in

Sıra Dışı Zombi Romanı “Sıfırlananlar” Raflarda

Ölüp kısa bir süre sonra tekrar dirildiklerinde insanüstü güçler kazanan bir grup gencin maceralarını konu alan “Sıfırlananlar” serisi dilimize kazandırıldı.

Son dönemde oldukça yaygınlaşan zombi içerikli kurgulara bir yenisi daha ekleniyor. Amy Tintera’nın Sıfırlananlar (Reboot) isimli serisi Pegasus Yayınları aracılığıyla yayınlanmaya başlıyor. Yazarın dilimize çevrilen ilk eseri olan ve zombi temasını farklı bir açıdan ele alan roman, öldükten belli bir süre sonra geri gelmiş, ne kadar uzun süre ölü kalırlarsa o kadar güçlü ve insani duygulardan uzak olan Sıfırlananları yaşadıklarını konu alıyor. Tabii hükümetler bu durumdan faydalanmaktan geri kalmaz ve Sıfırlananlar’dan kurulu özel birlikler oluşturmaya başlar.

Fantastik severlerin hoşuna gideceğini düşündüğümüz bu kitabın tanıtım bülteni ise şu şekilde:

BEŞ YIL ÖNCE ÖLDÜM. 178 DAKİKA SONRA DİRİLDİM.

NE HAYAT NE DE ÖLÜM…

Wren Connoly beş yıl önce ölür. 178 dakika sonraysa bir Sıfırlanan olarak hayata döner: Artık daha güçlü, daha hızlı, çabuk iyileşebilen ama duygulardan yoksun biridir. Sıfırlananlar’ın ölüm süreleri ne kadar uzunsa, geri döndürüldüklerinde insanlıklarından da o kadar şey kaybetmektedirler. Bu yüzden Wren 178, Teksas Cumhuriyeti’nin en ölümcül Sıfırlanan’ıdır. Özel savaş biriminin üyesi olan genç kız yeni Sıfırlananlar’ı eğitir ancak ona verilen son acemi, şimdiye kadar gördükleri arasında en başarısızıdır.

22 dakika ölü kaldığı için Callum Reyes kısmen hâlâ insandır. Refleksleri çok yavaştır, sürekli soru sorar ve yüzünden hiç eksik olmayan o gülümsemesi eğitmeni olan genç kıza rahatsızlık verir. Yine de genç adamı yetiştirmek zorundadır. Reyes, Sıfırlanan standartlarının altına düşünce Wren’den onu imha etmesi istenir.

AMA BU KUSURSUZ ASKER ARTIK EMİR ALMAKTAN BIKMIŞTIR.

“Göz kamaştırıcı bir kitap, güçlü bir aşk hikâyesi… Anlatıcının güçlü sesi Sıfırlananlar’a âdeta hayat vermiş.”
-Publishers Weekly-

“Bağımlılık yaratan bir kitap… Müthiş konusu ve kurgusuyla okurları ilk sayfadan itibaren kendine bağlayacak.”
-Kirkus Reviews-

“Yürekleri ağza getiren kovalamaca sahneleri, tatlı bir aşk hikâyesi ve distopik bir dünya.”
-Bulletin of the Center for Children’s Books-

“İlk kitap için oldukça etkileyici, kanlı ve sinematografik detaylarla dolu… Hızlı temposu, insana tanıdık gelen fakat yine de eşsiz olan kurgusu ve güçlü mesajlarıyla okurları kendine çekecek.”
-Booklist-

Dilimize Sinan Uluç tarafından çevrilen Sıfırlananlar, Pegasus Yayınları aracılığıyla raflardaki yerini aldı bile. Türün sevenlerine duyurulur.

Oyla!

Zeynep Hantik

Boş zamanlarında çizimler yapıp, öyküler yazan bir okurum. "Madem ki her şeyin sonu gözyaşı olacak, en azından istediğimi yapmalıyım," diyen Rothfuss'a olan sevgimin sonsuz, söylediği sözü çok fazla benimsemiş olduğumu da söylemeden geçemeyeceğim. Fantastik, bilimkurgu ve bilgisayar oyunlarına olan ilgim her geçen gün artmakta, bunlar hakkında konuşup tartışabildiğim bir yerde olduğum için son derece mutlu yaşamaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2017 Man Booker Ödülü George Saunders’ın Oldu

Drago Jančar’ın “Adsız Ağaç”ı Sonunda Türkçe