in

Sıcak Süt: Deborah Levy’nin Booker Adayı Kitabı Türkçede

Deborah Levy’nin 2016 yılında Man Booker kısa listesine kalan Sıcak Süt (Hot Milk) romanı, Everest Yayınları etiketiyle Türkçede.

Sıcak Süt - Deborah Levy

İngiliz romancı, oyun yazarı ve şair Deborah Levy imzalı Sıcak Süt Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Everest Yayınları yazarın eserlerini dilimize kazandırmaya devam ediyor.

Deborah Levy ismini daha önce Türkçede yine Everest Yayınları etiketiyle Bilmek İstemediğim Şeyler (Things I Don’t Want to Know), Siyah Votka (Black Vodka: Ten Stories) ve Eve Yüzerken (Swimming Home) kitapları ile görmüştük.

Şimdi de yazarın 2016 yılında Man Booker kısa listesine girerek ödüle aday olmuş Hot Milk eseri dilimize kazandırılıyor.

Sıcak Süt – Deborah Levy | Arka Kapak Tanıtımı

“Akıllara Virginia Woolf’u getiren etkili bir anlatımla Levy’nin yarattığı güçlü bir roman… Afallatıcı.”  – Erica Wagner, The Guardian

Eve Yüzerken, Siyah Votka ve Bilmek İstemediğim Şeyler kitaplarıyla tanıdığımız Deborah Levy’nin Man Booker Ödülü’ne aday gösterilen Sıcak Süt romanı, bizi İspanya’nın sıcak sahillerine götürüyor. Antropoloji doktorasını yarım bırakarak tüm zamanını annesine ayırmış olan Sofia, burada hayatına giren yabancılarla ondan biraz olsun uzaklaşma fırsatı bulur. Tüm ilginç yanlarıyla Doktor Gómez ve Hemşire Günışığı’na annesini emanet eder ve hayatını yeniden ele almaya girişir. Azat etmesi gereken bir köpek, çarpışması gereken denizanaları, uzlaşması gereken bir annesi, baş etmesi gereken bir doktor, tanışması gereken yabancılar, tatması gereken duygular ve tanıması gereken kendisiyle kavurucu İspanya güneşi altında geçen bir yaz…

Deborah Levy’nin hayalgücü, şiirsel bir dil, ciddi bir mizah, gündelik şeylerde rastladığı küçük mucizeler ve bolca sembolizmle bezediği anlatısı, eleştirmenlerce Virginia Woolf gibi yazarlarla birlikte anılmasını haklı çıkarırken, özgün dilini de vurguluyor ve önemli çağdaş yazarlar arasındaki yerini sağlamlaştırıyor.

Bizleri, cinselliğin, dile getirilmeyen öfkenin, mitoloji ve modernitenin, dahası hayatı tecrübe etmenin, meraklı olmanın, sersemlemenin ve hayatı tam manasıyla yaşamanın keşfine çıkaran Sıcak Süt’te cinsiyetler flulaşıyor, kadınlar erkeksi oluyor ve aşılan bu sınırlar, romanın merkezindeki mücadelenin de arkaplanını oluşturuyor.

“Levy, vahşi bir güzellik ve şiirsel bir can sıkıntısı ağı örüyor… Kitap, çekici, esrarlı bir güç kullanıyor; tıpkı bir tarot destesi gibi, her bir sayfa pek çok üstü örtülü ima ile bezeli.”  – The New York Times Book Review

Sıcak Süt - Deborah Levy

288 sayfalık Sıcak Süt romanı Eda İşler tarafından tercüme ediliyor. Eserin editörlüğü Emre Tokçael’e ait. Kitap raflardaki yerini almaya başladı bile.

Peki siz daha önce Deborah Levy okumuş muydunuz? Yazara ve Sıcak Süt kitabına dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Viking Mezarı Keşfettiler: Evlerini Restore Eden Norveçli Aileye Dev Sürpriz

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Netflix - Egyptian Theatre

Netflix, Hollywood’un İkonik Sinema Salonu Egyptian Theatre’ı Satın Aldı

Zynga Peak Games

Zynga, Türk Oyun Şirketi Peak’i 1.8 Milyar Dolara Satın Aldı