rıhtım Forum üzerinden yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.


* Sherlock 5. Sezon Ne Zaman Gelecek? Yeni Sezondan Neler Bekliyoruz?

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

the mandalorian belgesel fragman

The Mandalorian Belgeseli İlk Fragman: Disney Gallery

Aşk 101 Netflix İzle

Aşk 101 Dizisi Netflix’teki Yerini Aldı